Aktualijos

Edit

Amount of short articles:

Amount of articles links:

You can order sections with dragging on list bellow:

  • Aktualijos
Išsaugoti
Atšaukti
Reset

Gamta

Nemokama vieta valčiai nuleisti ir Žalgirių kaime

Image - Nemokama vieta valčiai nuleisti ir Žalgirių kaime

  Įgyvendinus Aplinkos ministerijos kuruojamą projektą, žvejai mėgėjai ir kiti poilsiautojai jau gali nemokamai naudotis naujai įrengtomis 27 valčių nuleidimo vietomis dvylikoje savivaldybių. Tikimasi, kad, sudarius sąlygas vandens telkiniuose tinkamai nuleisti

Penktadienis, 3 Balandis Komentarai (0)

Gulbių skrydis

Paskui gulbes skrendanti anglė stabtelėjo Ventėje

Image - Paskui gulbes skrendanti anglė stabtelėjo Ventėje

Pagaliau ilgai lauktas susitikimas įvyko - ekspedicijos „Gulbių skrydis“ komanda šeštadienį apsilankė Nemuno deltoje, kur susitiko su Lietuvos mokslininkais, gamtosaugininkais ir vietos bendruomenės atstovais.Penktadienį Baltijos aplinkos forumo specialistai ir ornitologas

Ketvirtadienis, 3 Lapkritis Komentarai (0)

Nuomonės ir komentarai

Nepatinkančią pavardę galima nesudėtingai pasikeisti

Image - Nepatinkančią pavardę galima nesudėtingai pasikeisti

  Kai kurie žmonės nugyvena visą gyvenimą turėdami vieną pavardę, tačiau kiti dėl vienokių ar kitokių priežasčių savo asmenvardį pasikeičia. Migracijos teisės ekspertė Edita Prilepskienė įvardija, kokiais atvejais žmonės nusprendžia pavardę

Šeštadienis, 12 Rugpjūtis Komentarai (4)

Oficialūs pranešimai

Bus skelbiami paskutinių valstybinių brandos egzaminų rezultatai

Image - Bus skelbiami paskutinių valstybinių brandos egzaminų rezultatai

Ketvirtadienį bus paskelbti paskutinių valstybinių brandos egzaminų rezultatai. Abiturientai sužinos, kaip jiems sekėsi laikyti matematikos, istorijos ir geografijos

Ketvirtadienis, 11 Liepa Komentarai (0)

Politika

Liberalų sąjūdis pretendentu į Seimą siūlo A. Endziną

Image - Liberalų sąjūdis pretendentu  į Seimą siūlo A. Endziną

Kelti savo skyriaus pirmininką Audrių Endziną pretendentu į Lietuvos Respublikos Seimą vienmandatėje rinkimų apygardoje Šilutės liberalsąjūdiečiai nusprendė trečiadienį, partijos skyriaus visuotiniame

Antradienis, 21 Sausis Komentarai (0)

Problema

Į sukčių pinkles įkliuvusi verslininkė ieško kitų nukentėjusiųjų

Image - Į sukčių pinkles įkliuvusi verslininkė ieško kitų  nukentėjusiųjų

Iš Vokietijos užmestos sukčių pinklės stipriai įpainiojo šilutiškę verslininkę. Į įmonės pašto dėžutę antrą kartą gavusi anglų kalba paruoštus dokumentus, moteris pagalvojo, kad tai ES duomenų patvirtinimo forma, juos pasirašė

Pirmadienis, 30 kovas Komentarai (0)

Savivaldybėje

COVID-19 Šilutės rajone: susirgo Šylių kaimo gyventojas, izoliuoti jį apžiūrėję medikai

Image - COVID-19 Šilutės rajone: susirgo Šylių kaimo gyventojas, izoliuoti jį apžiūrėję medikai

  Ketvirtadienį Lietuvoje buvo patvirtinti 47 nauji koronaviruso atvejai, o daugiausia jų jau kelintą dieną iš eilės fiksuojama Klaipėdoje. Dar vienas koronaviruso atvejis, jau trečiasis, patvirtintas ir Šilutės rajone. "Šilutės naujienų"

Penktadienis, 3 Balandis Komentarai (8)

