12-mečių skiepijimas ir reikalavimas turėti GP: kaip vertina šilutiškiai?

Besibaigiant metams Vyriausybė atnaujino galimybių paso taisykles jauniausiems gyventojams.

Galimybių pasą parduotuvėse jau turi parodyti ir dvylikamečiai.

Nuo gruodžio 28 d. visoms kontaktinėms veikloms, išskyrus ugdymą, galimybių paso reikalaujama iš 12 metų ir 2 mėnesius amžiaus turinčių vaikų, o neigiamas PGR arba kaupinių tyrimo rezultatas vaikams galioja ilgiau – septynias dienas.

 

Toks sprendimas ir šalyje, ir Šilutėje sukėlė nemenką skirtingų nuomonių bangą, o ypač papiktino dvylikamečių tėvus. Darbas dar labiau pasunkėjo ir tiems, kas privalo tikrinti galimybių pasus – dabar jiems tenka išsiaiškinti ne tik ar vaikas turi 12 metų, ar daugiau, bet dar ir tiksliai sužinoti, ar jam jau suėjo du mėnesiai po 12-ojo gimtadienio…

 Kuo efektingas 12-mečių skiepijimas?

Iki gruodžio 28-osios skiepytis buvo siūloma tik 16 metų sulaukusiems piliečiams. Dabar tai turi padaryti ir 12-os sulaukę vaikai, jei jie nori patekti į parduotuves, kavines, kirpyklas ir kitas paslaugų teikimo ar pramogų vietas. Tiesa, galimybių paso iš 12 m. ir 2 mėn. turinčių asmenų nebus reikalaujama ugdymo įstaigose, per neformaliojo ugdymo užsiėmimus, išvykas su klase ir kitas su ugdymu susijusias veiklas.

Anot sveikatos ekspertų, virusui plintant ugdymo įstaigose, o vaikams aktyviai dalyvaujant ir kitose, su ugdymu nesusijusiose veiklose, šiuo metu vakcinacija yra efektyviausias būdas apsaugoti nuo COVID-19 ligos tiek pačius vaikus, tiek jų artimuosius.

Dviejų mėnesių pereinamasis laikotarpis pridėtas tam, kad vaikai, kuriems gruodžio 28 d. arba vėliau sukako 12 metų, spėtų pasiskiepyti ir gauti galimybių pasą. Šis dokumentas po vakcinacijos 12 – 16 metų vaikams įsigalioja praėjus vienai savaitei nuo „Comirnaty“ ar „Spikevax“ vakcinos antrosios dozės suleidimo pagal skiepijimo schemą arba praėjus 2 savaitėms nuo „Comirnaty“ ar „Spikevax“ vakcinos vienos dozės suleidimo asmeniui, kuris persirgo COVID-19 liga ir diagnozė buvo patvirtinta remiantis teigiamu PGR tyrimo rezultatu.

Vaikai nuo 5 iki 11 metų (įskaitytinai) amžiaus gali būti skiepijami specialiai šiai amžiaus grupei skirta sumažinto tūrio „Comirnaty“ vakcina, o nuo 12 iki 16 metų – įprastomis „Comirnaty“ ir „Moderna“ vakcinomis.

Kaip vykdoma 12-mečių GP kontrolė?

Šilutėje veikia ne vienas prekybos centras, kur iš pirkėjų reikalaujama parodyti galimybių pasus. Juose ir pasidomėjome, kaip pavyksta vykdyti naująją tvarką -kontroliuoti 12-mečių, norinčių patekti į prekybos centrą, amžių ir reikalauti iš jų galimybių paso?

Ernesta Dapkienė, „Maximos“ komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorė sakė, kad šiuose prekybos centruose skenuojant klientų galimybių pasus yra naudojamasi atnaujinta programėle, kuri parodo, ar turimas galimybių pasas ar jam alternatyvus dokumentas galioja pagal naujus SAM nustatytus reikalavimus. Galimybių pasų patikra vyksta sklandžiai, be didesnių nesusipratimų, tokių pasų jau reikalaujama iš vaikų nuo 12 metų ir 2 mėnesių.

„Vizualiai nustatyti vaikų amžių nėra lengva, todėl iš vaikų apsaugos darbuotojai gali dažniau paprašyti parodyti dokumentą – asmens tapatybės kortelę, pasą ar mokinio pažymėjimą, kuris patvirtintų jų amžių“, – sakė E. Dapkienė.

Anot jos, kol kas didelių nesusipratimų dėl 12-mečių galimybių pasų tikrinimo prekyvietėse nebuvo, kadangi šiuo metu yra vaikų atostogų metas, todėl maisto prekių parduotuvėse vaikų srautas nedidelis.

„Statyk pats“ problemų nekilo   

Kaip pavyksta vykdyti kontrolę dėl 12-mečių galimybių pasų reikalavimo prekybos centruose, paklausėme ir UAB „Statyk pats“ vadovo Dževaldo Žemaitaičio. Anot pašnekovo, didelių nesusipratimų dėl tokių pasų tikrinimo po gruodžio 28 d. įsigaliojusio įstatymo prekyvietėje nebuvo. Suaugusieji supranta, kad jei jų vaikas, turintis 12 m. ir du mėn., neturi galimybių paso, jis turės luktelti prie įėjimo. Nors šiuo metu, kai mokiniams atostogos, jų beveik ir nesulaukiama prekybos centre.

