101-asis Lietuvos gimtadienis Šilutėje: vyko bėgimas ir koncertai, liejosi sveikinimai

 

Vasario 16_1_pŠeštadienį 101-ąją Lietuvos Vasario 16-ąją – Valstybės atkūrimo dieną kartu su visa Lietuva šventė ir Šilutės krašto gyventojai. Šventė tiesiogine žodžio prasme: dvi dienas visose seniūnijose vyko šventiniai renginiai, šventinę nuotaiką spinduliavo jų dalyvių veidai, o iš lūpų liejosi sveikinimai „Su švente“.

 

Šilutėje – bėgimas ir košė

Renginiai Šilutėje prasidėjo nuo ankstaus ryto: istorinei datai buvo skirtos mišios Šv. Kryžiaus katalikų bažnyčioje, mažuosius šilutiškius į edukacinį žaidimą pakvietė H. Šojaus muziejus.

Net keli šimtai šilutiškių, panorusių dalyvauti jau tradiciniame bėgime „Už laisvę“ popiet rinkosi Verdainėje. Visą trasą palei Šyšą įveikusių bėgikų prie H. Šojaus dvaro istorinių vartų laukė burėmis plevėsuojantys laivai (Šilutės teatro aktoriai), ir tie, kas tokiam bėgimui nesiryžo. Tiesa, nebuvo čia tradicinės finišo juostelės, nes ne lenktynės buvo ir tikrasis bėgikų tikslas.

Greta esančio Kultūros ir pramogų centro prieigose jau garavo lauko virtuvės katilai, šalia kurių, be žinomų krašto virėjų sukiojosi ir meras Vytautas Laurinaitis. Netrukus čia išsirikiavo eilė norinčiųjų tos košės paragauti.

Tuo tarpu pildėsi Kultūros ir pramogų centro salė, kur rinkosi šventinio minėjimo dalyviai. Kone iš kiekvienų lūpų skambėjo sveikinimai „Su švente“.

Renginio vedėjas Marijus Budraitis trumpai priminė prieš 101-erius metus vykusius Lietuvai svarbius įvykius, ir kelią, kuriuo visą tą šimtmetį ėjo Lietuva.nauseda vasario_162

Meras V. Laurinaitis prisiminė metų senumo įvykius, kuomet Šilutė kartu su visa Lietuva pradėjo metus trukusį valstybės 100-mečio minėjimą. Šiomis dienomis, anot mero, pereiname jau į naują 100-metį, kuriame jis linkėjo taip pat atlikti daug gražių darbų.

Seimo narys dėkojo už kilnius darbus

Seimo narys Alfredas Stasys Nausėda visiems susirinkusiesiems linkėjo pozityvumo ir gerų minčių, ir keletui krašto atstovų buvo pasiruošęs įteikti padėkos raštus už kilnius darbus. „Sidabrinės nendrės“ premijos steigėjas A. S. Nausėda, apgailestaudamas, kad šiemet nebuvo išrinktas šios premijos nominantas, nutarė pats pagerbti jos vertus jaunus žmones. Kartu su savo padėjėja Lijana Jagintavičiene padėkos raštus jis įteikė Marijui Budraičiui bei Dovydo Lengvino tėčiui, kuris jį perduos sūnui. Tuo tarpu ankstesniais metais premijai nominuotiems Laimonui Eglinskui, Ignei Zarambaitei ir Eugenijui Šuldiakovui padėkas teko nuvežti į namus.

Susirinkusieji stebėjo Pamario pagrindinės mokyklos pradinukų literatūrinę kompoziciją, plojo pučiamųjų ansambliui „Pamario brass“ ir solistui Daumantui Matuliui, „Dainos teatro“ atlikėjams.

Švėkšnoje

Vasario 16-ąją Saulės gimnazijos aktų salėje surengtas šventinis valstybės dienos minėjimas ir konferencija „Kaimyninių kultūrų sankirtos reikšmė asmenybės formavimui“, kurią inicijavo gimnazijos administracija. Šiemet birželį švėkšniškiai minės gimnazijos šimtmetį.

Koncertavo Švėkšnos suaugusiųjų šokių kolektyvas „Šalna“ ir folkloro ansamblis „Verdainė“.

Pranešimus skaitė Saulės gimnazijos moksleiviai ir Asta Bartkevičiūtė, Šilutės Hugo Šojaus muziejaus muziejininkė.

Prie Kazimiero Stepono Šaulio paminklo Stemplėse ir Švėkšnoje padėtos gėlių puokštės. Stemplėse – parvežta iš Prezidentūros, o Švėkšnoje – paminklo mecenatų Lygnugarių šeimos dovana.

Saugose

Valstybės gimtadienį saugiškiai šventė išvakarėse, Jurgio Mikšo pagrindinės mokyklos salėje.

