506-asis Šilutės gimtadienis: istorinėje vietoje, su daugiatūkstantine eisena

Meno mokyklos_18738516_1574860872556140_6441501828629940168M_oĮ 506 metų gimtadienį miestelėnus ir svečius savaitgalį pakvietusi Šilutė pažėrė įspūdingų naujovių.

3000 žmonių susibūrė į skanduojančią, grojančią, mojuojančią ir šokančią eiseną, nusidriekusią per visą miestą.

Antra tiek žiūrovų stebėjo, filmavo, sveikino ir gyrė išsipuošusias savo krašto įmonių, seniūnijų, mokyklų, saviveiklos kolektyvų, nevyriausybinių organizacijų delegacijas. Ir neslėpė nuostabos, lydėdami ne tik miesto gimtadienio dalyvius, bet ir eisenoje riedančius… senuosius Šilutės pastatus.

Šventėje koncertavo garsūs Lietuvos ir mūsų krašto atlikėjai, o fejerverkais gėrėjomės ne šventei baigiantis, bet šventinių renginių atidarymo vakarą.

Šventę pradėjome istorinėje miesto vietoje

Kaip ir minint Šilutės 500 metų jubiliejų, šiemet šventinius renginius pradėjome penktadienio vakare miesto centre, istorinėje Šilutės vietoje ir šalia gražiausių senųjų pastatų – evangelikų liuteronų bažnyčios ir pašto. Čia senosios Šilutės aurą jaučiančius tūkstančius žmonių sutraukė vienas tituluočiausių šalies kolektyvų – orkestras „Vilniaus sinfonietta“ bei dainininkai Evelina Sašenko ir Česlovas Gabalis.baldininku eisena

Tiesa, atvykti negalėjo orkestro vadovas Vytautas Lukočius, tad kolektyvui dirigavo Klaipėdos muzikinio teatro dirigentas Tomas Ambrozaitis.

Pasveikinti šilutiškių  suvažiavo užsienio miestų – partnerių delegacijos iš Lenkijos, Rusijos, Baltarusijos ir Ukrainos. Tačiau jų vadovai šįkart į sceną nelipo – krašto bendruomenei sveikinimo žodį tarė tik rajono meras Vytautas Laurinaitis.

Meras priminė, jog tokiais renginiais šilutiškiai jau daug metų pamini datą, kai rašytiniuose šaltiniuose pirmą kartą buvo paminėta Šilokarčemos gyvenvietė, vėliau išaugusi į Šilutės miestą. Jis išreiškė pasididžiavimą šilutiškiais, kurie nuolat garsina savo kraštą, ir viltį, kad dviejų dienų šventės metu visus lydės geros emocijos, miestelėnai mėgausis renginiais ir koncertais.

Kai šventės režisierius ir vedėjas Marijus Budraitis paprašė pakelti rankas tų, kurie yra šilutiškiai, pakilo tikras rankų miškas, o jame, M.Budraičio pastebėjimu, buvo ir svečių iš Lenkijos, norinčių gyventi Šilutėje, rankos…
Dvi valandas per miestą aidėjo įstabus E.Sašenko balsas, ją keitė ne mažiau įvairaus žanro kūrinių padovanojęs Č.Gabalis.  Koncerto žiūrovai plojimais palydėjo simbolinį procesą – virš bažnyčios durų išsiskleidė Reformacijos 500-metį žyminti vėliava. Ji čia kabės visus 2017 metus.O 23 valandą senieji miesto pastatai paskendo fejerverkų lietuje.

Seniūnijos surado originalių akcentų

Zdaneviciaus 18673317_1689414034421044_4365934540117708840_oŠeštadienio rytą į Senojo turgaus aikštę susirinkusiems pirmiesiems smalsuoliams oficialaus atidarymo laukimo akimirkos neprailgo. Kas kur įsitaisę, vieni jau ragavo pirmuosius šašlykus, gaivinosi gira, kiti tiesiog su seniai matytais pažįstamais bendravo.

Tuoj po vidurdienio aikštėje pasigirdo orkestro „Pamarys“, vedančio per miestą atžygiuojančią eiseną, garsai. Eisenos priekyje riedėjo sovietmečiu sunaikintos Verdainės bažnyčios ir per karą sugriauto viešbučio „Germanika“ maketai. Net 4 metrų aukščio maketus – pagarbos duoklę seniesiems krašto gyventojams – padarė Šilutės meno mokyklos moksleiviai, o prie jų įsiamžinti šventės dieną galėjo visi norintieji.

Eiseną tęsė 13 vėliavnešių, kurių rankose plevėsavo tiek pat vėliavų: Europos Sąjungos, Lietuvos ir Šilutės bei visų kitų 10-ies rajono seniūnijų.

Pasirodė ir pačių seniūnijų atstovai, kurie demonstravo ne vien tik savajam kraštui būdingus akcentus. O juos stebintys žiūrovai per tą laiką sužinojo, jog Gardamas pirmą kartą paminėtas 1555 metais, o Juknaičiai yra vienintelė saugoma gyvenvietė – parkas visoje Rytų Europoje. Katytiškiai pademonstravo savo išskirtinę vėtrungę, o dar 16 amžiuje pradėtų kurti Kintų atstovai atsigabeno net valtį su joje įsitaisiusiu pačiu marių valdovu Neptūnu.

