Dienos šviesą išvydo knyga „Macikai: atminties vieta Europos pakraštyje“

Vos prieš savaitę, sausio 12 dieną dienos šviesą išvydo leidinys - mokslinė studija „Macikai: atminties vieta Europos pakraštyje“.

Dažnai nesusimastome, kad visai netoli Šilutės yra tiek nacionaliniu, tiek tarptautiniu mastu reikšmingas, savo tamsią praeitį slepiantis Macikų lagerių kompleksas. Tai vienintelė vieta Lietuvoje ir viena iš retų vietų Rytų ir Vidurio Europoje, kurioje glaudžiai persipina abiejų totalitarinių režimų represinių struktūrų antihumaniškos veiklos rezultatai. Skirtingais laikotarpiais Macikuose buvo kalinami lietuviai, amerikiečiai, austrai, australai, belgai, britai, čekai, kanadiečiai, lenkai, prancūzai, rumunai, rusai, vengrai, vokiečiai bei kitų tautybių žmonės. Todėl visiems besidomintiems dramatiškų Antrojo pasaulinio karo ir pokario įvykių fono paženklintu Macikų lagerių „tamsiuoju paveldu“, pristatome 2021 metų pabaigoje Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto istorikų: Hektoro Vitkaus, Vyganto Vareikio, Edvino Ubio, Justo Stončiaus; parengtą ir publikuotą mokslo studiją „Macikai: atminties vieta Europos pakraštyje“.

Šiame leidinyje, remiantis teorinėmis „tamsiojo paveldo“ apibrėžčių prieigomis ir tokio paveldo objektų pavyzdžiais Vakarų ir Rytų Europoje, yra tiriamos buvusių Macikų lagerių komplekso memorializacijos galimybės.

Mokslo studija buvo parengta vykdant Lietuvos mokslo tarybos finansuojamą reikminių istorinių tyrimų projektą „Tamsiojo paveldo“ panauda Lietuvos atminimo kultūroje: Macikų lagerių atvejo tyrimas (2020-2021) (S-REP-20-2).

Leidinio pristatymas Šilutės Hugo Šojaus muziejuje planuojamas šių metų vasario mėnesį.