5 šalių atstovai susitiko Degučiuose

deguciu projektas KlaipedojeDegučių pagrindinė mokykla antri metai dalyvauja tarptautiniame „Comenius“ daugiašalės mokyklų partnerystės projekte „Building Future Through Culture“ („Ateities kūrimas puoselėjant kultūrą“), kurį finansuoja Europos Sąjungos komisija.

Projektą vykdo penkios šalys – Lietuva, Turkija, Ispanija, Čekija ir Slovėnija.

Rugsėjo pabaigoje Degučių pagrindinėje mokykloje vyko jau trečiasis projekte dalyvaujančių šalių susitikimas.

Projekto tikslas – didinti mokinių supratimą apie jų šalies kultūrinį paveldą ir skatinti mokyklų, dalyvaujančių partnerystėje, tarpkultūrinį dialogą.

Praėjusių metų lapkritį Ispanijoje, Badalonos mieste, vyko pirmasis visų šalių susitikimas ir projekto veiklos aptarimas.

Balandžio mėnesį visos projekto šalys rinkosi Čekijoje, Nova Pakoje, kur buvo pristatomi šalių tradiciniai patiekalai, liaudies dainos ir šokiai. Šį rugsėjį 33 projekto dalyviai (14 mokytojų ir 19 mokinių) iš Turkijos, Ispanijos, Čekijos ir Slovėnijos sugužėjo į Degučius.

Susitikimo tema buvo projekto šalių tradiciniai amatai ir rankdarbiai. Svečiai susipažino su Lietuvos švietimo sistema, su mokykla ir jos bendruomene, klausėsi mokinių koncerto. Užsiėmimų metu mokykloje buvo sukurtas projekto himnas, vyko visų projekto šalių rankdarbių paroda, mokiniai pristatė skaidres ir video filmus apie kiekvienos projekto šalies tradicinius amatus ir rankdarbius, interviu su liaudies meistrais, dalyvavo edukaciniame užsiėmime apie veltinį.

Susitikimo metu projekto dalyviai ragavo tradicinių lietuviškų patiekalų, stebėjo parodomąjį šakočio kepimą, susipažino su Mažosios Lietuvos muzikos instrumentais, tautiniais rūbais, klausėsi „Verdainės“ ir „Pilutės“ folkloro ansamblių atliekamų šio krašto dainų, ir visi linksmai sukosi liaudies šokio sūkury.

Lietuvos kultūrinis paveldas svečiams buvo pristatytas ne tik mokykloje, bet ir išvykų po Lietuvą metu. Projekto dalyvių viešnagė Lietuvoje prasidėjo susipažįstant su Vilniumi. Nepakartojamą įspūdį svečiams paliko išvyka laivu iš Rusnės į Nidą.

Kelionės metu jie degustavo rūkytą žuvį, žuvienę, žavėjosi Pamario krašto vandens platybėmis, Minijos kaimo sodybomis, Ventės rago ornitologijos stotimi, žvalgėsi po apylinkes, įlipę į Uostadvario švyturį.deguciu projektas koordinatoriai

Nidoje susipažino su šiam kraštui būdinga architektūra, gintaro rūšimis, jo apdirbimo įranga ir technologija, klausėsi pasakojimų apie kurėnų statymo ir vėtrungių gamybos meną. Visus be galo nustebino Mirusios, Baltoji ir Parnidžio kopos bei nuo jų atsiveriantis nepaprastas grožis. Svečiai negalėjo patikėti, kad Lietuvoje yra toks unikalus gamtos kampelis, visiškai nebūdingas tokiai šaliai. Kai kurie net pajuokavo, kad grįžus namo niekas nepatikės, jog jie buvo Lietuvoje – aplink tokie smėlynai, kaip dykumoje. Juodkrantėje projekto dalyviai kopė į Raganų kalną, susipažino su medžio skulptūrose įamžintais lietuviškų pasakų ir legendų herojais.

Pažintis su Mažąja Lietuva tęsėsi Klaipėdoje. Gidas, lyg XIX a. Memelio miesto gyventojas, apsirengęs tam laikmečiui būdingais rūbais, projekto dalyvius vedžiojo po senamiestį, įspūdingai pristatė miesto istoriją. Kiekviena senamiestyje aplankyta skulptūra ar įžymi vieta svečius įtraukė į gido sukurtą mažytį spektaklį.

Svečiai turėjo progą pasigrožėti ir Šilutės miesto vaizdais, apsilankyti muziejuje, H.Šojaus dvare, buvusiame miesto kalėjime, pasiklausyti muziejaus direktorės R.Šikšnienės pasakojimų apie Šilutės praeitį ir čia gyvenusius iškilius žmones, pasižvalgyti po Degučių kaimo apylinkes ir aplankyti unikaliąją trikampę Degučių šv. Vincento Ferero bažnyčią.

Penkios susitikimo dienos prabėgo lyg viena akimirka. Mokytojams ir mokiniams, kurių šeimose gyveno vaikai iš projekto šalių, sunku buvo atsisveikinti su senais ir naujais draugais.

Nekantriai laukiame kito susitikimo, kuris vyks pavasarį Slovėnijoje, Škofja Lokos mieste.