Aktualijos

Edit

Amount of short articles:

Amount of articles links:

You can order sections with dragging on list bellow:

  • Aktualijos
Išsaugoti
Atšaukti
Reset

Gamta

Akcija „Lašiša 2019“: pasibaigus akcijai, patikrinta daugiau nei 3000 žvejų mėgėjų

Image - Akcija „Lašiša 2019“: pasibaigus akcijai, patikrinta daugiau nei 3000 žvejų mėgėjų

  Aplinkos apsaugos departamentas prie Aplinkos ministerijos (AAD) šiemet nuo rugpjūčio 3 iki gruodžio 1 dienos vykdė akciją „Lašiša 2019“, per kurią iš viso surengti 386 reidai ir patikrinta 3050 žvejų

Antradienis, 10 Gruodis Komentarai (0)

Gulbių skrydis

Paskui gulbes skrendanti anglė stabtelėjo Ventėje

Image - Paskui gulbes skrendanti anglė stabtelėjo Ventėje

Pagaliau ilgai lauktas susitikimas įvyko - ekspedicijos „Gulbių skrydis“ komanda šeštadienį apsilankė Nemuno deltoje, kur susitiko su Lietuvos mokslininkais, gamtosaugininkais ir vietos bendruomenės atstovais.Penktadienį Baltijos aplinkos forumo specialistai ir ornitologas

Ketvirtadienis, 3 Lapkritis Komentarai (0)

Nuomonės ir komentarai

Nepatinkančią pavardę galima nesudėtingai pasikeisti

Image - Nepatinkančią pavardę galima nesudėtingai pasikeisti

  Kai kurie žmonės nugyvena visą gyvenimą turėdami vieną pavardę, tačiau kiti dėl vienokių ar kitokių priežasčių savo asmenvardį pasikeičia. Migracijos teisės ekspertė Edita Prilepskienė įvardija, kokiais atvejais žmonės nusprendžia pavardę

Šeštadienis, 12 Rugpjūtis Komentarai (4)

Oficialūs pranešimai

Bus skelbiami paskutinių valstybinių brandos egzaminų rezultatai

Image - Bus skelbiami paskutinių valstybinių brandos egzaminų rezultatai

Ketvirtadienį bus paskelbti paskutinių valstybinių brandos egzaminų rezultatai. Abiturientai sužinos, kaip jiems sekėsi laikyti matematikos, istorijos ir geografijos

Ketvirtadienis, 11 Liepa Komentarai (0)

Politika

Opozicija linki vicemerui apsispręsti ir atsistatydinti

Image - Opozicija linki vicemerui apsispręsti ir atsistatydinti

Po dviejų bandymų surengti Savivaldybės taryboje balsavimą dėl vicemero Sigito Šepučio atstatydinimo, opozicija surengė spaudos konferenciją.Pasak opozicijos politikų, vieną kartą valdančioji koalicija nusprendė išbraukti interpeliacijos klausimą iš Tarybos dienotvarkės, o

Antradienis, 15 Spalis Komentarai (0)

Problema

Radinys žuvyje sukrėtė: vos spėjo ištraukti iš mergaitės burnytės

Image - Radinys žuvyje sukrėtė: vos spėjo ištraukti iš mergaitės burnytės

  Noras paruošti skanią ir išskirtinę vakarienę gali baigtis visiškai ne taip, kaip planavote. Ypač jeigu parduotuvėje pirktame produkte nežinia iš kur atsiranda ten neturinčių būti metalo gabalų. Tuo galėjo įsitikinti šilutiškė,

Antradienis, 3 Gruodis Komentarai (2)

Savivaldybėje

Šilutiškiams nebegėda – miesto Kalėdų eglė nušvito naujai

Image - Šilutiškiams nebegėda – miesto Kalėdų eglė  nušvito naujai

Šimtai šilutiškių penktadienį atėjo į Kalėdų eglės įžiebimo šventę. Daugeliui tai buvo dviguba šventė, nes šiemet eglė nušvito ne įprastai mėlynai, o jau padabinta naujomis puošmenomis. Šventinėmis spalvomis sutvisko ir

