Kalėdinei puošybai atverkime namų skrynelę ir fantaziją

kaledu puokstes valaitieneArtėjant didžiosioms metų šventėms kiekviena šeimininkė pradeda sukti galvą, kaip išradingiau papuošti namus, padabinti dovanėles artimiesiems. Tiems, kas pristinga originalių idėjų, į pagalbą ateina gėlių salono „Kvietkelis“ šeimininkė Sonata VALAITIENĖ.

Jau antri metai floristė kviečia į trumpalaikius kursus, kurių metu supažindins su pagrindiniais namų, kalėdinių dovanų, žvakių ir puokščių dekoravimo akcentais, papasakos apie šios srities tradicijas ir naujoves.

O tie „Šilutės naujienų“ skaitytojai, kurie kursuose apsilankyti negalės, trumpą floristės pamokėlę gauna jau šiandien. Kartu gauna ir jos palinkėjimą: „Nepamirškime, kad mes, lietuviai, esame labai išradingi, nagingi ir gabūs, tad savitai pasipuošti šventėms galime ir be papildomų išlaidų, net nepirkdami naujų puošmenų. Tik fantazuokime“.

Pačių gamintos puošmenos – mielesnės

Darbymetis „Kvietkelyje“ visada prasideda dar gerokai iki priartėjant kiekvienai šventei. Floristės iš anksto gamina ruošinius – tuos dalykus, kurių vėliau puokštes ar puošmenas perkantys klientai nė nepastebi.

Galima sakyti, kad pasiruošimas vyksta kone ištisus metus – prasideda pavasarį ir tęsiasi vasarą bei rudenį.

Tuomet floristės renka įvairiausią gamtinę medžiagą (anot jų, viską, kas yra gamtoje), kurią vėliau naudoja kurdamos puokštes, namų, dovanų ar stalo puošybą. Surinktą medžiagą – medžių žievę, kankorėžius, riešutus, šakeles ir augalus – vėliau reikia džiovinti ir tinkamai paruošti.

S.Valaitienė sako, kad šiemet prieškalėdinį darbymetį pradėti kiek pavėlavo, tad dabar jai ir jos padėjėjai itin karštos dienos, moterys neturi laiko net prisėsti.

Tačiau antradienį ir ketvirtadienį Sonata jau rado laiko pasidalinti savo žiniomis su  originalių minčių ieškančiais šilutiškiais. Floristikos kursuose ji pateikė šiek tiek šventinės puošybos istorijos detalių, pasakojo apie advento ir kalėdinių kompozicijų kūrimo subtilybes. Tie, kas pražiopsojo puikią progą, dar gali suspėti į pirmadienį ir trečiadienį vyksiančius kursus.

Tokias pamokėles pernai surengusi savo salone Sonata pamatė, kad susidomėjimas yra didžiulis ir kad pačių pasigaminti darbeliai žmonėms suteikia daugiau džiaugsmo nei gražiausi masiniai pirkiniai. Konkurencijos ji nebijo, sako esanti įsitikinusi, kad kuo daugiau žinių turės šilutiškiai, tuo jai bus geriau, mat ir į saloną ateis jau reiklus ir žinantis, ko nori, klientas.

Nesidraskykime ir nepamirškime saiko

Paklausta apie šių metų puošybos naujoves, Sonata pradeda nuo… tradicijų. „Girliandos, vainikai, žvakės yra tradicija ir ji, žinoma, išlieka. Kinta tik pateikimas, formos, spalvos, deriniai, dekoras“, – sako ji.
Kasmet stebėdama prieš Kalėdas puošiamus šilutiškių biurus ir namus ji pastebi, kad dažnas mūsų pasiklysta puošmenų gausoje ir „persūdo“. Todėl dar kartą primena, regis, kiekvienam girdėtą tiesą: „Kartais „mažiau“ reiškia „daugiau“.
Anot Sonatos, laikmetis dabar ir taip yra gana sudėtingas, rūpesčių žmonėms nestinga ir be namų puošybos, todėl floristė siūlo „nesidraskyti“ ieškant ko nors madingo. Lietuviai, anot jos, tą klaidą dažnai daro: pataikę į kokį išpardavimą prisiperka ir ko reikia, ir ko nereikia. Į namus keliauja naujos žvakidės, kibirėliai ar vazos, į kurias vėliau net gėlių neįmanoma pamerkti. Tuo tarpu užtektų peržvelgti atsargas namuose ir pamatytume, kad ir čia turime aibę dekorui tinkamų daiktų.

Su spalvomis – atsargiai, bet baltos – daug
„Jei neturime originalių minčių, likime prie klasikos – raudonos, žalios ir aukso spalvų“, – siūlo S.Valaitienė.

Jeigu vis dėlto nutarėte paisyti tradicijų, tai be tradicinės Kalėdų gėlės – puansetijos – tikrai neapsieisite.

