Warning: include_once(/home/silutesnau/domains/silutesnaujienos.lt/public_html/lt/wp-content/themes/pixwell/includes/core.php): Failed to open stream: No such file or directory in /home/silutesnau/domains/silutesnaujienos.lt/public_html/lt/wp-content/plugins/pixwell-core/amp/functions.php on line 140

Warning: include_once(): Failed opening '/home/silutesnau/domains/silutesnaujienos.lt/public_html/lt/wp-content/themes/pixwell/includes/core.php' for inclusion (include_path='.:/usr/share/pear') in /home/silutesnau/domains/silutesnaujienos.lt/public_html/lt/wp-content/plugins/pixwell-core/amp/functions.php on line 140

Warning: include_once(/home/silutesnau/domains/silutesnaujienos.lt/public_html/lt/wp-content/themes/pixwell/includes/translation.php): Failed to open stream: No such file or directory in /home/silutesnau/domains/silutesnaujienos.lt/public_html/lt/wp-content/plugins/pixwell-core/amp/functions.php on line 146

Warning: include_once(): Failed opening '/home/silutesnau/domains/silutesnaujienos.lt/public_html/lt/wp-content/themes/pixwell/includes/translation.php' for inclusion (include_path='.:/usr/share/pear') in /home/silutesnau/domains/silutesnaujienos.lt/public_html/lt/wp-content/plugins/pixwell-core/amp/functions.php on line 146
Ekspertai pataria: šilumos siurblys – pigiausia būsto šildymo alternatyva - Šilutės naujienos

Ekspertai pataria: šilumos siurblys – pigiausia būsto šildymo alternatyva

Į neregėtas aukštumas kopiančios dujų ir kietojo kuro kainos žmones verčia ieškoti pigesnių būsto apšildymo alternatyvų. Viena tokių – šilumos siurblių oras-oras, oras-vanduo pasirinkimas.

Drastiškai išaugus energetikos produktų kainoms vis daugiau žmonių žiemos šildymo sezonui ruošiasi rinkdamiesi būtent šilumos siurblius, kadangi jie greitai sumontuojami, paprasti naudoti ir efektyvūs. Ekspertų teigimu, šiai dienai pigiausias būsto šildymas išlieka elektra.

Taupumas, švara ir ekologija

Visame teigiamų savybių sąraše vienas svarbiausių šilumos siurblių privalumų yra taupumas. 

Šilumos siurbliai oras-oras 80 proc. naudoja būtent orą, o 20 proc. elektros energiją. Klientai klausia gal labiau apsimoka tiesiog elektrinį radiatorių įsigyti ir šildytis? Tikrai ne, nes elektrinis tepalinis šildytuvas naudoja 100 proc. elektrą. Šilumos siurbliai pagamina daugiau šilumos, negu sunaudoja elektros. Kai žmonės bando pasiskaičiuoti skirtumą kiek viskas galėtų kainuoti, reikėtų atsižvelgti į minėtų įrenginių energijos vartojimo efektyvumo koeficientus – SEER (vėsinimui) ir SCOP (šildymui). Jie nurodo kiek pagaminto šalčio ar šilumos tenka 1 kW sunaudotos elektros energijos. Pavyzdžiui, oras-oras rodiklis šildymui SCOP yra 4, tai reiškia, kad tam, jog pagaminti 4 kW šilumos energijos įrenginys sunaudoja 1 kW. Tačiau šis pavyzdys galioja prie 7 laipsnių šilumos, esant temperatūros svyravimams rodiklis taip pat keičiasi“, – teigia UAB „Nekilnojama investicija“ direktorius Ervinas Šurka. 

Taip pat jis priduria, kad oras-oras šilumos siurblius drąsiai galima naudoti žiemos metu, kuomet paspaudžia ir stipresnis šaltis. Žinoma, tam reikėtų pasirinkti ir atitinkamą modelį, kurį galima naudoti net kai už lango fiksuojamas 30–35 laipsnių šaltis. Nors šis įrenginys gali veikti tiek žiemą, tiek vasarą (vėsinant patalpas), visgi, reikėtų prisiminti, kad jis šildo tik orą, reiškia, nei radiatoriai, nei grindys nešils, taip pat nebus ir karšto vandens. Tam reikės ieškoti kitos alternatyvos. Šis įrenginys puikiai tinka kaip papildoma šildymo priemonė, perduodanti šilumą ar šaltį tiesiogiai patalpų orui.

„Oras-vanduo šilumos siurblių principas yra panašus, tik proporcija šiek tiek skiriasi. Įrenginys naudoja 25–30 proc. elektros, o likusi energijos dalis gaunama naudojant orą. Ši sistema šilumą atiduoda į vandenį, todėl patalpos yra šildomos per radiatorius ar grindų šildymo sistemą. Juos paprasta integruoti į jau esamą bet kurią kitą įprastą būsto šildymo sistemą. Įrenginių energijos vartojimo efektyvumo rodiklius galima rasti  prie aprašymų ir pasižiūrėti, kuris variantas tinkamiausias individualiu atveju“, – pasakoja E. Šurka. 

Ekspertas taip pat išskiria du gamintojus, kurių oras-vanduo šilumos siurbliai yra patys populiariausi. „Daikin“ ir „Mitsubishi Electric“ – japoniški prekių ženklai, jie kokybiškiausi šiai dienai pasaulyje.

