Juvelyrai Kintuose iškepė emalio „Žuvies pyragą“

 emalis dega zvakeDešimt kūrėjų iš Lietuvos, Latvijos, Baltarusijos, Gruzijos ir JAV dvi savaites Kintų Vydūno kultūros centre kepė „Žuvies pyragą“. Tokia šiemet buvo 14-osios emalio meno kūrėjų stovyklos „Pamario ženklai“ tema.

Lietuvos kultūros tarybos ir Šilutės r. savivaldybės finansuojama ši emalio meno laboratorija kasmet papildo Kintų Vydūno centro emalio darbų kolekciją, kuri jau gali reprezentuoti ne tik Pamario krašto kultūrą Lietuvoje, bet ir Lietuvos kultūrą užsienyje.

Tad verta bet kokiu metų laiku aplankyti Vydūno kultūros centrą ir pamatyti unikaliąją kolekciją.

Emalio meno laboratorija „Pamario ženklai“ – tai bene vienintelis tokio pobūdžio renginys Lietuvoje, kur susirenka emalio meno specialistai ir dvi savaites intensyviai kuria ir dalijasi emalio technikos subtilybėmis.

Šiemet penkių šalių dailininkus pakvietęs Vydūno kultūros centras svečius iškart išvežė į keliones aplink Kuršių marias sausumos ir vandens keliais. Juk menininkams reikėjo susirinkti „Žuvies pyragui“ reikalingų ingredientų – mūsų krašto gamtos, architektūros, istorijos įspūdžių. Žolynų kvapo ir pamario aromato parsinešė iš kelionės po Aukštumalos pelkę, pagrindinį „Žuvies pyrago“ ingredientą – žuvies gaudymą – perprato  muziejų ekspozicijose Klaipėdoje, Juodkrantėje, Nidoje, Drevernoje ir Rusnėje. Plaukdami senoviniu laivu per Kuršių marias parsinešė „Žuvies pyragui“ reikalingos „druskos“ – žvejo ar laivininko nelengvo darbo patirties.zuvies pyragas

Pasak Vydūno centro direktorė Ritos Tarvydienės, grįžę iš kelionių, kiekvienas dailininkas gavo tuščią pyrago formos metalo gabaliuką, ant kurio emaliu turėjo išlieti savo įspūdžius. Stovyklos pabaigoje visos dalys buvo sujungtos į bendrą parodos kompoziciją „Pamario ženklai – 2016. ŽUVIES PYRAGAS“.

Šiemetinė tema „Žuvies pyragas“ buvo skirta paminėti 19 a. pamaryje gyvenusio visų Kuršių marių žvejybos inspektoriaus E.V.Berbomo (1786-1865) 230-ąjį gimtadienį. Šio krašto šviesuolis gerbiamas už aktyvią veiklą, išsaugant krašto etnokultūrinį, istorinį paveldą ir yra laikomas unikalių Kuršių marių vėtrungių atsiradimo pradininku. Šilutės krašto žvejai jas dar vėlukais vadino. Jie buvo pagrindinė senųjų medinių laivų – kurėnų – puošmena.

Kūrybinės stovyklos uždarymo metu dailininkai pasakojo, kokius jausmus sudėjo ir į „Žuvies pyragą“, ir kitus laboratorijos metu sukurtus darbus.
Ne pirmą kartą čia kuriantis JAV lietuvis Algimantas Grintalis džiaugėsi įvairaus amžiaus dailininkų bendryste, šiltu priėmimu, puikiomis kūrybos sąlygomis.

Joseb Zangaladze iš Gruzijos ankstesniais metais Kintuose pasisemdavo tiek įspūdžių, kad šiemet neiškentusi čia atvažiavo kurti ir jo žmona Iamze Lomtadze.

Lygiai taip pat Kintus įsimylėjo ir latvis Juris Gagainis – šiemet į kūrybinę stovyklą atvažiavo su visa šeima, kad visi pamatytų Pamario unikalų grožį.

emalis gruzijos dailininkaiDu jauni Baltarusijos dailininkai Andrej Mazko ir Piotr Kuzmich gyrė viską:  Lietuvos kaimus, gamtos grožį ir net merkiantį lietų – viskas buvo pasakiška.

Kaip kurorte Kintų Vydūno kultūros centre jautėsi lietuviai kūrėjai Dovilė Žydelienė, Rūta Jurkūnaitė – Bruožienė, Saulius Bertulis. Kūrybines galimybes išbandė ir laboratorijos dalyvių koordinatorė Inga Gludžinskienė, pavaduojanti centre dirbusią juvelyrę Aušrą Mačiulaitienę.
Už puikų organizacinį darbą Ingai dėkojo ir centro direktorė R.Tarvydienė, ir dailininkai.

„Žuvies pyragą“ pristatę kūrėjai ant jo uždegė V.E.Berbomo gimtadienio fejerverką. Žiūrovams grojo jaunų uostamiesčio muzikantų džiazo ansamblis.

Daugiau nuotraukų „Facebook“ albume.