Aktualijos

Edit

Amount of short articles:

Amount of articles links:

You can order sections with dragging on list bellow:

  • Aktualijos
Išsaugoti
Atšaukti
Reset

Gamta

Pavasaris – medelių sodinimo metas Šilutėje

Image - Pavasaris – medelių sodinimo metas Šilutėje

Atėjęs pavasaris - pats geriausias laikas atsinaujinti, pradėti naujus darbus ir gerai leisti laiką. Nors pasaulinis virusas pristabdė gyvenimą, Šilutės seniūnijos ir „Šilutės komunalininko“ darbininkai nesnaudžia. Šilutės mieste jau pasodinta

Penktadienis, 15 Gegužė Komentarai (0)

Gulbių skrydis

Paskui gulbes skrendanti anglė stabtelėjo Ventėje

Image - Paskui gulbes skrendanti anglė stabtelėjo Ventėje

Pagaliau ilgai lauktas susitikimas įvyko - ekspedicijos „Gulbių skrydis“ komanda šeštadienį apsilankė Nemuno deltoje, kur susitiko su Lietuvos mokslininkais, gamtosaugininkais ir vietos bendruomenės atstovais.Penktadienį Baltijos aplinkos forumo specialistai ir ornitologas

Ketvirtadienis, 3 Lapkritis Komentarai (0)

Nuomonės ir komentarai

Nepatinkančią pavardę galima nesudėtingai pasikeisti

Image - Nepatinkančią pavardę galima nesudėtingai pasikeisti

  Kai kurie žmonės nugyvena visą gyvenimą turėdami vieną pavardę, tačiau kiti dėl vienokių ar kitokių priežasčių savo asmenvardį pasikeičia. Migracijos teisės ekspertė Edita Prilepskienė įvardija, kokiais atvejais žmonės nusprendžia pavardę

Šeštadienis, 12 Rugpjūtis Komentarai (5)

Oficialūs pranešimai

Bus skelbiami paskutinių valstybinių brandos egzaminų rezultatai

Image - Bus skelbiami paskutinių valstybinių brandos egzaminų rezultatai

Ketvirtadienį bus paskelbti paskutinių valstybinių brandos egzaminų rezultatai. Abiturientai sužinos, kaip jiems sekėsi laikyti matematikos, istorijos ir geografijos

Ketvirtadienis, 11 Liepa Komentarai (0)

Politika

Šilutės savivaldybės taryboje pasikeitė opozicijos lyderis

Image - Šilutės savivaldybės taryboje pasikeitė opozicijos lyderis

Šilutės savivaldybės tarybos posėdyje balandžio 23 dieną opozicijos lyderė, konservatorė Sandra Tamašauskienė paskelbė apie savo atsistatydinimą iš lyderės pareigų. Ji sakė, kad jos atsistatydinimas yra sutarties su opozicijos partneriais -

Ketvirtadienis, 7 Gegužė Komentarai (0)

Problema

Problema Katyčiuose: gyventojai nesutinka su bibliotekos perkėlimu

Image - Problema Katyčiuose: gyventojai nesutinka su bibliotekos perkėlimu

Vasaros pabaigoje miestelio centre esanti Katyčių biblioteka bus iškelta į naujas patalpas mokyklos pastate. Nuo 1947 m. tame pačiame name veikusios bibliotekos iškėlimas netenkina lankytojų, kurie buvo įpratę daug metų

Šeštadienis, 16 Gegužė Komentarai (0)

Savivaldybėje

Pandemijos banga Baltijos šalyse beveik baigėsi, sunkiausia – kaimyninėse šalyse

Image - Pandemijos banga Baltijos šalyse beveik baigėsi, sunkiausia – kaimyninėse šalyse

Nors šalyje nuosekliai auga žmonių judumas ir dirbančiųjų skaičius, ne tik Lietuvoje, bet ir visose Baltijos šalyse koronaviruso pandemijos banga artėja link pabaigos. Geriausiai šiandien sekasi Estijai ir Lietuvai, kur

Pirmadienis, 25 Gegužė Komentarai (0)

Seniūnijose

Juknaitiškiai įžuvino tvenkinį ir jau svajoja apie paplūdimį

Image - Juknaitiškiai įžuvino tvenkinį ir jau svajoja  apie paplūdimį

Didžiajame Juknaičių ežere apsigyveno amūrai, karpiai, plačiakakčiai - iš viso apie 360 žuvų. Įžuvinti ilgus metus apleistą, nendrėmis apaugusį vandens telkinį sugalvojo aktyvūs bendruomenės nariai, prieš tai pasitarę su specialistais

Penktadienis, 15 Gegužė Komentarai (0)

1Bendruomeniniai namai_2Gyvenvietės centre stovi dviaukštis mūrinukas, jo kieme gėlyną tvarko ir lapus grėbia berniukas ir mergaitė. Atokiau stovi automobilis, matyti erdvus sodas, batutas, obelys, šiltnamis su dar nokstančiais pomidorais ir lysvė braškių. Įžengus į namus kvepia švara ir pyragais...