Ervinas Šurka taip pat priduria, jog vienintelis gamintojas „Daikin“ yra užpatentavęs vadinamuosius „nuogus radiatorius“. Tai reiškia, kad išorinis įrenginys neturi apačioje kaitinamų elementų (tenų), kuriuos įprastai turi kiti gamintojai. Šie kaitinimo elementai tvirtinami įrenginių apačiose ir esant tam tikrai temperatūrai įsijungia, kad vanduo įrenginyje neužšaltų, nesulaužytų radiatorių ir tas vanduo išbėgtų. Kadangi ši technologija neturi pakaitinimo tenų, dėl to neišauga elektros sąnaudos, vanduo atitirpęs nuo radiatorių tiesiog iš karto žemyn ir nubėga, niekur nesirenka, tai yra privalumas, ypač, kai kalbama apie elektros energijos taupymą. 

Pasirinkusieji šilumos siurblius be didelio vargo patys reguliuojasi temperatūrą, o tai labai komfortiška. Šie įrenginiai nereikalauja ypatingos priežiūros, todėl drąsiai galima namus palikti ilgesniam laikui. Kitas privalumas, žinoma, švara namuose, kuomet, lyginant su kietojo kuro katilu, reikia kurti malkomis, anglimis ar briketais, dėl kurių tenka susidurti su dulkėmis, pelenais. Negana to, deginant kietąjį kurą išsiskiria žalingos medžiagos, kaip anglies dioksidas, prisidedantis prie šiltnamio efekto. 

Pasirinkdami šilumos siurblius žmonės prisideda prie švaresnės, draugiškesnės aplinkos kūrimo. Jie veikia itin taupiai, racionaliai naudodami elektros energiją, kuri vis dažniau išgaunama iš atsinaujinančių energijos šaltinių – saulės ar vėjo jėgainių, hidroelektrinių. 

Lietuvių tarpe vis labiau populiarėja šilumos siurblių oras-vanduo ir saulės elektrinių derinimas. 

„Įsirenginėjantys saulės elektrines gali lengvai prisijungti oras-vanduo šilumos siurblį. Štai vienas mūsų klientas taip ir padarė, anot jo, pats šildymas dabar kainuoja vos apie 0,02–0,03 euro centus už kilovatvalandę“, – pasakoja UAB „Nekilnojama investicija“ vadovas Ervinas Šurka. 

Jis priduria, jog vyrauja tokia tendencija, kai žmonės pasistatę naujus dujinius katilus, net nepraėjus 2 metams ir turėdami garantijas, skuba juos pakeisti į naujas oras-vanduo sistemas, būtent dėl to, kad tai žymiai pigesnis šildymo būdas. 

Ilgametėje darbo patirtyje E. Šurka pastebi, jog vis dar egzistuoja ir tam tikri mitai, susiję su šilumos siurbliais. „Žmonės paskaito internete, kad šilumos siurblio šildymo galia tarkime 2,65 kW. Tada jie įsivaizduoja, kad tiek elektros energijos įrenginys ir sunaudos, tačiau taip nėra. Pagal elektrinio galingumo šildyme nominalias vertes šilumos siurbliai sunaudoja nuo 0,2 iki 1 kilovato per valandą ir dirba su pertraukomis. Kai patalpoje pasiekiama nustatyta temperatūra išsijungia išorinis įrenginys ir dirba tik vidinis, tam, kad fiksuotų patalpos temperatūros pokyčius. Tad dar kartą noriu pabrėžti, jog šilumos siurbliai dirba tikrai taupiai ir racionaliai naudodami elektros energiją. Šiai dienai pigesnės būsto šildymo alternatyvos nėra. Visi klientai, kurie pasirinko tokią šildymo sistemą yra patenkinti ir nusiskundimų neturi. Visgi, esant neaiškumams visuomet geriausia pasikonsultuoti ir išsklaidyti visas kylančias abejones.“ 

Garantija

UAB „Nekilnojama investicija“ vadovas Ervinas Šurka pataria, jog norintys pakeisti seną taršų katilą (su parama ar be paramos) turėtų visą paslaugų paketą imti iš vieno tiekėjo. Tai gerokai palengvins visą proceso įgyvendinimą: nuo konsultacijos, tinkamo įrenginio parinkimo, pirkimo sutarties parengimo, montavimo darbų atlikimo iki visų reikiamų dokumentų paramai gauti paruošimo ir garantijos užtikrinimo.

„Labai svarbus momentas yra garantija. Tekę susidurti su gana kuriozine situacija, kuomet žmogus, įsigijęs šilumos siurblį galvojo, kad bus pigiau pačiam jį susimontuoti. Pasižiūrėjo filmuką „Youtube“, bemontuodamas išleido freoną į orą ir tada reikalavo garantijos. Tad norėčiau įspėti, kad pirkdami įrenginį visuomet geriausia montavimo darbus patikėti tos pačios įmonės kvalifikuotiems meistrams, nes kitu atveju klientas gali prarasti garantiją ir patirti nuostolių. Mūsų įmonės montuotojai turi didesnę nei 19 metų patirtį, tad tikrai nemažai matę ir susidūrę su įvairiais iššūkiais. Taigi, klientai gali būti ramūs, kad įrenginys bus paruoštas veikti efektyviai, o esant poreikiui ar neaiškumams suteikta visa reikiama informacija ar konsultacija“, – teigia E. Šurka.  

Exit mobile version