Šilutės kapinės jau perkeltos į skaitmeninę erdvę, ruošiamas naujas plotas

Šiuo metu naudojamos Šilutės miesto kapinės – senosios ir naujosios kartu - užima beveik 12 hektarų plotą, jose jau priskaičiuojama kelios dešimtys tūkstančių kapaviečių.

Naujosios Šilutės kapinės jau užima beveik 9 ha plotą ir vietų jose beveik nebeliko. Todėl netoliese jau suprojektuotas dar vienas plotas kapinėms.

Nauja tai, kad visas šis kiekis jau suskaitmenintas – perkeltas į virtualią erdvę, tad kapavietės ieškantiems artimiesiems nebereikia klaidžioti ieškant reikalingos kapavietės, ją galima pamatyti tiesiog savo… telefone. 

Jau kitais metais šalia dabartinių, vadinamų naujųjų kapinių, į Šilutės aplinkkelio pusę turėtų būti atidarytos dar naujesnės, kurių projektavimas jau baigtas. 

Kapą galima matyti telefone

Iki šiol į virtualią erdvę yra perkelta tik dalis 30-ties Lietuvos rajonų kapinių – apie 300. „Trečdalis užlaidoto ploto jau suskaitmeninta – virš 0,5 mln. mirusiųjų. Apimtys kasmet didėja. Daugėja savivaldybių, norinčių suskaitmeninti savo kapines“, – BNS teigė šalies kapinių perkėlimu į virtualią erdvę užsiimančios įmonės „Kapinių valdymo sprendimai“ vadovas Andrius Trunovas.

Pasak A. Trunovo, Kaunas jau įpusėjo skaitmeninti kapines, Vilnius dar tęsia, o Klaipėda ir Panevėžys baigė. Be to, į virtualią erdvę beveik perkeltos Šilalės, Šilutės, Plungės, Biržų rajonų kapinės. Juose esančias kapavietes jau galima rasti išmaniajame telefone arba kompiuteryje.

Tačiau kol kas nė viena savivaldybė neseka Utenos pėdomis ir nepradėjo nebeveikiančių kapinių inventorizacijos. Žmonės nežino, kur nemaža dalis tokių kapinių yra ir kas ten palaidota. Tokios kapinės būna apaugusios krūmais, apžėlusios, paminklai, jeigu jie apskritai išlikę, išblukę.

Pasak A. Trunovo, kapinių skaitmeninimo nauda yra didžiulė ir savivaldai, ir gyventojams. Vidutiniškai žmogaus aptarnavimo laikas, kai jis kreipiasi dėl leidimo laidoti, sutrumpėja nuo 2 iki 4 valandų, nes jei nėra suskaitmeninta, reikia vykti į pačias kapines. Be to, popierinių laidojimo dokumentų jau nėra išlikę.

Skaitmeninimas nepigus malonumas

Šilutės seniūnijoje išsiaiškinome, kad senosiomis vadinamos miesto kapinės užima 3,09 ha plotą, o naujosios – 8,65 ha. Visas šis plotas yra suskaitmenintas, išskyrus tuos kapus, kurie atsirado per pastaruosius metus. Šie bus skaitmeninami pavasarį. Tačiau skaitmeninimo dar laukia daug mažesnių rajono kapinaičių.

Seniūno pavaduotojas Algirdas Ivanauskas pasakoja, jog skaitmeninimas yra nepigus malonumas. Suskaitmeninti maždaug 2 ha kapines kainuoja 3000 – 5000 eurų, mat tai atliekančios įmonės atstovai turi atvykti į vietą, nufotografuoti kiekvieną kapelį. Tiesa, mūsų miesto kapinėse yra keletas tokių kapaviečių, kurių atsiradimo jau nebeįmanoma atsekti.

Pasak pavaduotojo, šilutiškiai neatsilieka nuo naujovių, todėl klausimų apie tai, kad ir mūsų kapinės atsiras virtualioje erdvėje, buvo sulaukiama ir iki šiol. Beje, tai patogu ne tik artimiesiems, bet ir seniūnijos darbuotojams, mat galima neklaidžiojant matyti, neprižiūrimas kapavietes ir kt.

Netylant kalboms apie tai, kad Šilutėje vėl ima trūkti laidojimo vietų, A. Ivanauskas sako, jog jau parengtas ir kapinių plėtros projektas. Jos bus šalia dabartinių, einant link Šilutės aplinkkelio. Vartus naujosios kapinės turėtų atverti jau kitais metais.

O baigti aprašyti visas veikiančias ir nebeveikiančias Lietuvos kapines tikimasi tik 2027 metais.
Exit mobile version