Šventinį koncertą dovanojo Saugų moterų vokaliniai ansambliai „Vakarė“ ir „Artuma“ bei Vilkyčių šokių kolektyvas „Veiviržas“. Sveikinimo žodį tarė seniūnė Dalia Rudienė, mokyklos direktorė Jurgita Lidžiuvienė perskaitė LR Prezidentės D. Grybauskaitės sveikinimą. Buvo pademonstruotas filmukas su mokytojų ir moksleivių linkėjimais Lietuvai.

Traksėdžiuose

Vasario 16_SaugoseMinėdami 101-ąjį Lietuvos gimtadienį Traksėdžių bendruomenės nariai rinkosi gyvenvietės skverelyje, kur sugiedojo Lietuvos himną, klausėsi patriotinių dainų apie Tėvynę, vaišinosi tortu su užrašu „Traksėdžiai myli Lietuvą“. Jau tradicija tapo, kad per šventes Traksėdžius aplanko ir „Vėtrungės peugeot“ klubas. Klubo nariai šventės dalyvius vaišino kava. Aktyvus bendruomenės narys Mantas Laužikas su bendraminčiu Remigijumi Auškalniu pagamino ir gyvenvietei dovanojo simbolinį aukurą, kuriame galima uždegti arba žvakes, arba ugnį. Šventės organizatoriai džiaugiasi, kad į Lietuvos gimtadienio minėjimą atėjo keliasdešimt traksėdiškių: vaikai, tėvai, seneliai. „Paminėjome simboliškai, kukliai, bet gražiai“, – minėjimu džiaugėsi ir visiems atėjusiems dėkojo M. Laužikas.

Vainute

Linksmai ir išradingai Lietuvos gimtadienį šventė vainutiškiai. Šventės organizatoriai apylinkės bendruomenes iš Gorainių, Balčių ir Bikavėnų pakvietė į protų mūšį „Laisvi ir nepriklausomi“. Senųjų kaimo tradicijų kultūros centro direktorė Marytė Matevičienė pasakojo, kad šis renginys buvo kitoks, nei ankstesni. Pradžioje šventės dalyviai sugiedojo Tautinę giesmę, vėliau moterų ansamblis „Žolyna“ (vadovė Gražina Dirgėlienė) atliko dainas apie Tėvynę. Išradingieji Šilutės bibliotekininkai surengė protų mūšį. Pirmojoje varžytuvių dalyje komandos atsakinėjo į klausimus, susijusius su Lietuvos istorija, o antrojoje reikėjo pašokti ir padainuoti, nes klausimai buvo muzikiniai.

Varžytuves nugalėjo Vainuto gimnazijos pedagogų komanda „Pertrauka“, o linksmiausia komanda tapo Vainuto neįgaliųjų draugijos „Senjorai“. Pagrindinį prizą – šakotį įsteigė seniūnas Vitalijus Mockus, kitus – prekybos tinklas „Egmina“.

Po varžytuvių renginio dalyviai klausėsi ansamblio „Lolytėlė“ dainų ir vaišinosi suneštinėmis vaišėmis.

Katyčiuose

Vasario 16-ąją miestelio centre suliepsnojo laužas ir skambant varpams katytiškiai rinkosi į Lietuvos gimtadienio minėjimą. Senųjų kaimo tradicijų kultūros centro etnografė Nijolė Stanelienė pasakojo, kad pernai, minint valstybės 100-metį, miestelyje buvo įrengta lauko instaliacija „Lietuvai 100“, taip pat atidengta Nepriklausomybės akto kopija. Šiemet nuspręsta išlaikyti tęstinumą ir šalia atidengta Tilžės akto kopija, taip pat įsigyta Mažosios Lietuvos vėliava, nes Katyčiai yra šio regiono pakraštyje. Žemaičių Naumiesčio parapijos klebonas Stanislovas Anužis pašventino instaliaciją ir vėliavą ir kartu su evangelikų liuteronų kunigu Valdu Miliausku tvirtais balsais sugiedojo „Lietuva brangi“.

Vėliau bendruomenės nariai rinkosi į seniūnijos salę, kuri buvo sausakimša, nes minėjime dalyvavo ir Katyčių mokyklos mainų programos svečiai iš užsienio. Iš Vilniaus atvykę profesionalūs dainininkai atliko koncertą „Išdainuota, išmylėta“. „Galima sakyti, šis minėjimas buvo tarptautinis, o per Lietuvos istorijos šimtmečius keliavome su daina“, – pasakojo N. Stanelienė.

Renginio metu pagerbtas ir kunigas V. Miliauskas, šiemet gavęs Ievos Simonaityės vardo premiją. Katyčių seniūnas Jonas Lukošaitis jam įteikė gėlių puokštę, o Šilutės meno mokyklos auklėtinė akordeonu jam atliko kūrinį.

Daugiau nuotraukų „Facebook“ albume.