5 patarimai būsimų pirmokų tėvams: kaip neišlaidauti?

pirmokasDidysis pirmoko apsipirkimas prieš rugsėjo pirmąją – kantrybės ir net sumanumo pareikalaujanti užduotis. Tėvų noras aprūpinti pirmoką visomis reikalingomis priemonėmis neištuštinant piniginės tampa tikru iššūkiu, o kartais primena neįmanomą misiją.

Knygų, sąsiuvinių ir pieštukų gausoje pasimetusiems pirkėjams svarbiausia įsivertinti savo biudžetą ir pradėti nuo būtiniausių priemonių. Apsipirkimui pasiruošti iš anksto Nors laiko apmąstyti pirkinius dar visas mėnuo, prekybos tinklo „Iki“ duomenimis, didžioji dalis tėvų ir vaikų apsiperka iki rugsėjo 1-osios likus vos vienai savaitei (ar netgi pirmąją mokslų savaitę).

Tikėtina, jog apsilankymą parduotuvėje atidėjus iki paskutinės akimirkos, impulsyvių pirkinių ir išlaidų bus gerokai daugiau, rašoma pranešime spaudai.

„Šiaurės licėjaus“ Kaune vadovė Lina Kilčiauskaitė teigia, jog į pasiruošimo procesą labai naudinga įtraukti patį vaiką, paversti tai smagia ir turininga veikla – papasakoti jam, kokios disciplinos lauks mokykloje, kokių priemonių reikės, kartu susidaryti sąrašą ir jo būtinai laikytis.

„Taip ne tik mokysite pirmųjų finansinio raštingumo žingsnelių, bet ir savo pavyzdžiu parodysite, kad pirkiniai turi būti apgalvoti iš anksto ir tikrai reikalingi“, – teigia pašnekovė. Remtis rekomenduojamų priemonių sąrašu Įprastai kiekviena mokykla pateikia rekomenduojamų įsigyti priemonių sąrašą, kuriuo galima naudotis kaip orientyru – į jį įeina penalas su rašymo priemonėmis, kokybiški sąsiuviniai, aplankalai, spalvotas popierius, piešimo priemonės. Vertėtų iš anksto pasidomėti, ką pirmokas ras mokykloje, o ką būtina įsigyti pačiam, taip pat – ar mokykloje reikės nešioti uniformas, kokios reikės aprangos sportiniams užsiėmimams.

„Iki“ komunikacijos vadovė Berta Čaikauskaitė teigia, kad preliminari suma būtiniausioms prekėms (be kuprinės) šiais metais turėtų siekti 25–35 eurus. „Kaip ir kasmet, į populiariausių mokyklinių pirkinių krepšelį patenka sąsiuviniai (12 ir 48 lapų), piešimo sąsiuvinis, spalvotas popierius, klijai, rašikliai ir paprasti pieštukai“, – vardija pašnekovė. Kaip ir bet kurių kitų, taip ir mokyklinių prekių kiekvienas pirkėjas gali rasti nuo pačių pigiausių iki brangesnių. Taigi, tėvai gali pasiruošti naujiems mokslo metams neviršydami savo suplanuoto biudžeto.

Visgi, B. Čaikauskaitės pažymi, kad nors pirkėjai turi galimybę rinktis tarp pigesnių ir brangesnių tos pačios rūšies mokyklinių prekių, bendra tendencija rodo, kad pirkėjai linksta mokėti šiek tiek brangiau, nei pirkti pačias pigiausias prekes.

Atmintinė tėvams:

1 Pirkite tik tas priemones, kurios nurodytos rekomenduojamų mokyklinių prekių sąraše.

2 Nepamirškite, kad nebūtina visų prekių įsigyti prieš naujus mokslo metus. Pritrūkus visko galėsite įsigyti mokslo metų eigoje.

3 Jeigu jau turite vaikų, inventorizuokite jau turimas mokyklines prekes, didelė tikimybė, kad rasite naujų arba puikiai tinkamų kanceliarinių priemonių.

4 Bendraukite su kitų moksleivių tėvais, pasitarkite dėl bendrų kanceliarinių prekių pirkimo.

5 Brangiausias – nebūtinai tinkamiausias. Ne visada vaikui reikia brangiausių flomasterių, pieštukų, ypač pirmaisiais mokslo metais.

Įsivertinkite, kurias kanceliarines prekes galite pirkti pigesnes, pvz. sąsiuvinius, nes jų reikės dažniau. Keli flomasterių rinkiniai – visai nebūtini L. Kilčiauskaitė išskiria dvi pagrindines apsipirkimo klaidas.

Pirmoji – nereikalingi daiktai, kuriais susigundoma neturint aiškaus reikalingų prekių sąrašo. Pavyzdžiui, pirmokui nebūtinos sąvaržėlės, lipnūs lapeliai, įmautės, segtuvai ar skaičiuotuvas.

Antroji klaida – neadekvatus kiekis reikalingų priemonių, pavyzdžiui, kelios dešimtys sąsiuvinių ar keli flomasterių, pieštukų rinkiniai. Pritrūkus priemonių jas galima įsigyti ir mokslo metų eigoje. „Pradėjęs lankyti mokyklą vaikas mokomas būti savarankiškesnis, atsakingas už savo daiktus. Neužverskime vaikų dideliais kiekiais priemonių, mokykime saugoti savo daiktus. Gaila, bet pastebime, kad vaikai, žinodami, jog tėvai bet kada nupirks naujas priemones, jų nesaugo ir nevertina.

Pakalbėkite su vaikais apie daiktų vertę. Galite kartu paženklinti inicialais, kad pametus būtų lengviau rasti“, – mintimis dalinasi L. Kilčiauskaitė.

lzinios.lt