Aktualijos

Edit

Amount of short articles:

Amount of articles links:

You can order sections with dragging on list bellow:

  • Aktualijos
Išsaugoti
Atšaukti
Reset

Gamta

Lietuvoje pasirodė retosios meldinės nendrinukės su specialiomis kuprinėlėmis

Image - Lietuvoje pasirodė retosios meldinės nendrinukės su specialiomis kuprinėlėmis

  Gegužės pradžioje ornitologams pavyko sugauti į pamarį grįžusias meldines nendrinukes, kurioms praėjusiais metais buvo uždėti į kuprinėles panašūs prietaisai – geolokatoriai. Juose sukaupta informacija padės nustatyti, kur žiemoja lietuviškos meldinės

Ketvirtadienis, 16 Gegužė Komentarai (0)

Gulbių skrydis

Paskui gulbes skrendanti anglė stabtelėjo Ventėje

Image - Paskui gulbes skrendanti anglė stabtelėjo Ventėje

Pagaliau ilgai lauktas susitikimas įvyko - ekspedicijos „Gulbių skrydis“ komanda šeštadienį apsilankė Nemuno deltoje, kur susitiko su Lietuvos mokslininkais, gamtosaugininkais ir vietos bendruomenės atstovais.Penktadienį Baltijos aplinkos forumo specialistai ir ornitologas

Ketvirtadienis, 3 Lapkritis Komentarai (0)

Nuomonės ir komentarai

Nepatinkančią pavardę galima nesudėtingai pasikeisti

Image - Nepatinkančią pavardę galima nesudėtingai pasikeisti

  Kai kurie žmonės nugyvena visą gyvenimą turėdami vieną pavardę, tačiau kiti dėl vienokių ar kitokių priežasčių savo asmenvardį pasikeičia. Migracijos teisės ekspertė Edita Prilepskienė įvardija, kokiais atvejais žmonės nusprendžia pavardę

Šeštadienis, 12 Rugpjūtis Komentarai (3)

Oficialūs pranešimai

Mažės rinkliava už įvažiavimą į Neringą

Image - Mažės rinkliava už įvažiavimą į Neringą

  Nuo rugpjūčio 21 dienos mažėja vietinė rinkliava už įvažiavimą transporto priemone į Kuršių nerijos nacionalinio parko teritoriją – jis lengviesiems automobiliams mažės net keturis kartus nuo 20 iki 5

Penktadienis, 11 Rugpjūtis Komentarai (0)

Politika

Startavo Savivaldybės tarybos Ekonomikos ir finansų komitetas

Image - Startavo Savivaldybės tarybos Ekonomikos ir finansų komitetas

  Naujieji savivaldybės politikai ima valdžią, - taip galima pasakyti pabuvojus 9-ojo šaukimo Savivaldybės tarybos Ekonomikos ir finansų komiteto pirmajame posėdyje. Jo nariais Tarybos posėdyje buvo paskirti 9 politikai, jie atstovauja

Ketvirtadienis, 16 Gegužė Komentarai (0)

Problema

Kančias kentusios karvės šeimininkė nubausta 25 eurais

Image - Kančias kentusios karvės šeimininkė nubausta 25 eurais

Šią savaitę Lietuvos internautus pašiurpino nukankintos karvės vaizdai iš Šilutės rajono Usėnų seniūnijos Meišlaukių kaimo. Vienoje nuotraukoje gyvulys, iš kurio likę tik kaulai, oda ir galva, guli (o gal dvesia?)

Penktadienis, 17 Gegužė Komentarai (1)

Savivaldybėje

Savivaldybių švietimo reitingas: Šilutė 38-oje vietoje

Image - Savivaldybių švietimo reitingas: Šilutė 38-oje vietoje

Slauga, programų sistemos, grožio terapija, teisė, veterinarinė medicina, kineziterapija - tai penkios populiariausios profesijos, kurias 2018 metais rinkosi Šilutės abiturientai.Šiuos ir kitus rodiklius pateikia žurnalas „Reitingai“, pagal švietimo parametrus sudaręs

Šeštadienis, 18 Gegužė Komentarai (0)

Seniūnijose

Usėnų mokytojos grįžo iš Prancūzijos

Image - Usėnų mokytojos grįžo iš Prancūzijos

Usėnų pagrindinė mokykla dalyvauja Europos Komisijos finansuojamame projekte Erasmus+ „Atrasti Europos paveldą, remiantis kultūrinėmis ištakomis“. Projektas tęsis dvejus metus ir suburs šešias Europos mokyklas iš Italijos (projekto koordinatoriai), Lietuvos, Prancūzijos,

Ketvirtadienis, 2 Gegužė Komentarai (0)

pauksciu palydetuves4Šeštadienį, dar neprašvitus, Ventės rage būriavosi paukščių stebėjimo entuziastai - čia vyko kasmetinės žiemoti išskrendančių sparnuočių palydos. Pamojuoti ir pasakyti „iki“ į žiemojimo vietas išskrendantiems paukščiams suvažiavo jų mylėtojai ne tik iš viso Pamario krašto, bet ir iš kitų Lietuvos kampelių ir net Latvijos. Ornitologai tuo džiaugiasi, mat dabar yra pats paukščių žiedavimo pikas - kasdien bent keli tūkstančiai sparnuočių iš čia paleidžiami jau su žiedeliais ant kojyčių.

O štai Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai primena, kad šis metas ne tik malonumus neša, bet ir pavojų, nes sparnuočių platinamas paukščių gripas gali būti perduotas naminiams paukščiams.