Seniūnijose

Švėkšnos knygnešius – kovotojus už lietuvišką žodį - prisimenant

Image - Švėkšnos knygnešius – kovotojus  už lietuvišką žodį - prisimenant

Kasmet kovo 16-ąją švėkšniškiai mini Knygnešio dieną. Pastarasis - aštuonioliktasis paminėjimas buvo kitoks – be renginio, be žmonių, be prisiminimų... Net šv. Mišios už knygnešius Švėkšnos šv. apaštalo Jokūbo bažnyčioje

Ketvirtadienis, 26 kovas Komentarai (0)


Radiacija dujokaukeJPGPer pastarąjį mėnesį Šilutės rajone kelis kartus buvo vykdomi perspėjimo sirenų patikrinimai. Šįkart jie buvo kitokie - garsesni ir su įspėjimu dėl radiacinio pavojaus. Natūralu, kad tai daugeliui šilutiškių sukėlė nerimą, su klausimais, kas čia vyksta, jie kreipėsi ir į mūsų redakciją.

Ar matuojamas radiacinis fonas Šilutės rajone? Ar reikia turėti jodo tablečių atsargų? Ar yra Šilutėje radioaktyviai užterštų teritorijų?

Išsklaidyti nerimą padeda žinojimas, taigi į šilutiškiams nerimą keliančius klausimus atsakymų ieškojome pas Radiacinės saugos centro (RSC) specialistus.

Vyko sirenų bandymai

Gruodžio 20 d. Šilutėje ir sausio 7 d. Rusnėje vyko naujai įrengtų sirenų patikrinimas. Naujosios sirenos įrengiamos įgyvendinant ES struktūrinių fondų lėšomis finansuojamą projektą „Gyventojų perspėjimo apie pavojus sistemos tobulinimas ir plėtra“.

Apie planuojamus sirenų patikrinimus informacija buvo skelbiama internete, socialiniuose tinkluose, tačiau ne visus gyventojus ji pasiekė.
Radiacija
„Buvo pietų metas. Su kolega sėdėjome automobilyje, gatvėje. Išgirdę sirenų garsus ir pranešimą, kad radiacinės saugos pavojus, reagavome ramiai. Visų pirma, įsijungėme Lietuvos radiją, tačiau neišgirdome jokios informacijos. Net kilo mintis, gal eiti į kokį rūsį?“, - pasakojo šilutiškis.

RSC direktoriaus pavaduotoja, laikinai vykdanti direktoriaus funkcijas Ramunė Marija Stasiūnaitienė „Šilutės naujienoms“ pasakojo, kad apie numatytus gyventojų perspėjimo sirenų bandymus informacija yra pateikiama savivaldybių, kurių teritorijoje esančių sirenų veikimas yra išbandomas ir Lietuvos pasirengimo ekstremaliosioms situacijoms www.lt72.lt interneto svetainėse.

Sirenų bandymų metu, sirenomis transliuojamas garsinis pranešimas, informuojantis, kad vyksta tokie bandymai. Tačiau vieno iš sirenų bandymo metu, dėl techninių nesklandumų, sirenomis buvo ištransliuotas pranešimas skelbiantis, kad neva įvyko radiologinė avarija.

Radiacinės saugos centras patikina, kad jokia branduolinė ar radiologinė avarija Lietuvoje ar kaimyninėse šalyse nebuvo įvykusi, ir, kaip minėta ankščiau, pranešimas buvo ištransliuotas dėl sirenų bandymų metu įvykusių techninių nesklandumų.

Būtina sekti informaciją per LRT

Tikriausiai daugelis pernai matė HBO serialą „Černobylis“ ir susimąstė apie prieš daugiau nei 30 metų įvykusią branduolinę avariją Ukrainos atominėje elektrinėje. Daugeliui šiandien nerimą kelia netoli Vilniaus statoma Astravo atominė elektrinė.

Visa ši informacija verčia susimąstyti, kaip reikėtų elgtis įvykus branduolinei ar radiologinei avarijai?

RSC specialistė pasakojo, kad pirmoji gyventojų apsaugos priemonė yra jų perspėjimas ir informavimas. Išgirdus įspėjamąjį garsinį civilinės saugos signalą „Dėmesio visiems“, reikia nedelsiant įsijungti Lietuvos nacionalinį radiją ar televiziją, išklausyti skelbiamą informaciją ir rekomendacijas, kaip elgtis. Svarbiausia – išklausius jas vykdyti pareigūnų nurodymus ir pasirūpinti savo bei artimųjų saugumu.

Toliau būtina sekti informaciją per LRT, nes keičiantis situacijai, gali būti rekomenduojama imtis kitų apsaugos veiksmų, kurie padėtų sumažinti pavojų.

