Atsargiai, jus stebi nelegalus privatus seklys!

parents-spying-on-facebookGalvojate, kad galite daryti ką norite, ir niekas niekada jūsų paslapčių nesužinos?

Internete apstu privačių seklių skelbimų, siūlančių savo paslaugas už padorią sumą. Jei jūsų antroji pusė, tėvai – pavydūs ir nori kontroliuoti kiekvieną jūsų žingsnį, tuomet apie savo paslapčių saugumą pagalvokite iš naujo.

Nemaža įtarumo kaina

Norite gauti visų SMS žinučių kopijas, kurias gauna ir išsiunčia jūsų mylimasis ar vaikas? Klausytis pokalbių, apie ką jie šneka telefonu – apie orą ar lovą? Norite žinoti, kur jie yra kiekvieną minutę, matyti tikslias buvimo koordinates ir taip sekti kiekvieną žingsnį?

Jei taip, tai šiais laikais jūsų norams lemta išsipildyti! Tik turėkite pinigų ir visa pavydą tenkinanti, pasitikėjimą smukdanti ir kitą žmogų maniakiškai persekiojanti galia – jūsų rankose.

Privatūs sekliai siūlo patrauklią programėlę jūsų išmaniajam telefonui. Programėlės kaina – tik 1200 Lt…

Jei sekimas telefonu neveiksmingas, už jus visą sekimo darbą puikiai atliks sekliais save vadinantys vyrai. Telefonu susisiekėme su Klaipėdoje įsikūrusia tokia rimta „firma“.  „Mes nesusekame neištikimybės, mes tik pasekame asmenį, ką jis veikia jūsų parinktu laiku, ir vėliau pateikiame fotografijas. Jei reikia – ir filmuotą medžiagą. Viską pasakome: kur jis buvo, su kuo ir ką darė. Jei norite, galite pasirinkti, kad mes jį sektume valandą ar visą parą. Dirbame visoje Lietuvoje. Valandos kaina – 150 Lt“, – kaip žirnius žodžius pylė „seklys morka“.

Nesunku paskaičiuoti, kad jūsų įtarumo ar pavydumo kaina per parą duotų 3 600 Lt pelno filmų prisižiūrėjusiems ar detektyvinių knygų prisiskaičiusiems vyrukams.

Kas neuždrausta, tas leistina

Lietuvoje nėra įstatymo, kuriuo būtų apibrėžta, kokia gali būti privačių seklių veikla. Todėl tokiems verslininkams žmonių sekimo veiklos nereglamentavimas – tikras palengvinimas.

Šilutiškis advokatas Rimvydas Kairys sako, kad asmenys, besiverčiantys tokia veikla, vadovaujasi Asmens duomenų apsaugos įstatymu. Savo veikloje detektyvai naudoja tokius metodus ir priemones, kurie yra būdingi teisėsaugos institucijų veikloje: asmens stebėjimas, automobiliai, fotoaparatai, naktinio matymo žiūronai, filmavimas ir pan.

Kaimyninėse šalyse – Lenkijoje, Latvijoje, Rusijoje teisės aktai, nustatantys privačių detektyvų veiklos ribas, yra priimti ir seklių biurai veikia legaliai. Prieš daugiau kaip 10 metų ir Lietuvoje buvo parengtas tokio įstatymo projektas, bet jis taip ir neišvydo dienos šviesos.

Įstatymo nėra, o Lietuvoje seklių paslaugas teikiančių įmonių ir pavienių asmenų yra daug, gana lengva internete rasti telefonų, kuriais paskambinus galima užsisakyti įvairiausias sekimo paslaugas. Daugelis teikiančių šias paslaugas užsiregistravę kaip juridinių konsultacijų įmonės ir panašiai.

„Kas neuždrausta, tas leistina“, – rodos, būtent tokiu principu vadovaudamiesi šalyje veisiasi privatūs detektyvai.
Advokatas tokią nelegalią seklių veiklą sulygina ir su prostitucija: Lietuvoje yra draudžiama verstis prostitucija, tačiau masinės informacijos priemonėse, ypač internete, yra viešai deklaruojama tokia veikla, įvyniota į įvairius pavadinimus.

Kol kas detektyvai veikia įstatymo užribyje, tarsi būtų privatūs asmenys, o kaip juos bausti – nėra aišku.

R.Kairio praktikoje buvo vienas atvejis, kai baudžiamojon atsakomybėn buvo patrauktas privatus seklys už tai, kad neturėdamas teisės verstis tokio pobūdžio veikla, paėmė iš klientės 10 000 Lt. Seklys žadėjo surasti dingusį žmogų, tačiau užsakymo neatliko, o ir pinigų negrąžino. Vyriškis buvo nubaustas už sukčiavimą.

