150-osioms Vydūno gimimo metinėms – sidabrinė moneta, pašto ženklas ir moderni ekspozicija

Vydunas tilsmo_kambarysVydūnas yra vienas įstabiausių mūsų krašto žmonių, vienas reikšmingiausių kultūros veikėjų, vienas originaliausių mūsų tautos rašytojų bei mąstytojų.

Galime didžiuotis, kad Vydūnas gimė Šilutės rajone, Jonaičių kaime, o jau būdamas brandaus amžiaus kurį laiką mokytojavo ir kūrė Kintuose.

Kovo 22 dieną visa Lietuva minėjo iškilaus mąstytojo 150-ąsias gimimo metines. Specialiai šiai progai Lietuvos bankas išleido sidabro monetą, o Lietuvos paštas – specialų ženklą. Vydūno gimtadieniui paminėti Kintų Vydūno kultūros centre buvo surengta daug šventinių renginių, kurių metu buvo pristatyta ekspozicija „Pamatyk – Išgirsk – Paliesk – Pajausk“. Apsilankius šioje ekspozicijoje, siūloma pabūti su pačiu savimi, o kartu susipažįstama su tuo, kuo gyveno pats rašytojas, filosofas, kultūros veikėjas, sveikos gyvensenos propaguotojas.

Siūlė pabūti su savimi

Vydūno gimtadienis Kintuose prasidėjo protų mūšiu, kurį organizavo Lietuvos bankas, o jame dalyvavo Kintų pagrindinės mokyklos komandos. Lietuvos banko Komunikacijos departamento specialistės Inga Pache ir Jūratė Tumasonienė kintiškiams uždavinėjo klausimus apie pinigus, pradedant pirmaisiais Lietuvos ilgaisiais pinigais ir baigiant šių laikų valiuta.

Komandoms laimėtojoms buvo įteikti suvenyrai – 2 eurų vertės proginės monetos.

Popiet Vydūno muziejuje buvo pristatyta į pojūčius nukreipta ekspozicija „Pamatyk – Išgirsk – Paliesk – Pajausk“. Ši ekspozicija siekia didinti Vydūno kultūros prieinamumą, minčių ir idėjų sklaidą apie žmogų ir yra skirta įvairiems žmonėms.

Projektą pavyko įgyvendinti, kai 2017 metais Vydūno kultūros centras gavo Lietuvos kultūros tarybos ir Šilutės r. savivaldybės finansavimą, taip pat buvo pridėtos Vydūno muziejaus lankytojų paaukotos lėšos. Projekto dėka dviejuose muziejaus kambariuose lankytojai gali išvysti dvi ekspozicijas „Vydūno vidinio tilsmo kambarys“ ir „Pojūčių kambarys“.

Vilniaus dailės akademijos Telšių fakulteto IV kurso studentei Eglei Bačianskaitei (vadovas doc. Ramūnas Banys) pavyko sukurti Vydūno aprašytų žmogaus energetinių šviesulių vizualizacijos projektą ir instaliacijos techninį projektą. Šviesos instaliacijos projekto įgyvendinimo ėmėsi interaktyvių projektų vykdytojai MB „Kūrybiškos inovacijos“.

Kuriant „Vydūno vidinio tilsmo kambario“ projektą, remtasi Vydūno biografija, kūryba, siekiant šiuolaikiniam lankytojui parodyti šios asmenybės ir jos filosofijos aktualumą ir šiandien. Vidinis tilsmas – tai būtis su savimi, per kurį, pasak Vydūno, gali pažinti save. Šiai temai plėtoti pritaikoma moderni ekspozicija, kurioje lankytojas per kelias praleistas su savimi minutes susipažįsta su tuo, kuo gyveno pats rašytojas.

Remiantis knygos „Sveikata. Jaunumas. Grožė“ originalia Vydūno iliustracija „Žmogus su įvairiomis savo gyvatomis ir jų jėgomis“, kambaryje suprojektuota LED lempų šviesos instaliacija, kuri įsijungia lankytojui įėjus į patalpą ir užfiksavus sensoriui. Ant faneros plokštės išpjaustytas grafinis piešinys, kuris vaizduoja tris ratus: išorinis ratas – linijos, kurios simbolizuoja „Dvasią – Sielą, Esmingąjį aš“, vidurinis ratas – apskritimai – tai „Minčių gyvata, Protavimo aš“ ir centrinis ratas – „Jausmų gyvata, Kintantis aš“. Šviesos įsijungia eilės tvarka, nuo išorinio rato iki vidinio, lankytojui artėjant prie centro.