Trečiadienis, 11 Gruodis Komentarai (0)

Seniūnijose

Švėkšnos neįgalieji minėjo Neįgaliųjų dieną

Image - Švėkšnos neįgalieji minėjo Neįgaliųjų dieną

 Artėjant Tarptautinei neįgaliųjų dienai, gruodžio 1-ąją Švėkšniškių sambūris pakvietė draugijos narius į šventę, kurią organizavo aštuntąjį ka

Penktadienis, 6 Gruodis Komentarai (0)

MiskasSaugomose teritorijose ir Europos ekologinio tinklo „Natura 2000“ teritorijose ūkinei veiklai taikomi skirtingi reikalavimai. Tai priklauso nuo to, kokiu tikslu saugoma teritorija įsteigta, kokios saugomos rūšys ir natūralios buveinės randamos vietovėje.

Saugomose teritorijose ir „Natura 2000“ teritorijose nustatyti miškų ūkio veiklos apribojimai gerina retų ir nykstančių rūšių, natūralių buveinių apsaugos būklę, tačiau dažnai sumažina miško savininkų pajamas arba didina veiklos išlaidas.

Privačių miškų savininkai ir valdytojai, kurių valdose įsteigus naują saugomą teritoriją, pakeitus esamos saugomos teritorijos ribas arba nustačius naujus veiklos apribojimus yra uždrausta anksčiau vykdyta veikla (pvz. uždraustas brandžių medynų kirtimas) arba realiai sumažėja gaunama nauda (pvz. dalis kirstinų medžių turi būti palikti neiškirsti), gali prašyti kompensacijų.

Prašant kompensacijų svarbu žinoti, kad jos mokamos tik tais atvejais, jei nuosavybės teisės į miško žemę buvo įgytos anksčiau nei įsteigta nauja saugoma teritorija arba esamoje saugomoje teritorijoje nustatyti nauji ar griežtesni veiklos apribojimai.

Pavyzdžiui, gamtiniu požiūriu vertingoje vietovėje įsteigiamas botaninis draustinis ir miškai priskiriami IIA (ekosistemų apsaugos) miškų grupei. Prieš draustinio įsteigimą miškai buvo priskirti IV (ūkinių miškų) miškų grupei. Taigi, miško valdai, įsteigus draustinį, taikytini nauji apribojimai susiję ne tik su pagrindinių miško kirtimų amžiaus padidinimu, bet ir su apribotomis ūkininkavimo IIA grupės miškuose galimybėmis, kadangi gamtinę brandą pasiekusiuose medynuose pagrindiniai plyni kirtimai yra draudžiami.

Privataus miško savininkas ar valdytojas, siekiantis gauti kompensaciją, turi turėti miško valdai parengtą, ne senesnį kaip 10 m. miškotvarkos projektą su nuostolių už ūkinės veiklos apribojimus paskaičiavimais (kompensacijai apskaičiuoti reikalingus duomenis nustato miškotvarkos projekto rengėjas).

Kompensacijų, kurios gali būti vienkartinės ar kasmetinės, dydis apskaičiuojamas individualiai kiekvieno miško sklypo atveju, atsižvelgiant į paliekamos neiškirstos medienos vertę. Kartu su kompensacijomis už nustatytus apribojimus galima prašyti kompensuoti miškotvarkos projekto parengimo išlaidas. Kreiptis dėl šių kompensacijų reikia į Valstybinės miškų tarnybos miškų kontrolės skyriaus teritorinį poskyrį pagal miško valdos buvimo vietą.  Tam, kad kompensacijos būtų išmokėtos kitais metais, privataus miško savininkas ar valdytojas Valstybinės miškų tarnybos teritoriniam padaliniui iki einamųjų metų balandžio 1 d. turi pateikti prašymą išmokėti kompensaciją, Nekilnojamojo turto registro Pažymėjimą (miško valdymo teisę patvirtinantį dokumentą) bei miško valdai patvirtintą miškotvarkos projektą.

