15-ąją „Lietuvininkų viltį“ pagerbė… vos dvi dešimtys šilutiškių

IMG 8732Penktadienį Šilutės kultūros ir pramogų centre pagerbtas jau 15-asis „Lietuvininkų vilties“ premijos laureatas – ši premija įteikta asociacijai „Pamario jaunimas“.

Jau tapo įprasta, kad šios prestižinės premijos, skiriamos už Pamario krašto garsinimą Lietuvoje ir už jos ribų bei už iniciatyvas buriant jaunus žmones bei skatinant jų bendruomeniškumą, įteikimas tampa švente visam jaunimui.
Liūdna, bet šįkart buvo kitaip: premija jaunų žmonių būreliui buvo įteikta… beveik tuščioje salėje, kurioje sėdėjo vos keli jų šeimų nariai, keli politikai ir keli žiniasklaidininkai…

Komisija nusprendė vienbalsiai

„Lietuvininkų vilties“ premija, pagal nuostatus, gali būti skiriama ir organizacijoms, ir pavieniams asmenims, kurie atitinka jos kriterijus. Šilutės bendruomenė šia premija savo su jaunimu dirbančius žmones apdovanoja nuo 1986-ųjų – tuomet šilutiškiams Apolinarui Stoniui ir Alfredui Nausėdai kilo mintis pagerbti jaunimu besirūpinančius kraštiečius.

Tiesa, premijos įteikimo istorijoje būta ir 14 metų pertraukos, po kurios ji vėl sugrįžo į Šilutės gyvenimą.

Premiją sudaro uostamiesčio dailininko Vytauto Baransko sukurta statulėlė – akmenį šaknimis apsikabinęs žalvarinis ąžuolas su aukso lapu, 3000 litų premija bei laureato diplomas. Premija kasmet teikiama artėjant Pasaulinei jaunimo dienai, kuri minima lapkričio 10 d.

Iki šiol šia premija buvo apdovanota jau 14 žymių mūsų krašto žmonių – pedagogų, sportininkų, muzikų ir tiesiog visuomenininkų – nuolat besisukančių jaunimo gretose, besirūpinančių jo užimtumu, laisvalaikiu, ugdymu.

Šiemet premijai nominuoti 4 kandidatai: F.Bajoraičio viešoji biblioteka ir Bibliotekininkų draugijos Šilutės skyrius bei laikraštis „Pamarys“ siūlė premiją skirti daugkartinei rankų lenkimo pasaulio čempionei, policijos pareigūnei Eglei Vaitkutei; sporto klubas „Atėnė“, Šilutės žemės ūkio mokykla, moterų klubas „Inner Wheel“, vilkytiškis ūkininkas ir ralio – kroso varžybų organizatorius Kazimieras Gudžiūnas bei sportinių šokių klubo „Lūgnė“ nariai siūlė nominuoti šį šokių klubą; asociacijos „Pamario jaunimas“ nariai, Ramučių kaimo bendruomenė „Navata“ bei Juknaičių žirginio sporto klubas siūlė apdovanoti „Pamario jaunimo“ vadovę Lijaną Jagintavičienę; o Šilutės kultūros ir pramogų centras, Šilutės muziejus, Šilutės jaunųjų šaulių kuopa bei Jaunimo edukacinis centras pasiūlė premiją skirti pačiai asociacijai „Pamario jaunimas“.

Premijos skyrimo komisija, anot jos pirmininko vicemero Algirdo Gečo, vienbalsiai pasisakė už pastarąją kandidatūrą.

Salėje – vos dvi dešimtys žiūrovų 

„Lietuvininkų vilties“ premijos įteikimo ceremonijos vedėjas Marijus Budraitis pristatė praėjusių metų premijos laureato, Šilutės jaunųjų šaulių kuopos vadovo Donato Jauniaus idėją. Tuomet D.Jaunius pasiūlė pasodinti „Lietuvininkų vilties“ premijos laureatų IMG 8690ąžuolų alėją, kuri buvo įgyvendinta praėjusį trečiadienį. Tad dabar antroje Šyšos parko pusėje, pasukus nuo Žalgirio gatvės link Rusnės kelio, šilutiškiai gali gėrėtis dešinėje pusėje vešinčiais ąžuoliukais. Nuo šiol jų čia – jau 15.

Pristatydamas 14 ankstesniųjų nominantų, M.Budraitis pastebėjo, kad kiekvienas jų su jaunimu dirba tikrai ne dėl premijų. Anot jo, premijos skyrimo komisiją galima tik užjausti, nes nuspręsti, kurio nominanto darbai svaresni, yra tikrai nelengvas darbas.