Per valandą užfiksuoti
tūkstančiai paukščių

Šeštadienį Ventėje daugiausia buvo su vaikais atvykusių šeimų, nepabūgusių keltis anksti ryte, kad 7 ryto jau būtų Ventės rage. 

„Tačiau ankstyvas kėlimasis atsipirko. Oras buvo puikus, nereikėjo nei pirštinių, nei kepurių, vaizdai dar gražesni, o sušalusieji buvo pavaišinti karšta arbata“, - įspūdžiais dalijosi su pradinukėmis dukromis Ventėje apsilankiusi Inesa.

Ventės rago ornitologai buvo paruošę įdomios edukacinės medžiagos: rodė, kaip žieduojami paukščiai, pasakojo, jog pastaruoju metu pradėti naudoti iš naujo metalo lydinio gaminami žiedeliai, kurie yra tvirtesni, nei naudoti anksčiau. Buvo organizuota ir loterija, kurioje paukščius pažįstantys stebėtojai laimėjo prizų.

Susirinkusieji iš arti pamatė mažiausią Lietuvos paukštį - nykštuką, nors daugeliui atrodė, jog tai... kolibris. Klausytojus pralinksmino ornitologų pasakojimas apie pikčiausius paukščius - zyles, kurių, kaip tik šiuo metu sužieduojama ypač daug: vien penktadienį sužieduota virš tūkstančio. Pasak ornitologų, zylės nemėgsta būti žieduojamos, gnybia snapais į pirštus, o kai 1000 paukštelių įgnybia į tą pačią vietą, jau nėra malonu...
Vyr. ornitologas Vytautas Eigirdas sakė, kad šiomis dienomis tinkluose yra tiek paukščių, jog ornitologams niekam daugiau laiko nebelieka.

Šiemet tas darbymetis ornitologams prasidėjo pora savaičių anksčiau nei įprastai ir jiems dėl to keista. „Net keista, atrodo, vasara buvo užsitęsusi, bet paukščiai tikriausiai jautė, kad tas šaltis per vieną dieną ateis ir pradėjo šiek tiek anksčiau migruoti“, - pasakojo ornitologas. Pasak jo, penktadienį buvo sužieduota daugiau nei 4 000 paukščių. Tai daug, nes per Ventės rago istoriją rugsėjo mėnesį tiek paukščių dar nebuvo pagauta.

Šeštadienį tik per valandą iki 8 val. ryto paukščių palydose buvo užfiksuota keli tūkstančiai migruojančių paukščių. Daugiausia - kormoranų, kiek mažiau varnėnų, zylių, žąsų, ančių, kikilių, alksninukų, gulbių, kranklių. Į stebėtojų akiratį pakliuvo net ir jūrinis erelis.

Rudeninė migracija didina paukščių gripo riziką pauksciu palydetuves6

Šiemet Europoje užregistruota 18 didelio ir 32 mažo patogeniškumo paukščio gripo protrūkiai naminių paukščių laikymo vietose. Iš viso dėl šios ligos Bulgarijoje, Danijoje, Italijoje, Nyderlanduose, Prancūzijoje, Švedijoje, Vokietijoje buvo sunaikinta daugiau kaip 930 tūkstančių paukščių. Šiemet registruota ir 80 paukščių gripo atvejų laukiniams vandens paukščiams Švedijoje, Vokietijoje, Danijoje, Airijoje, Jungtinėje Karalystėje, Suomijoje, Nyderlanduose.

Šilutės valstybinė maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) viršininkas Vytautas Jasaitis primena, kad vykstant rudeninei paukščių migracijai, didėja pavojus paukščių gripo virusui patekti į Pamario krašto paukštides. Todėl naminių paukščių augintojams būtina laikytis biologinio saugumo reikalavimų. Atsižvelgiant į tai, pakeisti nurodymai nuo 2018 m. rugsėjo 21 d. dėl labai patogeniško paukščių gripo rizikos mažinimo ir apsaugos priemonių taikymo naminių paukščių laikymo vietose.

Pavasarinės ir rudeninės laukinių paukščių migracijos laikotarpiu (kovo, rugsėjo ir spalio mėnesiais) reikalavimas naminius paukščius laikyti pastatuose išlieka tik labiau imliems - vandens paukščiams. Taip pat panaikintas reikalavimas laikyti antis ir žąsis atskirai nuo kitų naminių paukščių. Paukščius rekomenduojama laikyti pastatuose, juos išleisti tik į tokias lauko aikšteles, kur nebūtų galimybių tiesiogiai kontaktuoti su laukiniais paukščiais. Aikštelės turi būti aptvertos, iš viršaus uždengtos tinklu arba stogu. Taip sumažės tikimybė naminiams paukščiams užsikrėsti paukščių gripu nuo laukinių.

Tiesa, mokslininkų manymu, šios ligos rizika Lietuvai kol kas nėra didelė, - pavasarinės paukščių migracijos metu nebuvo užregistruota nė vieno atvejo, o 2017 metais paukščių gripas buvo nustatytas 5 gulbėms.

Paukščių laikytojai privalo nedelsiant informuoti Šilutės VMVT teritorinį padalinį arba aptarnaujantį vet. gydytoją apie pastebėtą naminių paukščių susirgimą arba gaišimą. Radus nugaišusį laukinį paukštį reikėtų jo neliesti, o apie tai nedelsiant pranešti Šilutės VMVT, telefonu 8 441 62286, 62285 arba Valstybinei MVT visą parą veikiančiu nemokamu telefono numeriu 8 800 40 403.

  • Naujausi
  • Populiarūs
  • Komentarai

Ukmergės naujienos

kamieniniubank.lt