Lyg ir nieko neįprasto – paprastas šeimos namas, - sakysite jūs. Taip ir yra, skiriasi tik viena detalė: čia gyvena aštuoni tėvų globos netekę vaikai. Vaikai iš Saugų vaikų globos namų į Pagrynius atsikraustė pernai prieš Kalėdas. Dar vieni tokie bendruomeniniai globos namai yra Švėkšnoje ir Naujakuriuose Šilutėje.

Paskutinioji reforma – pažangiausia

Bendruomeniniai vaikų globos namai Šilutėje – Naujakuriuose bei Pagryniuose – buvo atidaryti pernai spalį, įgyvendinant Institucinės globos pertvarkos projektą. Dar vieni tokie namai prieš kelis metus duris atvėrė Švėkšnoje. Kiekviename name apsigyveno po 8 įvairaus amžiaus vaikus, kurie, auklėtojų padedami, pradėjo kurti savo namų jaukumą.

Tokių namų atidarymas – vienas pirmųjų žingsnių šalyje vykdant Institucinės globos pertvarką, kurios tikslas – iš šeimų paimtiems vaikams suteikti kuo labiau šeimai artimą aplinką. Pagal šią reformą, institucinių globos namų gyvavimo laikas eina į pabaigą.

Saugų vaikų globos namų direktorius Eugenijus Judeikis pasakoja, kad ir dabar šių namų sąraše yra 34 vaikai, tačiau Saugose gyventi jų jau liko tik 12. Tokie skaičiai nustebina tuos, kas prisimena, jog dar prieš dešimtmetį vaikų čia buvo ir 100, ir daugiau. Vienas šių namų pastatas jau rekonstruojamas, jame netrukus įsikurs Šilutės senelių globos namų filialas.

Daugybę metų globos namams vadovaujantis direktorius neabejoja - biologinės šeimos vaikui nepakeis niekas. „Mes esame tik krantas, prie kurio vaikas gali laikinai prisiglausti“, - vaizdingai sako jis. Ir priduria per savo darbo metus matęs jau ne vieną reformą, bet paskutinioji, anot jo, pati geriausia. „Tai pažanga. Vaikai čia gali pasijausti gyvenantys tikruose namuose“, - sako jis.

Lauke ir namie tvarkosi patys

Nuvykus į Pagrynius, E. Judeikis ir socialinė darbuotoja Rasutė Juškienė kviečia į namus. Vienas po kito jų duris veria ir iš mokyklų grįžtantys vaikai. Keli jų lanko Šilutės M. Jankaus pagrindinę mokyklą, du vaikinai jau mokosi profesijos Klaipėdoje ir Kaune. O mažiausioji, vos metukų Viltė, lanko vaikų darželį.

Pernai rudenį čia įsikėlę mažieji naujakuriai energingai kibo į darbus. R. Juškienė pasakoja, jog vaikų niekada nereikia raginti tvarkytis. Jie patys tvarko namų aplinką, kompostuoja lapus, ravi ir laisto gėlynus, net pjauna veją, nes turi ir žoliapjovę. Lauke visada yra ką veikti, nes namą supa 19 arų sklypas. Patys vaikai sudarė budėjimo virtuvėje grafiką, patys tvarkosi ir savo kambariuose. Juose ant sienų – jų pačių kurti darbeliai.

R. Juškienė šypsodamasi pasakoja, kaip vieną dieną jos vaikai susitarę nuėjo ir susikasė sode lysvę braškėms. O kitą dieną atvažiavęs direktorius nustebo nematydamas vyresniųjų. Paaiškėjo, kad šie, gerą valandą derinę artimiausių dienų valgiaraštį, iškeliavo į parduotuvę pirkti reikalingų produktų.

Ši šeimyna turi ir savo banko kortelę, ir net automobilį, kurį įsigijo už paramos lėšas. Tie, kam tai atrodys prabanga, turėtų pagalvoti, kaip be automobilio šiandien gyventų bet kuri gausesnė šeima? O į pokalbį įsiterpęs Tomas pasakoja apie paskutinę kelionę į Klaipėdos „Sky“ parką ir šeimynos jau planuojamą kelionę į Ledo areną Klaipėdoje.