Pats D. Žemaitaitis augina tris vaikus: 11, 14 ir 19 metų. Abu vyresnieji yra paskiepyti. „Nesu prieš skiepus, tikiu mokslu ir noru kuo greičiau užkirsti kelią pandemijai. Aišku, jaunesnių kaip 12 metų vaikų galėtų ir neskiepyti… Bet tai, ką turime šiandien, kai dėl suaugusiųjų sąmoningumo stokos ir priešinimosi skiepams pandemija beveik nesuvaldoma, vyriausybė ir priima tokius įstatymus, jog pradedami skiepyti ir vaikai“, – mano verslininkas.

Kaip naująjį sprendimą priima tėvai?

Julija, teisininkės išsilavinimą turinti šilutiškė, 12-metės mama:

Tame, kas dabar vyksta, nematau logikos. Šiandien, diskutuojant apie galimybių paso taikymą vaikams nuo 12 metų, visiškai pamirštami ilgus metus ir net dešimtmečius galiojantys teisės aktai, kuriais vadovavomės iki pandemijos. Vienas jų – Jungtinių tautų Vaiko teisių konvencija, kurią Lietuva ratifikavo dar 1995 metais, ir kurios autoritetu iki šiol nebuvo abejojama. Šios Konvencijos 2 straipsnyje yra įtvirtintas bet kokios diskriminacijos vaiko atžvilgiu draudimas, įskaitant ir draudimą diskriminuoti dėl sveikatos būklės. Lietuviškasis – patobulintas „galimybių pasas“ būtent ir įtvirtina tokios rūšies diskriminaciją vaikų atžvilgiu. Tenka priminti mums, teisininkams, savaime akivaizdų faktą, kad net ir pandemijos (o Lietuvoje ekstremalios situacijos) metu, pagrindiniai nacionaliniai ar tarptautiniai dokumentai, įtvirtinantys esmines žmogaus teises, nenustoja savo galios. O ši pandemija nėra pagrindas ignoruoti šiuos teisės aktus.

Aurelija, dvylikamečio mama:

Aš manau, kad jau vyriausybė nebežino savo darbo ir kimba į mažamečius vaikus. Logiškai pagalvojus, kam 12 metų vaikui galimybių pasas? Šie skiepai neapsaugos nuo viruso, o tik suluošins vaikų sveikatą, nes tokio amžiaus vaikai pradeda bręsti. O leisti, kad vaikui suleisti velniai žino kokį marmalą, kuris yra bandomasis, didžiausia nesąmonė ir žala. Abejoju, ar yra daug tėvų, kurie leistų savo vaikus luošinti tokiais skiepais. Nesu aš antivakserė, pati esu skiepyta, o mano vaikas taip pat skiepytas visais reikiamais skiepais. Nesuprantu, kas dabar vyksta pasaulyje, kai prievarta verčiama skiepytis vakcina, kurios poveikio dar nežinome. Manau, tai galima vadinti „žmonijos pravalymu“. Juk pasiskiepijo daug suaugusiųjų, o rezultatas toks, kad po to mirė daug jaunų žmonių… Tai negi vyriausybei to negana, kad dabar kimba į vaikus?..

Koks skirtumas, kad mokyklose vaikai testuojami? Juk jie vis tiek sėdi pamokose su kaukėmis. Taip pat su kaukėmis sėdi ir tie vaikai, kurie nėra testuojami, nes nesutinka tėvai. Kur logika? Aš esu prieš vaikų skiepijimą – žalojimą.

Vakcinuotis reikės ne visiems

Be vakcinacijos, saugiai dalyvauti kontaktinėse veiklose ir gauti Galimybių pasą vaikai nuo 12 iki 16 metų galės šiais atvejais:

persirgę COVID-19 liga, kai diagnozė patvirtinama teigiamu PGR tyrimo arba antigeno testo rezultatu, o nuo teigiamo tyrimo rezultato praėjo ne daugiau kaip 210 dienų;

prieš mažiau nei 60 dienų gavę teigiamą (kai nustatomi anti-S, anti-S1 arba anti-RBD IgG antikūnai) kiekybinio ar pusiau kiekybinio serologinio imunologinio tyrimo atsakymą (šis tyrimas vaikams nuo 12 iki 16 metų bus atliekamas valstybės biudžeto lėšomis);

ne anksčiau kaip prieš 7 dienas (skaičiuojant nuo ėminio paėmimo momento) atliktas PGR tyrimas arba nosies landų tepinėlių ėminių kaupinių tyrimas PGR metodu ugdymo įstaigoje ir nustatytas neigiamas rezultatas.

Antikūnų ir PGR tyrimai vaikams nuo 12 iki 16 metų amžiaus bus atliekami valstybės lėšomis. Nemokamą kiekybinį ar pusiau kiekybinį serologinį tyrimą vaikai galės atlikti ne dažniau kaip kas 30 dienų.