2014-aisias muitininkai traukė cigaretes iš po laidotuvių vainikų, bulvių maišų ir konservų

CigaretesLietuvos muitinės pareigūnai 2014 metais, preliminariais duomenimis, sulaikė kontrabandinių ir neteisėtai gabentų prekių už daugiau kaip 15 milijonų eurų. Užkardytos žalos valstybei dydis viršija 10 milijonų eurų.

Populiariausia kontrabandine preke pernai išliko tabako gaminiai. Muitinės pareigūnai praėjusiais metais jų sulaikė už 13 milijonų eurų: 116 milijonų vienetų cigarečių ir tris tonas tabako. Panašus kiekis rūkalų buvo sulaikytas ir 2013 metais – tuomet konfiskuota 117 mln. vienetų cigarečių ir 1, 6 tonos tabako.

Daugiausia tabako gaminių sulaikyta Lietuvos – Baltarusijos pasienyje. Cigaretės, pažymėtos Baltarusijos Respublikos banderolėmis, sudarė daugiau kaip pusę Lietuvos muitinės pareigūnų sulaikytų rūkalų kiekio.

Siekdami išvengti muitinio tikrinimo, cigarečių dėžes kontrabandos gabentojai slepia specialiai įrengtose slėptuvėse arba po įvairiais „priedangos“ kroviniais. Pernai stambios kontrabandinių cigarečių siuntos bandytos maskuoti bulvių maišais, jautienos konservais, alaus buteliais, lauko sūpynėmis, šaldytos žuvies kroviniais. Kontrabandinių rūkalų dėžes muitininkai aptiko ir tarp žuvies perdirbimo įrengimų, ir pramoniniuose dulkių siurbliuose. Nelegaliai gabenamus tabako gaminius muitinės pareigūnai vis dažniau atranda įtarimą keliančius krovinius patikrinę rentgeno kontrolės sistemomis. 2014 metais jos buvo pradėtos naudoti visuose muitinės postuose prie išorinės Europos Sąjungos sienos.

Tris tonas nelegalaus tabako Muitinės kriminalinės tarnybos pareigūnai sulaikė Kaune. Beveik 250 tūkst. eurų vertės neteisėtą krovinį mėginta išvežti į Belgiją, užmaskavus jį kaip arbatos siuntą.

Dėl tabako gaminių kontrabandos pernai pradėta daugiau kaip 200 ikiteisminių tyrimų.

Atidūs muitinės pareigūnai buvo ir tikrindami lengvuosius automobilius. Vienas kurioziškesnių įvykių praėjusią vasarą nutiko Šalčininkų kelio poste. Ten muitinės pareigūnai pričiupo du Baltarusijos piliečius, kurie cigarečių kontrabandą mėgino pridengti „brolio laidotuvėmis“. Muitinės pareigūnams įtarimų sukėlė faktas, kad tie patys asmenys į laidotuves jau vyko ir prieš savaitę. O ir laidotuvių vainikai muitininkams jau pasirodė matyti. Patikrinus automobilį paaiškėjo, kad piliečiai kruopščiai pasirengė ne tik „brolio laidotuvėms“. Cigarečių kontrabanda buvo gabenama specialiai paruoštose slėptuvėse – po pavarų perjungimo svirtimi, dvigubame bagažinės dugne, atsarginiame rate, galiniame bamperyje, po priekinėmis sėdynėmis. Iš slėptuvių muitininkai ištraukė daugiau kaip 2 tūkst. eurų vertės nelegalių cigarečių.

Beje, konfiskuotos cigaretės nuo 2010 m. rudens Lietuvos muitinėje yra naikinamos, jas sumalant ir įmaišant į kompostą. Pernai muitinės pareigūnai sunaikino daugiau kaip 170 milijonų vienetų cigarečių ir 700 kilogramų tabako (tarp jų buvo ir ankstesniais metais sulaikyta kontrabanda) – toks kiekis tabako gaminių tilptų į 18 vilkikų.

Pernai muitinės pareigūnai atskleidė ir daugiau kaip 20 neteisėtų įvairių ginklų ir šaudmenų gabenimo atvejų. Muitinės kriminalinėje tarnyboje buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl mėginimo kontrabandos būdu į užsienį iš Lietuvos išgabenti senovinių ginklų siuntą. Į Maskvą ketinęs skristi Rusijos pilietis kelioniniame maiše turėjo visą XIX a. laikų arsenalą: šešetą angliškų ir prancūziškų karininkų kardų ir vieną senovinį jūreivišką durklą. Taip pat – XIX a. prancūzišką Lefaucheux sistemos šešiašūvį revolverį. Vilniaus oro uoste šį asmenį sulaikė Aviacinio saugumo grupės pareigūnai.

Klaipėdoje muitinės pareigūnai patikrinę siuntą iš JAV rado joje kitokias prekes nei buvo deklaruota. Deklaracijoje buvo nurodyta, kad iš JAV siunčiami namų apyvokos daiktai ir batai. Patikrinę siuntą, pareigūnai joje atrado ginklų dalis: dėklus, stovus ginklams, imitacinius signalus, ginklo aukščio reguliatorius, šovinių dėtuves, šovinio tūtą ir vamzdelius šoviniams gaminti.

Vilniaus teritorinės muitinės Medininkų kelio poste atlikus Baltarusijos Respublikoje registruoto lengvojo automobilio tikrinimą, buvo aptiktos kelios dešimtys 9 mm šovinių „Luger“, kuriuos iš Lietuvos buvo bandoma išvežti į Baltarusiją.

Lietuvos muitinės pareigūnai kviečia prie kovos su kontrabanda ir visuomenės saugumo užtikrinimo prisijungti ir neabejingus piliečius: informaciją apie nusikalstamas veikas asmenys gali pranešti visą parą, taip pat poilsio ir švenčių dienomis, nemokamu Muitinės departamento pasitikėjimo telefonu 8 800 555 44 arba elektroniniu paštu budetmd@cust.lt. Pernai nemokamu pasitikėjimo telefonu buvo gauti 105 pranešimai apie planuojamas nusikalstamas veikas, nemaža dalis pranešimų pasitvirtino.