Izraelio ambasadorius Šilutėje pasigenda nuorodų apie žydų veiklos pėdsakus

 

Antradienio rytą Šilutės savivaldybės vadovus aplankė pirmą kartą mūsų krašte besilankantis Izraelio ambasadorius Amir Maimon. Svečias atvyko jau pasidomėjęs senojo Šilutės miesto istorija.

Jo žiniomis, praėjusio amžiaus trečiajame dešimtmetyje Šilutės mieste buvo apie 30 parduotuvių, kurių savininkai žydai prekiavo maistu, drabužiais, ūkinėmis prekėmis. Tuomet žydų bendruomenė mieste, kad ir nebuvo dominuojanti, tačiau, pasak Amir Maimon, buvo aktyvi. Tarp bendruomenės narių buvo gausu išsilavinusių žmonių – pedagogų, gydytojų, inžinierių.

Savivaldybės merą Vytautą Laurinaitį domino Izraelio verslininkų, turistų galimi interesai mūsų krašte, abiejų šalių švietimo įstaigų bendradarbiavimo galimybės, pažintinių kelionių mainai.
Pasigedo nuorodų

Ambasadorius Amir Maimon prieš susitikimą su rajono vadovais jau buvo pavaikščiojęs miesto gatvėmis, aplankęs prekyvietes. Ambasadorių stebino, jog Šilutėje, be mėsos gaminių, galima įsigyti nemažai žuvies produkcijos. Jis pastebėjo, kad šilutiškiai mėgsta rūkytą žuvį.

Ambasadorius aplankė ir žydų kapinaites Pagrynių laukuose, pakeliui link K.Griniaus tilto. Tačiau Amir Maimon teigimu, jis niekada nebūtų suradęs žydų kapinaičių, jeigu ne mero padėjėja Edita Šukytė ir paveldosaugos specialistė Reda Švelniūtė. Jo teigimu, nėra jokių informacinių ženklų ar žymės žemėlapyje, kur yra kapinaitės.

Vėliau, kalbant apie galimus Izraelio turistų maršrutus, ambasadorius minėjo, kad visų patogumui galėtų būti daugiau informacinių ženklų pakelėse, kur nurodytos natūralios ir kankinių kapavietės, paminklinės lentos apie kitokias žydų visuomeninės veiklos ar verslo vietas. Jo nuomone, tai vertinga ir dėl Lietuvos istorijos.

Meras V.Laurinaitis sakė, kad dar prieš penkerius metus pakelėse buvo daugiau informacinių nuorodų į žydų sušaudymo vietas. Kelininkai, tvarkydami kelius (galbūt reikėjo mažinti informacinių ženklų skaičių?) dalį jų panaikino, o atstatyti neskuba. V.Laurinaitis pažadėjo, kad būtiniausi ženklai bus atstatyti.

Ambasada gali padėti

Nuo 2015 m. Lietuvoje pradėjusi veikti Izraelio ambasada jaučia didėjantį Izraelio verslininkų norą investuoti Lietuvoje. Svečias minėjo, kad Izraelio verslininkai jau investavo į verslą Vilniaus, Kauno, Palangos, Kėdainių miestuose. Amir Maimon įsitikinęs, kad verslo investicijų vietos galėtų būti atrastos ir Šilutėje.

Meras V.Laurinaitis klausė, kaip Šilutės rajonas galėtų sudominti Izraelio turistus? Mero nuomone, Šilutėje šios šalies gyventojai galėtų rasti ramų patrauklios gamtos prieglobstį.

Amir Maimon į tokį poilsio apibūdinimą šmaikščiai atsakė, kad taip ilsėtis norėtų tik sanatorijų mėgėjai. Pasak svečio, Izraelio turistai mėgsta poilsiauti ilgai, nori aplankyti daug vietų. Todėl šilutiškiams vertėtų kooperuotis su kitomis savivaldybėmis, turinčiomis įdomių turistinių vietų, ir sukurti patrauklius turizmo maršrutus.

Izraelio ambasada ir pats Amir Maimon galėtų padėti rasti žiniasklaidos atstovų, kurie Lietuvą ir Šilutės kraštą galėtų populiarinti Izraelyje. Be to, pasak ambasadoriaus, ambasadoje dirba specialistas, kuris Šilutės mokyklose galėtų papasakoti apie Izraelį, jo istoriją, gamtą, žmones ir taip sudominti jaunimą. Ambasadorius mano, kad taip galėtų užsimegzti mokyklų bendravimo ryšiai.

Ambasadoriaus nuomone, Šilutės moksleiviai galėtų būti pakviesti tvarkyti žydų kapinaites, gal jie taip labiau susidomėtų ir šios tautos istorija.

V.Laurinaitis ambasadorių patikino, kad kapinaites mūsų moksleiviai jau seniai yra įpratę tvarkyti, tai jau yra tradicija.

V.Laurinaitis ambasadoriui pasiguodė, kad Šilutės savivaldybė turi nemažai rūpesčių dėl griūvančių Švėkšnos ir Žemaičių Naumiesčio sinagogų. Jis pasakojo, kad užsimota bent vieną iš jų – Švėkšnos -atstatyti. Todėl ambasadoriaus meras prašė apie tokius Šilutės planus pakalbėti su kultūros ministru – gal tuomet ministerija greičiau skirs lėšų rekonstrukcijos darbams.

Exit mobile version