„Pakištukai“ policijai: nuo butelio degtinės iki 10 000 eurų

965 9f53fce801202d303650ca9f8536f17fNuo butelio degtinės iki 10-ies tūkstančių eurų – toks yra praėjusių metų Lietuvos policijos pareigūnams pasiūlytų kyšių diapazonas, o apie tai policija visai neseniai visuomenę informavo socialiniame tinkle „Facebook“.

Pasak pateiktos statistikos, visuomenės sąmoningumas didėja, o papirkimų atvejų skaičius policijoje mažėja. 2019 m. fiksuoti 158 bandymai papirkti pareigūnus, ir tai daugiau kaip trečdaliu mažiau nei 2018 m. ir beveik 6 kartus mažiau nei prieš 5 metus.
Šilutės policijos pareigūnai irgi vis rečiau susiduria su pagunda: 2018 metais užfiksuoti 2 kyšio davimo atvejai, pernai – nė vieno.

Siūlė ir žiedą, ir degtinės

Lietuvos policijos pateiktoje informacijoje teigiama, jog pernai didžiausia pareigūnams siūlyta suma buvo 10 000 eurų. Su tokia buvo pasirengęs atsisveikinti smarkiai apgirtęs automobilio vairuotojas, kuris į alkotesterį įpūtė 2,34 prom. Mažiausiai – 10 eurų – siūlė kitą Kelių eismo taisyklių (KET) pažeidimą padaręs (vairavo neužsisegęs saugos diržo) vairuotojas.

Daugiausia – 650 eurų davė taip pat neblaivus (1,11 prom. alkoholio) vairuotojas. Lengviausiai – vos 5 eurų ir 5 Didžiosios Britanijos svarų sterlingų suma atsipirkti bandė – Lenkijos pilietis, kuris krovininį automobilį per Lietuvą vairavo neužsisegęs saugos diržo.

Policija viešina ir originaliausius papirkimų atvejus. Štai Panevėžyje vyras, siekdamas išvengti baudžiamosios atsakomybės už vairavimą smarkiai apgirtus (alkotesteris rodė 2, 90 prom.) pareigūnams siūlė 500 eurų, rankinį laikrodį ir geltono metalo žiedą. Marijampolėje Ukrainos pilietis, kuris vairavo automobilį su kitam automobiliui priskirtais valstybiniais numeriais, pareigūnui davė 40 eurų ir butelį degtinės. O Kėdainiuose, pastebėję nesaugiai vairuojant, pareigūnai sustabdė automobilį „Audi A3“, kurio vairuotojas peršoko į automobilio galą, o keleivis iš galo – į vairuotojo vietą. Tačiau apgauti pareigūnų nepavyko. Nustatyta, kad automobilį vairavo neblaivus ir neturintis teisės vairuoti vyras, pas kurį apžiūros metu rastas folijos lankstinukas su, įtariama, narkotine medžiaga – amfetaminu. Į vairuotojo vietą persėdęs neblaivus (0,78 prom.) nepilnametis, siekdamas išvengti administracinės atsakomybės, pareigūnams siūlė 300 eurų kyšį.

Pasak Policijos departamento, užpernai viso Lietuvoje buvo užregistruotos 246 tokio pobūdžio veikos, 2017 metais 393, 2016 m. – 471, o 2014-aisiais – net 869. Taigi, mažėjimo tendencija stebima visoje Lietuvoje.

Lūžis įvyko 2014-aisiais

Šilutės policijos komisariato viršininkas Artūras Mikalauskas pasakoja, jog ir mūsų rajone bandymų papirkti pareigūnus kasmet sparčiai mažėja. Tiesa, per pastarąjį dešimtmetį ir pamaryje būta įdomių atvejų. Sustabdyti prasižengėliai kai kada pareigūnams siūlė net labai įspūdingas sumas – nuo 10-ies eurų iki 800 JAV dolerių ir 11 tūkstančių Švedijos kronų. Taip išvengti atsakomybės yra bandę ir užsienyje pabuvojęs šilutiškis, ir Šilutės svečiai, ir vyrai, ir moterys, ir net… girtas dviratininkas, kuris siūlė 10 litų. Tiesa, vairuotojai buvo dosnesni, jų siūlomos „pakištukų“ sumos svyruodavo apie kelis šimtus.

Per 2012 ir 2013 metus užfiksuota net keliolika bandymų išsipirkti pinigais, o solidžiausios sumos tuomet siekė 1000 litų.

2014-aisiais tikrą rekordą pamario žemėje sumušė čia atvykęs klaipėdietis, kuris, bandydamas išvengti baudos už greičio viršijimą mūsų pareigūnams pasiūlė 800 JAV dolerių. O štai 2016-aisiais sulaikytas šilutiškis vairuotojas irgi nustebino plačiu mostu – jis ketino pažerti net 11 000 Švedijos kronų, kad tik pareigūnai užmerktų akis į tai, kad jis girtas.

2018-aisiais užfiksuoti 2 kyšio siūlymo ir davimo atvejai, o štai pernai jau nė vieno.

Pasak A. Mikalausko, lūžio taškas, kai prasidėjo kyšių siūlymo mažėjimas, buvo 2014-ieji. O iki tol pareigūnai buvo nuolat linksniuojami už paimtus kyšius.

Kaip aiškinasi „pakištuku“ atsakomybės išvengti bandantys vairuotojai? Jie ir aiškiai pasiūlo „susitarti“, ir nieko nesakę padeda pinigus ir laukia reakcijos. Pasak A. Mikalausko, kyšio siūlymu šį veika vadinama tuomet, kai žmogus dar tik užsimena, jog yra pasiryžęs atsiskaityti su pareigūnais vienokia ar kitokia suma. Jei jis pinigus tiesiog padeda policijos automobilyje, tai jau yra kyšio davimas.

Už kyšį – baudžiamoji atsakomybė

Pasak PK viršininko, nuo 2016-ųjų, kuomet jis vadovauja Šilutės r. PK, iš komisariato už kyšio paėmimą nebuvo atleistas nė vienas pareigūnas. Tiesa, išgyvendinti kyšių ėmimą ir davimą padėjo ir tai, jog policija kasmet gauna vis modernesnius, šiuolaikišką įrangą turinčius automobilius, kuriuose viskas filmuojama ir įrašoma.
Pagaliau, pasak A. Mikalausko, teigiami pokyčiai vysta ir visuomenėje, į policiją ateina visai kitaip mąstantys jauni žmonės.

Na o tiems, kas vis dar viliasi, jog padarytą prasižengimą pavyks užglaistyti pasiūlius mažesnę ar didesnę sumelę, reikėtų žinoti, jog už tai galima pelnyti net baudžiamąją atsakomybę. Mat už bandymą papirkti galima pelnyti baudą, laisvės apribojimą, areštą arba net netekti laisvės.

Exit mobile version