Specialistų patarimai

vaistineValstybinė ligonių kasa (VLK) ragina žmones elgtis racionaliai ir pasinaudoti galimybėmis sutaupyti, įsigyjant Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis apmokamų kompensuojamųjų vaistų.

Žmonėms, norintiems vaistinėje sutaupyti ir už vaistus nepermokėti, reikėtų žinoti kelias taisykles.

NutukimasMokslininkai, ištyrę ir įvertinę suaugusių Lietuvos žmonių gyvensenos bei mitybos įpročių pokyčius per paskutiniuosius du dešimtmečius, nustatė, jog šie kito sveikatai naudinga linkme. Maistui gaminti naudojama daugiau augalinių aliejų, dažniau valgomos daržovės ir vaisiai, tačiau vis dar vartojama per daug sviesto, riebaus pieno. Tokios išvados pateikiamos Nacionalinės mokslo programos „Lėtinės neinfekcinės ligos“ 2010-2014 m. ataskaitoje.

sausu akiu liga2015 m. Lietuvoje atlikta gydytojų oftalmologų apklausa parodė, kad net 99 proc. gydytojų sausų akių ligą (SAL) vertina kaip rimtą susirgimą, tad naujoms žinioms apie šį negalavimą įgyti vidutiniškai skiria apie 15 val. per metus.

Statistika rodo, kad sausų akių ligos simptomai vargina bene kas antrą pacientą, apsilankantį pas akių gydytoją, tačiau kodėl daugiau nei 80 proc. sergančiųjų sausų akių liga yra gydomi lašais, kurių sudėtyje - tik druska ir vanduo?

GripasPenktadienis, spalio 30-oji, buvo Supratimo apie gripą diena.

Mazuju ekspertu mokyklaDaugelis tėvų supranta, kaip svarbu ugdyti jų mažylių savarankiškumą. Vis dėlto dažnai klausiama: ką daryti, kad vaikas jaustųsi saugus ir savarankiškumo pamokos teiktų džiaugsmą? „Mažųjų ekspertų mokyklos“ ambasadorė, vaikų psichiatrė dr. Sigita Lesinskienė pataria tėvams susilaikyti nuo savo vaikų savarankiškumo vertinimo pagal griežtai nustatytus rėmus ir kuo daugiau leisti daryti patiems vaikams.

OsteoporozeRemiantis Lietuvos osteoporozės fondo duomenimis, osteoporoze Lietuvoje serga apie 200-250 tūkst. žmonių, arba 10-12 proc. šalies gyventojų. 1 iš 3 moterų ir 1 iš 8 vyrų per gyvenimą patiria bent vieną osteoporozinį lūžį.

Pasaulyje osteoporoze serga apie 200 mln. žmonių. Dėl šios ligos kasmet įvyksta 2,5 mln. kaulų lūžių. Ne tik spalio 20 d. minima pasaulinė osteoporozės diena, bet ir grėsminga statistika, pasak sveikatos specialistų, turėtų skatinti žmones profilaktiškai atlikti kaulų tankio tyrimus, o žinantiems, kad turi trapius kaulus - labiau savimi rūpintis, vengti ligos paūmėjimą keliančių veiksnių ir situacijų.

DantysDaugelis gyventojų mano, jog puikiai prižiūri savo dantis: juos valo dantų šepetėliu, naudoja tarpdančių siūlą bei reguliariai atlieka profesionalią burnos higieną. Tačiau odontologijos klinikos „Dental P.R.O.“ gydytojai išskyrė penkis blogiausius žmonių įpročius, kurie nulemia prastą dantų būklę. Pirmoje vietoje - dantų naudojimas vietoje atidarytuvo.

„Kiekvienam iš mūsų yra pasitaikiusi situacija, kuomet šalia nebuvo butelio atidarytuvo, žirklių ar kitų įrankių ir vietoje jų teko pasinaudoti burna. Tačiau bandant dantimis nuimti butelio kamštelį ar atplėšti kietas pakuotes, galima smarkiai susižaloti. Tokiu būdu gyventojai dažnai prasikerta lūpą, įdreskia dantenas ar net nuskelia dantį. Sužalota dantena dažniausiai sugyja savaime, tačiau nuskilusį dantį sutvarkyti prireikia daugiau laiko. Tokiu atveju dažnai pacientams dantį prireikia atstatyti naudojant plombines medžiagas ar protezuojant. Skilimo metu lūžiui pasiekus danties pulpą, prireikia net ir kanalų gydymo. Jei dantis skyla po dantena ir jo nebeįmanoma atstatyti, dantį tenka pašalinti“, - komentuoja klinikos „Dental P.R.O.“ gydytoja periodontologė Daiva Gelažienė.

Plauku gaivinimasVasarą atsipalaiduojame: atostogos, kelionės į šiltuosius kraštus, kepinanti saulė, malonus vėjas, maudynės jūroje ir baseinuose, suveltų plaukų šukuosenos ir šokiai iki paryčių. Puiku! Užtat rudenį nesunku pastebėti, kokie silpni ir pažeisti tapo mūsų plaukai, todėl jiems reikalinga intensyvi priežiūra ir maksimalus drėkinimas.

morku sultysIš vaisių ir daržovių šviežiai išspaustos sultys ar trinti kokteiliai daugeliui žmonių tapo kasdienio maisto raciono dalimi.

Šviežias Lietuvoje užaugintų daržovių derlius, soduose sunokę obuoliai, vėlyvos rudens uogos vis dažniau keliauja į šviežių sulčių barų sulčiaspaudes. Tačiau posakis, kas per daug - tas nesveika, galioja ir šiuo atveju.

„Pastebiu, kad vis daugiau žmonių supranta šviežiai išspaustų ar sutrintų gėrimų naudą, todėl užuot išleidę pinigus kavai ar gamykloje pagamintam gėrimui, verčiau užsisako mano ruošiamų kokteilių, kurie ne tik skanūs, bet ir sveiki“, - sako prekybos miestelyje „Urmas“ šviežias sultis ir kokteilius gaminanti Irma Valavičienė.

  • Naujausi
  • Populiarūs
  • Komentarai

Ukmergės naujienos