Šios kompensacijos mokamos iš valstybės biudžeto lėšų (jei veiklos apribojimus saugomoje teritorijoje nustato valstybinė institucija) arba iš savivaldybės biudžeto lėšų (jei veiklos apribojimus saugomoje teritorijoje yra nustačiusi savivaldybės Taryba).

Dauguma saugomų teritorijų Lietuvoje „persidengia“ su EB svarbos rūšims ir buveinėms išsaugoti įsteigtomis „Natura 2000“ teritorijomis. Tokiais atvejais privačių miškų savininkams jų patiriami nuostoliai kompensuojami Europos Sąjungos fondų lėšomis pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014-2020 m. programos priemonės „Natura 2000 ir su Vandens pagrindų direktyva susijusios išmokos“ veiklos sritį „Natura 2000 išmokos miškuose“.

Pagal šią priemonę išmokos skiriamos privačių miškų savininkams ar jų asociacijoms, kai valda patenka į „Natura 2000“ teritoriją ir joje, siekiant išsaugoti EB svarbos rūšis ir jų buveines, taip pat natūralias miškų buveines, draudžiami ar ribojami miško kirtimai. Pavyzdžiui, kai draudžiami ar atidėti vėlesniam laikui pagrindiniai miško kirtimai arba leidžiami nedidelio intensyvumo atrankiniai kirtimai (leidžiant iškirsti ne daugiau kaip 10 procentų medyno tūrio per 10 metų) mokama 272 EUR/ha (pirminiu ne ilgesniu kaip 5 metų laikotarpiu) kompensacija, o pasibaigus pirminiam 5 metų laikotarpiui - 200 EUR/ha. Kai miško valdoje ar jos dalyje draudžiami ugdomieji miško kirtimai, brandžių medžių iškirtimas, draudžiami ar apriboti sanitariniai kirtimai, paliekant tam tikrą džiūstančių medžių ar sausuolių skaičių 1 ha, mokama 155 EUR/ha dydžio kompensacija. 156 EUR/ha dydžio kompensacija mokama, kai plynose pagrindinių miško kirtimų biržėse turi būti paliekamas papildomas skaičius neiškirstų žalių medžių. 62 EUR/ha - kai sanitariniais kirtimais draudžiama iškirsti visus džiūstančius ar išdžiūvusius medžius.

Į Natura 2000 teritoriją patenkančios valdos plotas, kuriam taikomi miško kirtimų apribojimai turi būti ne mažesnis kaip 0,5 ha.
Nuo 2015 m. miškų savininkai, kurių valda nepatenka į „Natura 2000“ teritoriją, tačiau valdoje yra nustatyta EB svarbos paukščių veisimosi vieta, taip pat gali prašyti kompensacijų už draudžiamus pagrindinius miško kirtimus. Šiuo atveju privataus miško savininkui už miško valdoje ar jos dalyje draudžiamus pagrindinius miško kirtimus pirmus 5 metus būtų mokama 272 EUR/ha kompensacija, vėliau, pasibaigus 5 metų laikotarpiui - 200 EUR/ha kompensacija. Aktuali informacija apie saugomų paukščių lizdavietes yra registruojama ir skelbiama Saugomų rūšių informacinėje sistemoje ir LR miškų valstybės kadastre.
„Natura 2000 išmokos“ yra mokamos ne už savanoriškai prisiimtus įsipareigojimus, bet už teisės aktais nustatytus draudimus ar privalomus apribojimus, kurie taikomi miško valdai einamaisiais deklaravimo metais.

Ukmergės naujienos

kamieniniubank.lt