Katyčių seniūnas Jonas Lukošaitis: „Šilutės istorija prasidėjo nuo Katyčių“

katyciu knyga rozaLaukdami šventinio savaitgalio – Katyčių seniūnijos šventės, katytiškiai ir šio krašto svečiai penktadienio vakarą rinkosi į jaukiai papuoštą Katyčių evangelikų liuteronų bažnyčią. Čia vyko vokiečių istoriko Günter Uschtrin knygos „Wo liegt Coadjuthen?“ („Kur yra Katyčiai?“) pristatymas.

1422 metais įsikūrę Katyčiai, nors ir mažas miestelis, tačiau visada domino istorikus savo sudėtinga  istorija. 2011 metais Berlyne išleistoje knygoje gausu įvairių istorijos faktų, susijusių su Katyčiais – nuo vokiečių ordino ir Prūsijos hercogystės istorijos iki asmeniškai išgirstų atsiminimų iš tų žmonių, kurie gyveno Katyčiuose.

Renginio vedėjos Nijolės Stanelienės žodžiai visus nuteikė artimam ir prasmingam pabuvimui ir su knyga, ir vieniems su kitais. Nors pats knygos autorius G.Uschtrin į knygos sutiktuves neatvyko, renginys  buvo šiltas ir nuoširdus.

Šilutės Hugo Šojaus muziejaus direktorė Roza Šikšnienė susirinkusiuosius sudomino knygos iliustracijomis bei įdomiais faktais apie Katyčių istoriją ir garsius kadais čia gyvenusius katytiškius.

Kaip R.Šikšnienė sakė, savo kūrinio rašytojas knyga nevadina, tai, anot jo, yra dokumentacija. Daugiau nei 500 puslapių knyga kol kas išleista tik vokiečių kalba. Tačiau jau tą patį vakarą pasklido idėja, kad knygą būtina versti ir išleisti.

Gal šios mintys netrukus virs realybe? Juo labiau kad R.Šikšnienė pažadėjo išversti ir išspausdinti keletą intriguojančių tekstų iš naujos knygos.

O knygoje išties gausu labai įdomių istorijų. Vien ko vertas pasakojimas apie tai, kaip 18 amžiuje katytiškiai negalėjo tuoktis, kol… nepasodino šešių ąžuolų ir šešių obelaičių.

Seniūnas J.Lukošaitis patvirtino, kad iš tiesų žino keletą labai senų ir tvirtų ąžuolų giraičių.

O kur dar senieji Katyčių pastatai, primenantys apie čia virte virusį gyvenimą: viešbutis, karčemos, senieji vandens malūnai, daugybė veiklių vietos draugijų, sena ir garbinga bažnyčios istorija…

Renginyje dalyvavo ir buvęs AB „Klaipėdos nafta“ generalinis direktorius ir Klaipėdos miesto savivaldybės narys Jurgis Aušra, kurio tėvai kilę iš Katyčių apylinkių. J.Aušra džiaugėsi tuo, kad šiame krašte gausiai gyvenę ir savo kultūrą puoselėję vokiečiai visgi neužgožė lietuvybės ir jos nesunaikino. J.Aušra į Katyčius atvyko su dovana – Katyčių bendruomenei padovanojo Vydūno natų knygą „Lietuvos varpeliai“.

Pristatyme netrūko ir muzikos – bažnyčioje dainavo katytiškė respublikinio konkurso „Dainų dainelė“ dalyvė Agnė Glemžaitė bei Šilutės folkloro ansamblis „Ramytė“. Knygos sutiktuvėse dalyvavusios šišioniškės mokytojos Vaidos Galinskienės paraginti, susirinkusieji savotiškai pakrikštijo knygą trepsėdami ir taip jai linkėdami ilgo ir gražaus gyvavimo.

Svečiai iš renginio tuščiomis rankomis neišėjo. Seniūnas J.Lukošaitis įteikė lauktuvių – po originalų grafikos darbą su Katyčių miestelio vaizdais. Saldžios dovanos atiteko jauniesiems šventės svečiams. O vainikuodamas renginį J.Lukošaitis pasakė:

„Visgi galime pasidžiaugti, kad Katyčių istorija prasidėjo gerokai anksčiau nei Šilutės: Šilutė minima nuo 1511 metų, o Katyčiai – 1422 metais. Taigi Šilutės istorija prasidėjo nuo Katyčių“.

Exit mobile version