Visgi dar nė vienais metais šios komisijos sprendimas nebuvo sulaukęs tokio pasipriešinimo. Ar „Pamario jaunimas“ tikrai yra tas labiausiai premijos vertas nominantas, svarstė, o tiksliau – vienpusiškai pasisakė kai kurie jau penktadienį, dar iki premijos įteikimo išėję leidiniai.

Sutapimas ar ne, bet kaip tik „Lietuvininkų vilties“ premijos įteikimo dieną (ir net beveik tą pačią valandą) rajone vyko keli renginiai: edukacinė programa – F.Bajoraičio viešojoje bibliotekoje, nauja knyga pristatyta Rusnėje, Vydūno gimnazijoje šurmuliavo pirmokų krikštynos.

Tik spėlioti begalima, kuri priežastis nulėmė, kad pagerbti Pamario krašto viltį – jaunimą atėjo gal… dvi dešimtys šilutiškių. Kalbinami atėjusieji suko akis į šoną – akivaizdu, kad jiems ir patiems dėl to buvo nejauku.

Pirmininkė suprato neatėjusius…

Įnešus premijos regalijas, į sceną pakviesti savivaldybės vadovai. Meras Vytautas Laurinaitis dėkojo visiems jaunimo vadovams ir visuomenininkams už ryžtą dirbti su jaunimu. Jo pavaduotojas A.Gečas pastebėjo, jog vadovauti šios premijos skyrimo komitetui yra ir didelė garbė, ir atsakomybė. Skirdama premiją asociacijai „Pamario jaunimas“, komisija atsižvelgė į tai, kad asociacija organizuoja daug renginių jaunimui, pilietiškumo ir labdaringų akcijų.

Viltį, kad „Pamario jaunimo“ gretos tik augs ir kad organizacijos nariai taps politikų ir rajono vadovų pagalbininkais, išreiškė Savivaldybės tarybos narys Virgilijus Pozingis, kad būtent jaunimas yra mūsų krašto viltis, sakė Kultūros ir pramogų centro, kuriame jaunimas nuolat renkasi, direktorė Jūratė Pancerova, nenuleisti rankų ir naujų darbų linkėjo Šilutės seniūnijos ir jaunimo reikalų vadovai.

Kartu su „Pamario jaunimu“ ne vieną iniciatyvą įgyvendinę juknaitiškiai bei jaunieji šauliai irgi džiaugėsi galimybe bendradarbiauti ir prisidėti prie bendros veiklos.

Asociacijos vadovė L.Jagintavičienė dėkojo visiems atėjusiems pasidžiaugti kartu su jaunimu, dėkojo savo organizacijos branduoliui ir kiekvieną jos narį apdovanojo šiltu bučiniu. Ji sakė žinanti, jog tądien rajone vyksta dar daug švenčių, todėl suprantanti, kad ateiti pabūti kartu galėjo ne visi bičiuliai…

IMG 8794Žinomi atlikėjai reikalauja honorarų
Kodėl jaunimo nesudomino Pasaulinės jaunimo dienos ir „Lietuvininkų vilties“ premijos įteikimo renginys? Juk ankstesniais metais Savivaldybė pasirūpindavo ta proga jaunimą pradžiuginti įdomios muzikinės grupės koncertu.

Savivaldybės jaunimo reikalų koordinatorė Rimantė Čiutienė sutiko, kad mėgiami atlikėjai be abejo būtų pritraukę daug jaunimo. Bet tam pinigų Savivaldybė neturėjo.

R.Čiutienė vardijo skurdų renginio biudžetą: iš 5000 litų, skirtų „Lietuvininkų vilties“ premijos įteikimo šventei surengti 3000 litų atitenka laureatui, dar 500 litų kainuoja autorinė statulėlė, reikia sumokėti ir už scenos apipavidalinimą bei renginio vedimą. O, pavyzdžiui, viena uostamiesčio jaunimo grupė, kviečiama į Šilutę, atsakė, jog be 4000 litų honoraro nevažiuos…

Pasak komisijos pirmininko A.Gečo, komisija vadovavosi tik premijos skyrimo nuostatais, o juos labiausiai atitiko būtent „Pamario jaunimas“. Todėl jis įsitikinęs, kad komisijos sprendimas teisingas. „Na, nebent tik šiek tiek yra avanso…“ – sakė jis.

Komisija, žinoma, renginio neorganizuoja, bet A.Gečas mano, kad ateityje organizatoriai jį turėtų labiau apgalvoti ir renginį rengti labiau kamerinėje aplinkoje, paieškoti kitokių jo formų. Jis taip pat neabejoja, jog gera muzikos grupė tikrai būtų sutraukusi daugiau žiūrovų. „Reikia, kad į renginį trauktų ir kas nors kitas, ne tik laureatas“, – sakė jis.

Taigi šiemetinę šventę pavadinti pavykusia nesiverčia liežuvis, bet aišku, kad tam ir objektyvių priežasčių būta.