Šilutiškiai tai žino ir šių spalvingų augalų šiemet pradėjo ieškoti kaip niekada anksti. Sonata mano, kad gal dėl to kaltas ilgas bespalvis ruduo, kuris privertė žmones pasigesti spalvų, gyvo žydinčio augalo, galinčio pakelti nuotaiką.

„Kvietkelyje“ puansetijų yra gal 7 rūšys ir jos čia – tik lietuvių augintojų. Pasak floristės, šios kokybiškesnės.

„Kuo daugiau jaukumo, šviesos, šilumos ir spalvų“, – sako Sonata ir čia pat ištaria žodelį „bet“. Jis – apie spalvas.

Pasirodo, jų turėtume naudoti tiek, kiek mums jų reikia, tik nepamiršdami, kad spalva žmogų galima ir išgydyti, ir iš proto išvesti. Drąsiai galime elgtis tik su tokiomis spalvomis, kurios neerzina, nekelia mums ir šeimynykščiams neigiamų emocijų.

Atsižvelgdama į niūrų rudenį ir meteorologų prognozes, kad Kalėdas sutikti turėsime be sniego, šiemet puošyboje floristė naudoja daug baltos spalvos. „Kvietkelio“ langus, lubas ir atskiras kompozicijas apkibo ir aptūpė begalė baltų angeliukų ir snaigių. Beje, pastarosios šiemet – įlaminuotos, mat taip jos primena ledokšnius. Snaigės neklijuojamos ant langų, o perkeltos į erdvę – ant užuolaidų, lempų.

Apskritai visose savo kompozicijose Sonata šiemet naudoja daug ledo atspindžius primenančių medžiagų – žvilgančio stiklo, įvairių žėručių.

joomplu:1548 joomplu:1555 joomplu:1553

Daugiau kalėdinių puošmenų – nuotraukų galerijoje.

Naudokime riešutus, karolius, auskarus…

Jei kokia nors girlianda ar bumbulai jau visai pabodo savo tradicinėse vietose, juos šiemet išberkime į kokią lėkštę ar krištolo indą. Sonata siūlo pasidaryti ir visai neįpareigojančių kompozicijų, pavyzdžiui, vietoje burbulų lėkštėn su kalėdine šakele gali sugulti mandarinai ar riešutai, kurių derlius šiemet kaip reta gausus. Riešutus taip pat plačiai galime naudoti ir stalo, ir dovanų puošyboje. Sėdę prie stalo tas gėrybes ramia širdimi galėsime suvalgyti ir jų vieton padėti dar kitokių.

Karoliai ir bet kokia kita bižuterija – taip pat niša trokštantiems originalumo. Jie kaip girlianda gali kaboti ant pušies ar lazdyno šakos, gali tiesiog subirti į vazą. Net auskarai, ypač tie, kurie jau seniai guli nejudinami, mat vienas jų pamestas… Pritaikyti interjere jie dovanos visai kitą nuotaiką ir bus ta nepakartojama, „tik jūsų“ detalė.

Puoškime ir savo namų vazonines gėles, ypač – dideles. Jų žemę galime apdėti kankorėžiais, įterpti vieną – kitą bumbulą.

Tradicinė puošmena – žvakės

Žvakė, žinoma, jau tradicinė interjero puošmena. Žvakės gaminamos kokybiškos, jos kvepia ir nevarva, bet ir su žvakėmis Sonata pataria elgtis atsargiai. Svarbiausia, nepamiršti uždegtos žvakės, nes palikta ji gali ir kompoziciją ar žvakidę sugadinti – pačiu geriausiu atveju…

Dideles ir storas žvakes reikėtų deginti ne trumpiau kaip 3-4 valandas, mat tik per tiek laiko suspės išgaruoti vaškas, kuris vėliau trukdytų išdegti visai žvakei.

Daugelio mėgstamos aukštos žvakės irgi tinka kalėdiniuose vainikėliuose, bet jas deginant svarbu neleisti visai sudegti ir vienos dar neištraukus toje vietoje prilipdyti kitą tokią pat. Tada žvakė tvirtai laikysis.

Pakuodami dovanas sukurkime siurprizą

Kalėdinių dovanėlių pakavimas irgi turi savų niuansų. Pagrindinis – dovanėlė turi būti siurprizas, kad jos gavėjas, paėmęs į rankas įpakuotą dovaną, negalėtų suprasti, kas toje pakuotėje.

Apžvelgėme tik mažą dalelę kalėdinės puošybos akcentų. Tie, kas nori gauti daugiau žinių apie spalvų derinimą ar puošybos proporcijas, kas pageidautų bent minimaliai išmanyti ir techninę įvairių kompozicijų gamybos pusę, turėtų suskubti į Šilutės kultūros ir pramogų centre vykstančius floristikos kursus.