30 tūkstančių sterkų jauniklių iškeliavo į Atmatos vandenis

sterkaiŽuvininkystės tarnybos prie Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijos nurodymu, birželio 9 dieną žuvivaisos specialistai į Atmatos upę paleido 30 000 sterkų jauniklių.

Vertingų žuvų įveisimas Pamario vandenyse atliktas pirmą kartą po daugelio metų pertraukos. Tai puikus rezultatas po to, kai Šilutėje išrintas Seimo narys Alfredas Stasys Nausėda buvo pakvietęs į Šilutės kraštą LR Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininką Kęstutį Mažeiką ir Kaimo reikalų komiteto politikus.

Išvažiuojamajame posėdyje Seimo politikams buvo išdėstyti ir žuvivaisos nesklandumai Pamario krašte. Naujojo Seimo politikai tuomet pažadėjo, kad vertingų žuvų veisimo politika Pamaryje keisis.

Adaptuoti ir – į laisvę

Apie tai, jog jau dešimtmetį Žuvininkystės tarnyba vengė vertingas žuvis veisti Nemuno deltos upių ir Kuršių marių vandenyse, „Šilutės naujienos“ rašė straipsniuose „Rusnės žuvivaisininkų darbas: milijonai žuvyčių – į svetimus ežerus“ (buvo publikuota šiemet vasario 23 d.), „Sterkų reproduktoriai vėl vaisins svetimus vandenis“ (gegužės 20 d.).

Žuvininkystės tarnybos tinklalapyje birželio 12 dieną paskelbta informacija apie sterkų jauniklių paleidimą Atmatos upėje. Šie sterkiukai užauginti išnaršinus sterkų reproduktorius Žuvininkystės tarnybos Rusnės poskyryje, vėliau pervežti inkubuoti į Jūrinės žuvininkystės ir akvakultūros laboratoriją (Kopgalyje) ir ten paauginti vieną mėnesį.

Prieš didžiąją kelionę į laisvę, sterkų jaunikliai laboratorijoje suskaičiuoti, pasverti ir specialiuose, deguonies pripildytuose transportavimo maišuose saugiai atvežti iki Atmatos upės. Maišai su sterkų jaunikliais buvo panardinti į upę ir palaikyti, kol temperatūra vandens maišuose susilygino su upės vandens temperatūra. Apie 30 000 sterkų jauniklių buvo išleisti ne vienoje vietoje, bet maždaug 500 m Atmatos upės ruože.

Gera pradžia

Žuvininkystės specialistas, kuris nenorėjo, kad būtų paminėta jo pavardė, sakė, kad 30 tūkstančių sterkų jauniklių paleidimas į Pamario krašto vandenis yra gera pradžia. Tačiau tai tik mažas žingsnelis link pageidaujamų vertingųjų žuvų laimikių kiekių. Kad būtų pasiektas tikrai efektyvus rezultatas, reikia dešimteriopai didesnių veisimo skaičių.

Pasak specialisto, moksliniai tyrimai rodo, kad sterkų jauniklių ar lervučių, išleistų į natūralius vandenis, išgyvena tik 1-3 proc. Taigi iš to 30 tūkstančių sterkų jauniklių brandos 7 metų amžiaus sulauks tik 300, o geriausiu atveju – apie 900 žuvų. Tuomet jie pasieks 1,5-2 kg svorį ir galės susilaukti savo palikuonių natūraliomis sąlygomis.