Spaudos projektas

kaledu senelis_cerlinskas2Artėjant gražiausioms žiemos šventėms - šv. Kūčioms ir Kalėdoms, šilutiškis Antanas su žmona Elyte, lyg burtų lazdele mostelėjus, virsta Kalėdų Seneliu ir Sniego Karaliene. Pasidabinę ištaigingais, visus metus tobulintais kostiumais, jie vaikšto po namus, įstaigas ir džiugina didelius bei mažus šilutiškius. Ir taip jau daugiau kaip dvidešimt metų.

O kiek atsiminimų ir smagių nutikimų per tą laikotarpį susikaupę... Kalėdų Seneliu virtusiam Antanui yra tekę ir ant arklio joti, ir mašina per potvynio apsemtą kelią „plaukti“, ir pasiklydus ne į tas duris pasibelsti.

Antanas ir Elytė Čerlinskai, pasakodami šiuos atsiminimus, nesuvaldo nuoširdaus juoko, kuris nejučia užkrečia gera nuotaika ir apgaubia stebuklingu Kalėdų laukimu.

Kaledoms Sakas_keptas_samasKalėdos - šventė, kuomet ant stalo galima dėti keptą žąsį, įdarytą obuoliais (antį, kalakutą, vištą, povą ar šiaip kokią jerubę), galima pasigaminti patiekalų iš bulvių.

VaicekauskieneGruodžio pradžioje Šilutės rajono savivaldybės valdžios atstovai su 90-uoju jubiliejumi pasveikino Zinaidą Vaicekauskienę. Jaukiai įsitaisę jos namų svetainėje Vilų gatvėje, klausėmės knygos puslapių vertos Zinaidos gyvenimo istorijos.

Išgyvenusi gražią vaikystę, studijų metais ji buvo ištremta į Sibirą, kur teko ir griovius kasti, ir rąstus plukdyti, ir vienai naktį taigoje iškęsti. Visgi, net būdama tremtyje, moteris sugebėjo užbaigti studijas ir tapti mokytoja. Baigusi mokslus Tuluno mokytojų institute, ji prašė paskyrimo ten, kur daugiausia lietuvių. Tada Zinaida dar nežinojo, kad už 500 kilometrų esančiane Nižnij Udinske sutiks būsimą vyrą Vytautą Vaicekauską.

Dauguma šilutiškių puikiai prisimena šviesaus atminimo gydytoją, buvusį Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Šilutės filialo pirmininką, rajono Tarybos narį, fotografą, įamžinusį daugybę šalies ir Šilutės rajono akimirkų V.Vaicekauską. 2011 metais jis buvo inauguruotas Šilutės garbės piliečiu.

„Tai buvo žmogus, kuris turėjo labai daug energijos“, - apie savo vyrą pasakoja moteris. Vytautas ją nuolat įtraukdavo į aktyvią veiklą, neleisdavo užsisėdėti. Zinaida sako, kad visą gyvenimą neturėjo laiko, nes nuolat kažkur eidavo, važiuodavo, galbūt tai ir yra jos ilgaamžiškumo paslaptis.

1.Lietuvininku kulinarijos_paveldas_html_12e65855Artėja gražiausios žiemos šventės - Kūčios ir Kalėdos. Tikriausiai jau ne viena šeimininkė suka galvą ką padėti ant šventinio stalo, dairosi senų ar naujų receptų.

Nepriklausomas mitybos ir kulinarijos ekspertas Vincentas Sakas siūlo prisiminti ką per šventes valgydavo mūsų protėviai, ant kurių stalo per Kūčias nebūdavo virtų ar keptų valgių.

„Kūčių stalas po Advento, kai žmonės nevalgymu valo savo organizmą, turėdavo būti kuklus, o ne apsirijėliškas, Dievui atnašaujančius valgius reikėdavo tik paragauti. Ir jų būdavo tik devyni - sulig ELNIU DEVYNRAGIU SAULĘ PARNEŠANČIU - Mėnulio simboliu“, - rašo V.Sakas.

 

1 suaugusiuju_mokymosi_savaiteKurti mokymosi šventę lapkričio viduryje kvietė Šilutės jaunimo ir suaugusiųjų mokymosi centras su aštuonioliktąja suaugusiųjų mokymosi savaite „Mokymosi galia ir žavesys“. Toks kūrybinis judesys šioje švietimo įstaigoje yra tradicinis. Jis kasmet papildomas naujomis idėjomis, suburia ne tik daugiau sužinoti, bet ir parodyti, kur slypi mokymosi žavesys. Svarbu žinoti ir dar kartą prisiminti, kad be mokymosi sunkiai įsivaizduojama daugelio iš mūsų profesinė veikla ir karjera, sveikas ir laimingas gyvenimas.

Ukmergės naujienos