Kur geriau pačiam Tomui – čia ar buvo Saugose? „Čia. Ten labai dideli namai buvo ir daug vaikų“, - sako berniukas. Jam pritaria ir viena vyriausiųjų – Gabrielė, kurios nuomone, čia, kur mažesnės patalpos, yra „jaukiau gyventi ir daugiau naminės veiklos“.

Visi kartu pasidžiaugia ir kaimynais, kurie ne tik (kaip jau buvo kitose Lietuvos vietose) nereiškė pretenzijų, kad kaimynystėje įsikurs grupelė vaikų, bet ir tuo atvirai pasidžiaugė. „Pagaliau ir mūsų gatvėje bus vaikų“, - sakė pagryniškiai.

Specialistai mato ryškius pokyčius

Institucinės globos pertvarkos procesų ekspertė Tauragės apskrityje Marijona Janavičienė sako, kad pagrindinis pertvarkos tikslas yra, kad kiekvienas likęs be tėvų globos vaikas galėtų augti saugioje ir jo raidai palankioje aplinkoje. Geriausia – biologinėje šeimoje, bet jeigu jos nėra – įtėvių ar globėjų šeimoje.

Ryškius pokyčius į gera sako matanti Savivaldybės tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinatorė Vaiva Pranauskienė. Specialistė pasakoja, jog per kelis pastaruosius metus, kai Savivaldybėje buvo atidaryti bendruomeniniai vaikų globos namai, gaunama žymiai mažiau pranešimų apie šių vaikų daromus teisės pažeidimus ir pabėgimus iš namų. O tais atvejais, kai tokius pažeidimus padaro nepilnamečiai, policija informuoja ir Savivaldybę. Akivaizdu, kad vaikai šeimyniniuose namuose turi ir daugiau pareigų, kurios, matyt, jiems yra mielos.

„Ir patys vaikai, kiek aš juos matau, tapo atviresni, jie pasakoja apie savo gyvenimą, jų akys dabar linksmos. Geras projektas“, - reziumavo V. Pranauskienė.
Savivaldybės Socialinės paramos skyriaus Socialinių paslaugų poskyrio vedėja Audronė Barauskienė irgi akcentuoja, kad visų socialinių darbuotojų siekis yra kuo ilgiau išsaugoti vaikui tikrąją šeimą, o jei nepavyksta – rasti globėjus.

Pasak A. Barauskienės, nerimo tuomet būta. Svarstyta, kaip globos namų vaikai integruosis į bendruomenę, kaip juos priims švėkšniškiai. Šiandien jau džiaugiamasi, kad vaikų šeimyna tapo neatsiejama bendruomenės dalimi.
„Vienareikšmiškai vaikams geriau bendruomeniniuose namuose. Jie turi savo kiemą, daugiau pareigų, gyvena nedidelėmis grupelėmis. Yra net tokių jaunuolių, kurie mokosi profesijos kituose miestuose, bet negyvena bendrabučiuose: keliasi anksti ryte ir važiuoja į mokslus, nes nori vakare grįžti namo“, - sakė specialistė.

Tiesa, nuolat ieškoma ir globėjų. Šiuo metu, pasak A. Barauskienės, Šilutės rajone apie 100 vaikų auga globėjų šeimose, o išmokos 3 vaikus globojančioms šeimos siekia apie 2000 eurų. Ir tai ne pabaiga: jau svarstoma artimiausiu metu kiekvienam globojamam vaikui pridėti dar po 50 eurų. Tam iš Savivaldybės biudžeto kasmet reikėtų maždaug 200 tūkstančių eurų, tad šį klausimą teks spręsti rajono politikams.Untitled-1 copy

 

Komentarai  

 
#2 Įdomu 2019-11-04 19:41
Įdomu ka tie vaikai jums padare? Žinau tuos vaikus ir jų darbuotojus nei vieno nusiskundimo dar negaliu pasakyti, realiai tu vaikų net nematyti ne girdėti, ir įdomu kuom jie išsiskiria iš visų kitų vaiku,
 
 
#1 susidomėjęs 2019-10-27 16:47
Deja užsakytas straipsnis, nes visi pagryniškiai buvo prieš šių namų atsiradimą, tik gaila, kad tai nepadarė raštiškai. Apklauskit tos gatvės gyventojus,,,, oho kiek pripasakos ,,,,