Apsaugos veiksmai, atsižvelgiant į avarijos sudėtingumą, meteorologines sąlygas, pradedami taikyti vadovaujantis nustatytais kriterijais, kompetentingoms institucijoms rekomendavus.

Radioaktyviosioms medžiagoms patekus į aplinką, nedidelis jų kiekis žmonių sveikatai žymios žalos nepadarytų. Tačiau tai galėtų turėti ekonominių padarinių žemės ūkiui, nes būtų uždrausta vartoti kai kuriuos vietinius maisto produktus, auginamus radioaktyviosiomis medžiagomis užterštoje teritorijoje, apribota medžioklė ar žvejyba.

Aplinkoje pasklidus dideliam radioaktyviųjų medžiagų kiekiui, būtų taikomi šie apsaugomieji veiksmai: žmonių evakavimas iš pavojingų gyventi teritorijų; slėpimasis sandariose patalpose; skydliaukės blokavimas jodu; laikinas žmonių perkėlimas; kvėpavimo takų apsauga (į lauką galima eiti dėvint vienkartinį respiratorių ar ryšint pasigamintą vatos ir marlės raištį).

Gali būti ribojamas radioaktyviosiomis medžiagomis užteršto maisto ir geriamojo vandens vartojimas. Laiku pradėjus taikyti apsaugomuosius veiksmus, žmonėms, gyvenantiems kelių kilometrų atstumu nuo avarijos vietos, negresia gyvybei pavojingos apšvitos dozės.

„Kiekvienas atvejis yra vis kitoks, todėl būtina sekti per Lietuvos nacionalinį radiją ir televiziją pareigūnų skelbiamą informaciją ir rekomendacijas“, - sakė R. M. Stasiūnaitienė.

Šilutiškiams turėti jodo tablečių nebūtina

Dar gruodį Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) Ekstremalių sveikatai situacijų centras nupirko 4 mln. jodo tablečių, skirtų branduolinės avarijos atveju apsaugoti organizmą nuo radioaktyviojo jodo poveikio. Įsigyti šių tablečių nuspręsta ruošiantis Astravo atominės elektrinės atidarymui Baltarusijoje.

Pasak RSC specialistės, Šilutės rajono savivaldybės teritorija yra toli nuo branduolinės energetikos objektų ir nepatenka į Lietuvos teisės aktuose nustatytas avarinės parengties zonas ir išplėstinio planavimo atstumą, kuriose numatyta taikyti skydliaukės blokavimą jodu. Todėl mūsų rajono gyventojams stabiliojo jodo preparatų (kalio jodido tablečių) turėti nėra būtina.

Gyventojai, kurie dėl atsargumo nori namuose turėti tokių preparatų atsargų, jų gali įsigyti vaistinėse. Tačiau būtina įsidėmėti, kad kalio jodido tabletes galima vartoti tik SAM rekomendavus.

Ar yra Šilutės r. radioaktyviai užterštų vietų?

Radiacinės saugos centro specialistai yra kreipęsi į visas 60 Lietuvos savivaldybių, prašydami nurodyti teritorijas, kuriose jų turimais duomenimis ar įtarimais būtų tikslinga atlikti radioaktyviųjų šaltinių ar radioaktyviosiomis medžiagomis užterštos teritorijos paieškas.

Šilutės rajono savivaldybė informavo, kad savivaldybės teritorijoje buvo įsikūrę sovietų armijos daliniai, apie kurių veiklą mažai žinoma. Tačiau tikėtina, kad šių dalinių veikloje buvo naudojami radioaktyvieji šaltiniai.

Radiacinės saugos centro specialistai atliko paliktų radioaktyviųjų šaltinių paiešką Rumšų kaimo teritorijoje, kurioje buvo dislokuota antžeminė sovietinių raketų bazė. Ir nustatė, kad joje nėra paliktų radioaktyviųjų šaltinių ar radioaktyviosiomis medžiagomis užterštos teritorijos.

Arčiausiai Šilutės esanti radiacinio monitoringo stotis yra Rusnėje, kuri kasdien fiksuoja mūsų rajono radiacinį foną.

Visas Lietuvos teritorijoje esančias radiacinio monitoringo stotis ir jų fiksuojamus duomenis galite stebėti tiesiogiai Aplinkos apsaugos agentūros interneto svetainėje (nuoroda: http://radis.gamta.lt/)