Į teismą – už paviešintą klasės nuotrauką

Advokatas pažymi, kad seklių darbas negali riboti žmonių teisės į privatumą: be namo savininko sutikimo negalima įrengti vaizdo stebėjimo kameras ir pan. Privatus yra toks asmeninis žmogaus gyvenimas, kuris vyksta ne viešumoje ir į kurį visuomenė neturi teisės kištis. Teritorine prasme asmens privatus gyvenimas yra asmens gyvenamoji patalpa, taip pat gyvenamoji vieta.

Draudžiama skelbti turimą surinktą informaciją apie asmens privatų gyvenimą, išskyrus atvejus, kai tas asmuo sutinka.

Jeigu paskleisti duomenys apie seklių stebėtą asmenį neatitinka tikrovės, žemina žmogaus garbę ir orumą, nukentėjusysis turi teisę reikalauti informaciją paskleidusį asmenį atlyginti turtinę ir neturtinę žalą. Taip pat baudžiamoji atsakomybė numatyta ir už asmens garbės ir orumo įžeidimą.

„Mano darbo praktikoje buvo atvejis, kai moteris civiline proceso tvarka kreipėsi į teismą ir prašė pripažinti, kad mokymo įstaiga pažeidė jos nepilnametės dukros privatumą, nes mokyklos internetiniame puslapyje buvo išspausdinta klasės mokinių bendra nuotrauka, tarp kurių buvo ir jos dukra. Ieškinį grindė aplinkybe, kad motina nedavė sutikimo tokio pobūdžio nuotrauką publikuoti viešai. Lietuvos aukščiausiasis teismas tokį ieškinį pripažino pagrįstu“, – apie savo patirtį pasakoja advokatas R.Kairys.

Jei jaučiatės nesaugūs – padės policija

Trečiadienį Lietuvoje nuskambėjo su sekimu susijęs atvejis Klaipėdoje. Įtariama, kad savo vyrą sekė viena moteris.
Mokesčių inspektoriumi Klaipėdoje dirbantis vyras buto lubose aptiko paslėptą šnipinėjimo įrangą. Vyras teigė įsitikinęs, jog jis buvo sekamas ne dėl tarnybos, o dėl asmeninio gyvenimo – šeimos skyrybų.

Lubose aptiktas įrenginys veikė kaip mobilusis telefonas – į jį buvo įdėta mobilioji SIM kortelė. Paskambinus telefonu į aparatą, šis transliuodavo viską, kas vyksta patalpoje, kurioje jis sumontuotas. Įmantresniuose aparatuose yra ir vaizdo kamera.

Radęs tokį sekimo įtaisą namuose, vyras kreipėsi į policiją. Policijos atstovas Albinas Strumyla, komentuodamas situaciją, sakė, kad naudoti tokius įrenginius, tarkime, namų apsaugai, yra legalu, tačiau šnipinėti kitus žmones draudžia įstatymai. Todėl komisariate dėl neteisėto specialiosios technikos įrengimo ar naudojimo informacijai rinkti pradėtas tyrimas.

Už tokį nusikaltimą numatyta bauda, areštas arba laisvės atėmimas iki ketverių metų.

Šilutės policijos komisariato viršininkas Sigitas Mikutavičius ragina piliečius visuomet kreiptis į policiją, kai jie jaučiasi nesaugūs. „Visais atvejais reaguojame gavę pranešimą: nuvažiuojame, apžiūrime ir tiriame. Tokia veikla pažeidžia įstatymus. Jeigu pasitvirtina, kad žmogus yra sekamas, jį persekiojusiam sekliui gresia atsakomybė. Tokios veiklos įvertinimas priklausys nuo to, ar jis sekė savo iniciatyva, ar buvo pasamdytas. Įvairių sekimo mobiliųjų programų ar priemonių naudojimas taip pat nelegalus, tačiau policija programų neseka, pats žmogus turi stebėti savo kompiuterį, mobilųjį telefoną, namus, ar nėra slaptų kamerų ir pastebėjus kažką įtartina kreiptis į mus“, – apie gresiančius nemalonumus su policija dėl kitų asmenų šnipinėjimo pasakojo komisariato viršininkas.

Beje, Šilutės policijoje persekiojimo ar šnipinėjimo atvejų šiais metais užfiksuota nėra. Tad arba niekas neįtaria, kad seklio akis stebi kai kuriuos pro rakto skylutę, arba įtarių ir kerštaujančių žmonių mūsų krašte tiesiog nėra.

Exit mobile version