Pasirodė ir vestuvininkų sostinės – Švėkšnos seniūnija, saugiškiai, turintys šalia kelio dvi akį traukiančias bažnyčias. Rusniškių delegacija vežėsi tikrą estakadą, žygiavo 19 kaimų turinčios Usėnų seniūnijos gyventojai, savo Joninėmis seniai garsėjantys vainutiškiai ir nuo seno tvirta bendruomene žinomi naumiestiškiai. Paskutinieji aikštę pasiekė Šilutės seniūnijos atstovai.

Baldininkai įriedėjo vilkiku

Vėliau pasipylė vaikų ir suaugusiųjų meno kolektyvų, rajono mokyklų eisenos, o žiūrovai sužinojo apie jų veiklą, pasiekimus, kolektyvų narius.

Bene įspūdingiausias – kaip ir dera didžiausiems, turintiems apie 770 ir 550 darbuotojų kolektyvus – buvo UAB „Šilutės baldai“ ir Sakūtėlių kaime įsikūrusios „Germanikos“ pasirodymas: į aikštę įvažiavę sava produkcija papuoštu vilkiku, baldininkų vadovai tiesiai iš jo pasveikino susirinkusiuosius.

Be kitų, pasirodė ir pagrindiniai šventės rėmėjai – UAB „Klasmann Deimann“ ir „Šilutės būstas“, be kurių pagalbos šventė būtų buvusi nepalyginamai skurdesnė.
arbatine
Senojo turgaus aikštėje susispraudus 3000 eisenos dalyvių, atidundėjo ir aikštę gerokai sudrebino motorizuota kolona. „Motoklubas“, „Šilutės greitis“, Šilutės ir Vilkyčių automobilių sporto klubai, „Drifto velniai“, bekelės ir retro klasės senovinių automobilių savininkai, baikerių klubas „Hellions“ – čia buvo visi tie technikos mėgėjai, kurie nuolat dalyvauja ir laurus skina įvairiose sportinėse varžybose ir patys jas organizuoja mūsų krašte. Ši kolona ne tik paskleidė neįtikėtiną gausmą, bet ir spalvingų dūmų uždangą.

Buvo koncertų, varžybų, šašlykų ir vofelių

Šilutės F.Bajoraičio viešosios bibliotekos kolektyvas ramesnių pramogų norinčius miestelėnus rytą džiugino vaišėmis improvizuotoje Žibų kaimo arbatinėje, kūrybine veikla ir puikiu dukrų ir mamų kvarteto koncertu, o pavakary surengė originalius teatralizuotus skaitymus. Deja, šventinių renginių gausa užgožė šiuos susitikimus knygų namuose.

 Senojoje turgaus aikštėje susibūrus visiems eisenos dalyviams ir žiūrovams, žmonės įsisuko į pramogas. Tuo metu scenoje vienas kitą keitė savo dovanas miestui skyrę vaikų ir suaugusiųjų meno kolektyvai.

Ant pievoje patiesto tatamio varžytis ir taip savojo sporto gudrybes aplinkiniams pademonstruoti susiruošė mažieji Šilutės dziudo ir sumo imtynininkai, kitų sporto šakų entuziastai, o šalia scenos netrukus susirungė krepšinio mėgėjai.
DSC 0875
Nuo pylimo ridendami didžiulę „Germanto“ sūrio „ripką“, vyrai ir moterys varžėsi, kas toliausiai ją nustums. Ekstremalesnių pojūčių mėgėjai skersai Šyšą permestu rąstu rizikavo pasiekti (ir daugelis sėkmingai pasiekė) kitą upės krantą. Tačiau ne taip sėkmingai baigėsi tiems, kas ant to paties rąsto kovėsi gladiatorių kovose – dažnai tokių kovų dalyviai nuolat pūkšteldavo į dar šaltus Šyšos vandenis.

Evangelikų liuteronų bažnyčia, kaip visada, subūrė minią chorinės muzikos atlikėjų ir gerbėjų.

Norintieji ramesnio poilsio tiesiog susėdę saulutės atokaitoje bendravo su seniai  matytais bičiuliais, skanavo karštus šašlykus, košes ar krašto kulinarinį paveldą – vofelius su kafija, kuriais vaišino Šilutės muziejininkai. Veikė senovinė fotoatelje, buvo spektaklių ir kitokių pramogų.

O visas jas išbandę ir jau namų link pasukę miestelėnai dar vis prie prekybininkų palapinių stabteldavo – negi grįši namo be lauktuvių?..

Tesigaili tie, kas neatvyko.             

Sigito Grinčinaičio, Skirmantės Galvydės, Edvardo Lukošiaus, Kęstučio Zdanevičiaus, Daivos Valeikės, Sergėjaus Gvildžio nuotraukos.

Daugiau renginio akimirkų „Facebook“ fotoalbumuose:

Šilutės miesto šventė I dalis.

Šilutės miesto šventė II dalis.

 

Šilutės miesto šventė III dalis.

 

Šilutės miesto šventė IV dalis.