Istorija

klaipedos krasto_prijungimas_prancuzai_2Kiekvienais metais sausio 15 dieną prisimenamas lemtingas 1923 m. lietuvių įvykdytas sukilimas Klaipėdos krašte. Dėka aktyvios Kauno valdžios politikos bei tvirtai išreikštos nuostatos, esą Lietuva be Klaipėdos uosto ir krašto - kaip kūnas be galvos, ir organizuoto sukilimo kraštas sėkmingai prijungtas prie Lietuvos.

Šis sukilimas ligi šiol laikomas pačia sėkmingiausia, geriausiai suplanuota Lietuvos politikų, diplomatų, slaptųjų tarnybų ir kariuomenės operacija.

memelio-ir-rusnes-pinigams---100-metu5Lygiai prieš 100 metų, 1917-aisiais, net trys Klaipėdos krašto miestai pradėjo leisti savo pinigus. Pirmieji pasistengė didžiausios Lietuvos teritorijoje esančios Rusnės salos gyventojai.

insi-tave-loja-pamirsti-zodziai-2"Į pietus nuo linijos Karklė-Rasytė marogalininkai gyveno. Insi. Tave. Loja. Tai tie cibulių atveždavo. Rugių sėti negalėjo, žemė per žema, cibulius augino..."

"... ir zambiai cibulių atveždavo. Cibulių ir traną. Žmonys vartojo plėškėm ir žvejų batams tepti. Žuvies taukai greičiausiai iš stintikių arba iš krautuvių pirkti. Tai tie zambiai - iš Sambių pusiasalio - tie kalbėjo tai tik kas trečią žodį supratai. Pusiau lietuviškai, pusiau zambiškai. Žiaukuos žmonys šnekėjo, jei negalėjo suprasti: "Zambija, nieko suprast negali." Arba: "Vėjus plotero." Ir po karo jau nebeatvažiavo."

1Paskutinę spalio dieną švenčiamas Helovinas anksčiau nebuvo toks bauginantis. Prieš šimtmetį ši šventė buvo skirta meilei ir flirtui, rašo „The New York Times“. Vakarėliuose būdavo rengiami žaidimai, kuriuose dalyviai siekdavo surasti sau antrąją pusę, pamatyti, kokia bus jų ateitis.

Rusnes lietuveŠiandien dauguma senųjų Klaipėdos krašto kaimų, su jais - ir tarmės, išnykę. Likusios (jeigu likusios) tik kapinaitės su senaisiais vardais.

Laimei, sovietmečiu iš širdies pasidarbavo tautosakos rinkėjai, kaip antai kraštietė Marta Juškaitė, dabar jau garbaus amžiaus (spalį sukaks 80 metų) ir silpnos sveikatos. Taip pat Vytautas Kaltenis, kurio šiemet netekome. Ir kiti.

Jie važinėjo po kaimus, kalbino senolius, užrašė pasakojimus. M. Juškaitė užfiksavo apie 7 000 žodžių su iliustraciniais sakiniais iš Klaipėdos, Rusnės, Žemaičių Naumiesčio, Kintų, Ragainės, Tilžės, Įsruties.... Nors tai nebuvo taip jau seniai, dabar šie pasakojimai - lobis ir kalbos egzotika, kuriai jau reikia vertėjų.

  • Naujausi
  • Populiarūs
  • Komentarai

Ukmergės naujienos

kamieniniubank.lt