Saugus ir suplanuotas šventinis stalas

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai pataria, kaip šventinį vaišių stalą pasiruošti saugiai ir planuoti iš anksto.  

kepta antis

Ruošiantis šventėms reikėtų iš anksto suplanuoti meniu, nutarti, ką ketinate ruošti ir gaminti patys, o ką – įsigyti. Planuodami gaminti maistą paskaičiuokite, kiek žmonių valgys, kokio dydžio turėtų būti porcijos ir kiek patiekalams pagaminti reikės ingredientų. Į parduotuvę eikite susidarę produktų sąrašą.

Pirkdami atkreipkite dėmesį į nurodytas laikymo sąlygas. Pasibaigus ant produkto esančiam ženklinimui „geriausias iki…(data)“ – toliau jį vartoti saugu, tačiau gali būti pakitusios savybės, kurios neturi įtakos produkto saugai. Todėl įvertinkite produktą, patikrinkite kvapą, spalvą, konsistenciją. Pasibaigus nurodytam terminui „Tinka vartoti iki…(data)“ – vartoti produktą nebesaugu!

Greitai gendantys produktai (šviežios mėsos ar žuvies produktai, kulinarijos ar kreminės konditerijos gaminiai) turi būti suvartojami kaip galima greičiau, tad juos įsigyti ir gaminti reikėtų tik prieš patiekiant. Šiems produktams saugoti reikia turėti pakankamai vietos šaldytuve, juos laikyti sandariose, uždengiamose dėžėse, taip apsaugant nuo kryžminės taršos. Mišraines su padažu sumaišyti prieš patiekiant ir tik tokį kiekį, kokį manote tuo metu suvartosite.

Maistą šventėms galite pasiruošti anksčiau, tačiau jį reikėtų laikyti užšaldytą. Geriausia – hermetiškoje pakuotėje arba prieš šaldymą sandariai suvynioti į šaldymo maišelius ar plėvelę, kad neišdžiūtų. Iš maišelių reikėtų pašalinti kuo daugiau oro. Daržoves taip pat galima paruošti iš anksto: bulves 5 minutes apvirti, nusausinti, atvėsinti ir užšaldyti, tą patį padaryti su morkų, pastarnokų, Briuselio kopūstų riekelėmis – gaminti prireiks mažiau laiko. Šviežias prieskonines žoleles taip pat sutrinti ir sušaldyti ledo kubelių formelėse, bus patogu bet kuriuo metu išimti ir panaudoti.

Pagal VMVT inf.

Exit mobile version