„Nacionalinės ekspedicijos“ dalyviai lankėsi Šilutėje

selemonas bibliotekojeF.Bajoraičio viešojoje bibliotekoje lankęsi didelio populiarumo sulaukusio LRT projekto „Nacionalinė ekspedicija“ dalyviai atvėrė nepažintus Lietuvos istorijos klodus. Tik šįkart istorinių atradimų maršrutas driekėsi ne Lietuvos, o Lenkijos teritorija, ir jo ašimi tapo ilgiausia Lenkijos upė – Vysla.

Prieš metus F.Bajoraičio viešojoje bibliotekoje buvo pristatyta pirmoji nacionalinės ekspedicijos knyga „Nemunu per Lietuvą“.

Leidinys tapo perkamiausia pažintine knyga Lietuvoje. „Vysla per Lenkiją“ – antroji serijos „Nacionalinė ekspedicija“ dalis.

Susitikime dalyvavo visų ekspedicijų dalyvis, knygos autorius, fotografas, gamtininkas Selemonas Paltanavičius, laivo kapitonai: senosios laivadirbystės tradicijų puoselėtojas iš Rusnės Simonas Knapkis su sūnumi Uosiu ir kapitonas, Klaipėdos muziejaus Laivybos istorijos skyriaus muziejininkas Romualdas Adomavičius jaunesnysis.

Knyga „Vysla per Lenkiją“ – jau 60-oji S.Paltanavičiaus autorinė knyga, kurią susitikimo metu buvo galima įsigyti, kartu su pirmąja ekspedicijos knyga bei kitomis knygelėms vaikams apie gamtą.

Susitikimo dalyviai dalinosi ekspedicijos akimirkomis, kurios įtraukia į nuotykių ir paslapčių kupinas keliones Nemunu ir Vysla po istorines Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės žemes, sekant senaisiais ir ieškant neatrastų didingos Lietuvos valstybės pėdsakų. Gausiai iliustruotoje knygoje atskleidžiama Lietuvos ir Lenkijos istorija, negirdėti istorijos pasakojimai, nepažintos tradicijos, regionų virtuvė ir etnokultūriniai papročiai. Anot S.Paltanavičiaus, pasirengimas tokiai ekspedicijai trunka ilgai, vyksta daug parengiamųjų darbų, dalyvauja daug žmonių. Jie rengia nuoseklų kelionės maršrutą, derina sustojimo vietas, susitikimus su vietos bendruomenėmis, kartais net prireikia diplomatų pagalbos.

Su ekspedicijos dalyviais keliaujanti operatorių grupė filmuoja nuo ankstyvo ryto iki kitos dienos paryčių keliomis kameromis, taip pat dūzgia pakilęs virš upės dronas. Tačiau nemaža dalis filmuotos medžiagos vis dėlto lieka už kadro. Operatoriai dirba daug, sudėlioti įdomiausią medžiagą ir pateikti žiūrovui į 25 serijų formatą yra kruopštaus ir nematomo darbo rezultatas.

Ekspedicijos laivo kapitonai S.Knapkis ir R.Adomavičius susitikime pasidalino profesiniais laivavedybos ypatumais, patirtais plaukiant Nemunu ir Vysla skirtingų šalių teritorijose: upių aukštupiai, žemupiai, plotis, gylis, srovės stiprumas, orientaciniai upės ženklai, oro sąlygos ir net kurioziškos situacijos patirtos ekspedicijos metu – laivo stūmimas, kiekvieno kapitono košmaras  – žmogus už borto ir kitos istorijos. R.Adomavičius pastebėjo, kad po ekspedicijos pristatymų žiūrovams per LRT, knygų pasirodymo, keičiasi kultūrinis gyvenimas prie vandens, atrandama naujų vandens maršrutų, aktyvėja vandens turizmas.

Birželio 20 d. „Nacionalinės ekspedicijos“ komanda išplaukė į dar vieną kelionę. Šiemet ji kvies prisiminti Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės istoriją – Dniepro upe bus plaukiama per visą Ukrainą. Pasak ekspedicijos dalyvių, planuojamas maršrutas – upe daugiau nei 1000 kilometrų per visą Ukrainą iki Juodosios jūros.

Exit mobile version