Gamta

Šerkšnas. / Simonos Pužaitės (silutesnaujienos.lt) nuotr.Vasarą sinoptikų pranašauta itin šalta ir ilga žiema kol kas neaplankė, tačiau tikėtina, jog šį savaitgalį Lietuvą pasieksiantys šaltesni orai bus tikrosios žiemos pradžia.

Kai kurie orų prognozių interneto portalai prognozuoja, kad jau kitą savaitę Lietuvoje temperatūra nukris net iki 15 laipsnių žemiau nulio.

Remiantis prognozių portalais, šiandien daugelyje rajonų turėtų vyrauti pliusinė temperatūra ir iškristi šlapdribos ar lietaus, bet jau naktį į šeštadienį ir visą savaitgalį temperatūra turėtų nukristi žemiau nulio ir pasnigti.

sniegasPusantro mėnesio pavėlavusi žiema vis dėlto nusprendė ateiti. Pernai įpusėjant sausiui žiema daugeliui jau buvo įsipykusi.

Kiras. / Vytauto Jusio nuotr.2012 m.žiemą Lietuvos ornitologų draugijos (LOD) tęsia prieš kelis metus atgaivintas šalies žiemojančių vandens paukščių apskaitas.

Pirmą kartą visoje šalies teritorijoje 1987-1990 metais jas organizavo tuometinės Sovietų Sąjungos ornitologų draugijos Lietuvos skyriaus iniciatyvinė grupė. 

Minėtų apskaitų metu, kuriose dalyvavo gausus stebėtojų būrys ir buvo apimta didesnė šalies teritorijos dalis, surinkta tikrai įdomi medžiaga, iš esmės pakeitusi supratimą apie mūsų šalyje žiemojančius vandens paukščius. Deja, dėl įvairių priežasčių, vėliau apskaitų visoje šalies teritorijoje niekas neorganizavo jau bemaž 20 metų.

ersketai rusnejeLapkričio mėnesį į šalies vandenis buvo paleista daugiau kaip 5 tūkstančiai Lietuvoje išaugintų eršketų mažylių. Beveik 2 tūkst. jauniklių augo visai čia pat - Žuvininkystės tarnybos Rusnės poskyryje.

Tačiau kol vieni iniciatyvą atgaivinti aštriašnipių eršketų populiaciją gyrė ir džiaugėsi, kiti skeptiškai kraipė galvas. Esą, tai tik pinigų švaistymas, nes eršketai, net nespėję pasiekti reprodukcinio amžiaus, jau bus išgaudyti brakonierių.

dsc 2091Į Lietuvos tautinių produktų registrą siekiantys įtraukti ir archajišką veislę - baltiškąsias avis - škudes, jų augintojai atsimuša į akliną sieną.

Ūkinių gyvūnų genetinių išteklių išsaugojimo taryba šios veislės avių nenori pripažinti lietuviškomis, teigdama, kad trūksta įrodymų, jog škudžių kilmės šaknys tikrai Lietuvoje.