Aktualijos

Edit

Amount of short articles:

Amount of articles links:

You can order sections with dragging on list bellow:

  • Aktualijos
Išsaugoti
Atšaukti
Reset

Gamta

Milijonai Rusnėje išaugintų vėgėlių jauniklių praturtino Lietuvos upes ir ežerus

Image - Milijonai Rusnėje išaugintų vėgėlių jauniklių praturtino Lietuvos upes ir ežerus

Žuvininkystės tarnybos prie LR žemės ūkio ministerijos Vakarų regiono žuvivaisos skyriuje, Rusnėje, dirbtinai išveisti ir paauginti vėgėlių jaunikliai šiomis dienomis išleisti į Lietuvos ežerus ir upes. 3–5 savaičių vėgėlių mažyliais

Penktadienis, 27 kovas Komentarai (0)

Gulbių skrydis

Paskui gulbes skrendanti anglė stabtelėjo Ventėje

Image - Paskui gulbes skrendanti anglė stabtelėjo Ventėje

Pagaliau ilgai lauktas susitikimas įvyko - ekspedicijos „Gulbių skrydis“ komanda šeštadienį apsilankė Nemuno deltoje, kur susitiko su Lietuvos mokslininkais, gamtosaugininkais ir vietos bendruomenės atstovais.Penktadienį Baltijos aplinkos forumo specialistai ir ornitologas

Ketvirtadienis, 3 Lapkritis Komentarai (0)

Nuomonės ir komentarai

Nepatinkančią pavardę galima nesudėtingai pasikeisti

Image - Nepatinkančią pavardę galima nesudėtingai pasikeisti

  Kai kurie žmonės nugyvena visą gyvenimą turėdami vieną pavardę, tačiau kiti dėl vienokių ar kitokių priežasčių savo asmenvardį pasikeičia. Migracijos teisės ekspertė Edita Prilepskienė įvardija, kokiais atvejais žmonės nusprendžia pavardę

Šeštadienis, 12 Rugpjūtis Komentarai (4)

Oficialūs pranešimai

Bus skelbiami paskutinių valstybinių brandos egzaminų rezultatai

Image - Bus skelbiami paskutinių valstybinių brandos egzaminų rezultatai

Ketvirtadienį bus paskelbti paskutinių valstybinių brandos egzaminų rezultatai. Abiturientai sužinos, kaip jiems sekėsi laikyti matematikos, istorijos ir geografijos

Ketvirtadienis, 11 Liepa Komentarai (0)

Politika

Liberalų sąjūdis pretendentu į Seimą siūlo A. Endziną

Image - Liberalų sąjūdis pretendentu  į Seimą siūlo A. Endziną

Kelti savo skyriaus pirmininką Audrių Endziną pretendentu į Lietuvos Respublikos Seimą vienmandatėje rinkimų apygardoje Šilutės liberalsąjūdiečiai nusprendė trečiadienį, partijos skyriaus visuotiniame

Antradienis, 21 Sausis Komentarai (0)

Problema

Aplinkosaugininkai aiškinasi, ar srutas prie Gėgės ištaškęs ūkininkas elgėsi teisėtai

Image - Aplinkosaugininkai aiškinasi, ar srutas prie Gėgės  ištaškęs ūkininkas elgėsi teisėtai

Prieš kelias dienas ūkininkas prie Gėgės upės netoli Plaškių taip trešė laukus, kad srutų kliuvo ne tik upei, bet ir šalia stovėjusioms žvejų mašinoms, čia pat sėdėjusiems žvejams.„Gal taip ūkininkas

Šeštadienis, 28 kovas Komentarai (0)

Savivaldybėje

Dėl žvejybos per karantiną – klausimai

Image - Dėl žvejybos per karantiną – klausimai

  Šalyje įvestas griežtas karantinas nė motais žūklės fanatikams. Vyrai antrą savaitę traukia žvejybinius įrankius ir vos prašvitus keliauja prie vandens. Kyla klausimas – ar pramoginė žvejyba leidžiama per karantiną? Patys

Sekmadienis, 29 kovas Komentarai (0)

Seniūnijose

Švėkšnos knygnešius – kovotojus už lietuvišką žodį - prisimenant

Image - Švėkšnos knygnešius – kovotojus  už lietuvišką žodį - prisimenant

Kasmet kovo 16-ąją švėkšniškiai mini Knygnešio dieną. Pastarasis - aštuonioliktasis paminėjimas buvo kitoks – be renginio, be žmonių, be prisiminimų... Net šv. Mišios už knygnešius Švėkšnos šv. apaštalo Jokūbo bažnyčioje