„Ačiū visiems susirinkusiems ir įtraukusiems į įdomias diskusijas! Džiugu, kaip fantastinė, maža idėja galvoje išaugo iki realaus projekto Kintų Vydūno muziejuje. Ačiū Jums visiems už tai! Gera buvo stebėti eilę, susidariusią prie Vidinio tilsmo, kurioje nekantraudami lankytojai laukė savo eilės išbandyti tamsoje į juos reaguojančių šviesų, garsų. Manau, visų pojūčių aktyvinimas, kaip šiose atidarytose ekspozicijose, tai muziejų ekspozicijų ateities rytojus. Viliuosi, padaryta pradžia Kintų Vydūno muziejuje paskatins ir kitus siekti visų žmogaus pojūčių aktyvinimo, jo pritaikomumo praktiškai skirtingose aplinkose ir įsigilinimo į save, kitų supratimo“, – po renginio rašė E.Bačianskaitė.

Pristatė monetąVIDUNO _4

Vakare Kintų pagrindinės mokyklos daugiafunkcio centro salėje Lietuvos bankas pristatė jubiliejinę monetą, skirtą Vydūnui. Tai pirmoji Lietuvos banko išleista moneta, susijusi su Mažąja Lietuva.   

„Šios monetos reverse pavaizduotas Vydūnas, o averse – Vytis Luizos tilto, esančio Tilžėje, fone. Net trys dailininkai kūrė šios monetos dizainą ir meninėmis priemonėmis jiems pavyko perteikti Vydūno siekį sujungti Didžiąją ir Mažąją Lietuvą. Be abejo, džiaugiamės, kad Mažoji Lietuva atsirado mūsų kolekcinių monetų žemėlapyje“, – sakė Lietuvos banko Monetų kūrimo komisijos pirmininkas Deivis Stankevičius.

Monetos briaunoje iškaldinti paties Vydūno žodžiai: „Klausyti noriu ir tarnaut šviesybei, dorybės, žmoniškumo būt paveikslu“. Vydūnui skirta moneta pratęsia Lietuvos banko tradiciją kolekcinėmis monetomis pagerbti žymių filosofų, mokslininkų, menininkų bei politikų indėlį puoselėjant lietuvybę ir Lietuvos valstybingumo idėją. Jau yra išleistos kolekcinės eurų monetos, skirtos A.J.Greimo gimimo 100-osioms metinėms bei M.K.Oginskio 250-osioms gimimo metinėms.

20 eurų sidabro moneta yra nukaldinta Lietuvos monetų kalykloje 2 500 vnt. tiražu.

Renginio metu koncertavo choras „Vox libri“, o Usėnų etnografinis teatras suvaidino spektaklį „Vyrai“ pagal Vydūną ir P.Antalkį.

Išleido pašto ženklą

Tuo tarpu Lietuvos paštas Vydūno atminimą pagerbė išleisdamas proginį pašto ženklą, kuriame įamžinti su Vydūno kūryba ir jo draugija susiję elementai.

Naująjį pašto ženklą, kuris bus išleistas 30 tūkst. egzempliorių tiražu, sukūrė Lietuvos dailininkas Mikalojus Povilas Vilutis. Pristatomo pašto ženklo nominalas – 0,94 Eur.

Dailininko M.P.Vilučio kurtame pašto ženkle naudojami keli ryškūs elementai. Pagrindinis pašto ženklo piešinys paimtas iš dailininko Petro Rimšos iliustracijos, skirtos Vydūno dramų trilogijai „Amžina ugnis“. Ženklui įrėminti panaudotas Vydūno knygos „Tautos gyvata“ viršelio elementas. Pašto ženklo dešiniojo kampo viršuje naudojama detalė – tai dailininko Hugo Höppenerio sukurta atsklanda, naudota Vydūno knygose XX a. pradžioje. Detalė po šia atsklanda – Vydūno draugijos logotipas, kurio pagrindas – ženklas, nuo XX a. pradžios naudotas tituliniuose Vydūno knygų lapuose ar viršeliuose.

Kartu su pašto ženklu, skirtu Vydūno 150-osioms gimimo metinėms, bus išleistas ir pirmosios dienos vokas. Penktadienį pašto korespondencija, apmokama naujuoju pašto ženklu, Vilniaus centriniame pašte buvo antspauduojama pirmosios dienos datos spaudu.

Per metus Lietuvos paštas išleidžia 25 – 27 pašto ženklus.