Ketvirtadienis, 26 kovas Komentarai (0)

H.Šojaus g. 10 namas vienintelis šiuolaikiškai įrengtas daugiabutis Šilutėje. / © silutesnaujienos.ltGalimybė gauti būsto atnaujinimą kasmet tampa vis aktualesnė. Net 96 proc. daugiabučių namų Lietuvoje pastatyti iki 1993 m., ir modernizavimas šiuo metu daugeliui jų yra būtinas. Siekiant jį paspartinti, valstybė ir Europos Sąjunga (pagal JESICCA iniciatyvą) skiria lėšų daugiabučių namų atnaujinimui.

Atnaujinus būstus vidutiniškai sutaupoma iki 50 proc. šildymo sąnaudų, tad pasinaudoti skiriama parama kartu sumažinant sunaudojamos energijos kiekį – dvigubai naudingas sprendimas. Norint jį įgyvendinti, reikia nuosekliai vadovautis 15 žingsnių instrukcija.

Prieš imantis projekto rengimo, vertėtų susipažinti su jo finansavimo galimybėmis. Valstybė ir Europos Sąjunga, įgyvendindama „Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą 100 procentų išlaidų kompensuoja asmenims, turintiems teisę į lengvatą už šildymą. Visiems kitiems, sėkmingai atnaujinusiems būstą, kompensuojama iki 15 arba 30 proc. išlaidų už atliktus rangos darbus (jeigu atnaujinus namą jo energinės sąnaudos sumažėja 20 – 40 proc., kompensuojama 15 proc. minėtų išlaidų, jeigu energinės sąnaudos sumažėja 40 ir daugiau proc., finansuojama 30 proc.)Taip pat suteikiamos lengvatinės sąlygos banko kreditui su 3 proc. fiksuotomis metinėmis palūkanomis 20 metų kreditavimo laikotarpiui.

15 pakopų efektyvesnio būsto link

1. Atnaujinimo inicijavimas. Daugiabučio namo bendrijos pirmininkas arba namo administratorius (toliau – Administratorius) iš pasirinktos statybos ir modernizacijos darbus organizuojančios įstaigos kreipiasi į specialistą, nustatantį, ar namas pralaidus šilumai, ar patiria didelius jos nuostolius. Specialistas nustato būsto energinio naudingumo klasę (nuo A iki G). Administratorius sukviečia visų būstų savininkus ir pristato sumanymą modernizuoti būstą. Susirinkimo metu vyksta balsavimas (daugumos principu - 50 proc. ir vienas balsas) ir priimamas sprendimas dėl būsto modernizacijos. Esant pageidavimui , prieš susirinkimą galima nemokamai pasikviesti konsultuojantį specialistą iš Būsto ir urbanistinės plėtros agentūros (BUPA).

2. Investicijų plano parengimas. Konkurso būdu atrinktas investicijų plano rangovas, parengia paslaugų pirkimo ataskaitą. Ją įvertinimui pateikia BUPA atstovams. Gavus BUPA pritarimą dėl ataskaitos, konkurso būdu atrinktas rangovas parengia investicijų planą, jame pateikdamas visą informaciją apie namo būklę, numatomas atnaujinimo priemones, preliminarią jų kainą ir investicijų atsipirkimo laiką.

3. Bendrijos susirinkimas ir investicijų plano aptarimas. Jo metu, ir vėl susirinkus visiems butų savininkams, esant pageidavimams, planas gali būti koreguojamas. Namo bendruomenei susitarus dėl galutinio varianto, galima žengti kitą žingsnį. Skelbiami konkursai techninio darbo projekto parengimui, statybos techninės priežiūros paslaugos pirkimui.

4. Investicijų plano suderinimas su BUPA. Šį kartą planas pateikiamas agentūrai. Tačiau dar ne jo patvirtinimui, o taip pat tik galimoms korekcijoms. BUPA įvertina, ar visa informacija atitinka teisės aktus ir kitus reikalavimus.

5. Investicijų plano patvirtinimas. Gavus BUPA patvirtinimą, jog planas atitinka projekto rengimo tvarkos aprašą, veiksmų imasi namo bendrija – vyksta raštiškas būsto savininkų balsavimas susirinkimo metu, kurį organizuoja Administratorius. Svarbiausia čia priimti bendrą sprendimą dėl lėšų skolinimosi. Susirinkimo protokolo kopija ir investicijų plano byla pateikiama BUPA.

6. Paraiška kreditui gauti. Administratorius pasirinktame iš 3 bankų ( „Swedbank“, Šiaulių bankas, SEB ) pateikia paraišką kreditui gauti. Kartu pateikia namo administratoriaus arba būsto pirmininko statusą patvirtinančius dokumentus, investicinį planą, esant poreikiui – kitus dokumentus.

7. Banko patvirtinimas.  Patvirtinimas dėl kredito gavimo įvyksta įvertinus iš Administratoriaus ir BUPA gautus dokumentus.

8. Rangovų atranka. Kas atliks būsto atnaujinimo darbus, būsto administratorius sprendžia rangovų konkurso būdu. Apie sprendimą informuoja BUPA atstovus. Įvykus konkursui Administratorius parengia pirkimo ataskaitą, BUPA įvertina ataskaitą ir jai pritaria.

9. Kredito sutarties pasirašymas. Administratorius pasirašo sutartį su banku. Sutarties kopijas pateikia būsto savininkams.

10. Kredito sutarties įregistravimas. Administratorius kredito sutartį įregistruoja Nekilnojamojo turto registre, apie tai atitinkamai pažymima ir butų registro įraše.

11. Daugiabučio namo atnaujinimas, visi statybos, modernizavimo ir apdailos darbai vykdomi pagal patvirtintą investicijų planą. Pasibaigus darbams, parengiamas atliktų darbų perdavimo – priėmimo aktas, jį pasirašo namo Administratorius, rangovas, BUPA atstovas ir statybos techninę priežiūrą vykdęs specialistas.

12. Kredito mokėjimas. Pasibaigus darbams Administratorius bankui pateikia jų atlikimo aktą ir sąskaitą faktūrą. Joje nurodytą išlaidų sumą bankas paskirsto visiems kredito gavėjams (butų savininkams), paskiria išmokamas sumas ir apmoka sąskaitas faktūras. Gavusiems kreditą ar jo dalį bankas namo bendrijai išsiunčia kredito mokėjimo grafikus.

13. Kompensacijos suteikimas. Baigus investicijų plane numatytus darbus, Administratorius pateikia prašymą dėl valstybės paramos BUPA atstovui. BUPA išnagrinėja pateiktus dokumentus ir priima sprendimą dėl paramos suteikimo.

14. Investicijų kompensacijos suteikiamos, jei namo atnaujinimo statinio energetinis efektyvumas atitinka LR Vyriausybės nuostatas. Tokiu atveju nustatomas kompensacijos dydis ir atitinkamai sumažinamas būsto savininkų kreditas. Apie šiuos pakeitimus ir patikslintą mokėjimų grafiką bankas kredito gavėjus informuoja laišku.

15. Palūkanų ir kredito mokėjimas. Kol vykdomas būsto atnaujinimo projektas ir tęsiasi kredito grąžinimo atidėjimo laikotarpis, būsto savininkai moka tik palūkanas, skaičiuojamas nuo išmokėtos ir negrąžintos kredito sumos. Šiam periodui pasibaigus, kreditas pradedamas grąžinti pagal nustatytą grafiką. Mokamos sumos dydis kiekvienam butui nustatomas individualiai, atsižvelgus į jam priklausančių išlaidų dydį.

Užduokite klausimus

Turite klausimų dėl būsto atnaujinimo, jo proceso eigos? Nežinote, į kokius specialistus turėtumėte kreiptis? Beveik dvi savaites visus savo klausimus siųskite adresu Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo Spam'o, jums reikia įjungti Javaskriptą, kad matytumėte tai , ir Būsto ir urbanistinės plėtros agentūros (BUPA) specialistai Jums atsakys. Klausimai ir atsakymai bus skelbiami šio straipsnio apačioje ketvirtadienį, gruodžio 8 ir 15 dienomis. O nuo gruodžio 13 dienos galėsite stebėti vaizdo įrašus, kur būsto modernizavimo patirtimi pasidalins daugiabučius namus sėkmingai atnaujinę jų administratoriai ir bendrijų pirmininkai.

Daugiau informacijos apie Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizacijos) programą – www.atnaujinkbusta.lt ir nemokamu telefonu 8 800 200 12