56 kūrėjai pasidalijo savo kraičiu – 75-iomis knygomis (foto)

literaturinis laureataiPirmasis F.Bajoraičio premijos laureatas – poetas A.Šikšnius

Visų kraštiečių ambasada vadinama Šilutės F.Bajoraičio viešoji biblioteka vėl sukvietė literatūrinio žodžio meistrus. Praėjusios savaitės viduryje čia vėl sulaukta didelio būrio bičiulių – šilutiškių ir jau seniai išvykusių į didmiesčius, kuriuos visus jungia knyga ir literatūrinis žodis.

Kasmetinė sąšauka – literatūrinis ruduo „Prisijaukinkim žodį, paukštį, debesį…“ šiemet – ketvirtoji ir jau tarptautinė. Šiemet renginys tapo dar solidesnis, nes pirmą kartą įteikta mūsų rajono literatūrinė premija, pavadinta Fridricho Bajoraičio vardu.

Taigi šių metų F.Bajoraičio premijos laureatu pripažintas poetas Andrius ŠIKŠNIUS už brandžią poezijos knygą „Atsivėrimai“.

Šiemetinio renginio nauji bruožai

Ketvirtadienį kūrėjų sutiktuvėse svečius sveikinęs šilutiškis poetas ir renginių vedėjas Marijus Budraitis priminė, kad pirmasis literatūrinis ruduo surengtas 2005-aisiais, tąkart pristatytos 22 autorių knygos. Pirmasis laureatės titulas skirtas rašytojai Astridai Petraitytei.

Po poros metų savo derlių rudeniui pristatė 30 autorių, tų metų laureatas – Sigitas Poškus.

Net 54 knygas išaugino 2009-ųjų literatūriniame rudenyje dalyvavę kraštiečiai, o vertinimo komisijai didžiausią įspūdį paliko Dainoros Pociūtės – Abukevičienės istorinis darbas.

Šiemetinis derlius – gausiausias: konkursui 56 autoriai pristatė 75 savo „kūdikius“.

Literatų žodis skambėjo ir kaimuose

Visus savo svečius Šilutės bibliotekininkai sutiko šiltai, visiems rišo skiriamuosius ženklus – geltonas skareles, visus lydėjo į susitikimus su moksleiviais Jaunimo dieną – penktadienį.

Kraštiečių ambasadore pavadinta bibliotekininkų vadovė Dalia Užpelkienė patikino, jog šilutiškiai pasiryžę dirbti ir dieną ir naktį, kad tik kūrėjams čia būtų gera.

Anot D.Užpelkienės, šiemetinę šventę šilutiškiai kūrė kartu su Latvijos ir Estijos bibliotekininkais, be jų pagalbos nebūtų tiek padarę.literaturinis regalijos

Kraštiečių literatų sąšauka nesibaigė pasisėdėjimu bibliotekoje, jiems surengti ir išvažiuojamieji prisistatymai kone visuose rajono kampeliuose. Kaimų bibliotekose vyko pokalbiai apie literatūrines patirtis, skambėjo poetinis žodis, aptarta krašto praeitis ir jos atspindžiai kūryboje, kitos temos. Į bibliotekas sukviesta būtent ta auditorija, kuriai galėtų būti įdomus konkretus ten nuvykęs autorius.

Turime kūrybingų poetų, prozininkų, vertėjų

Ypatinga aura knygininkų namuose karaliavo penktadienį, kuomet ir vėl visi čia susirinko į dviejų pastarųjų metų, D.Užpelkienės žodžiais tariant, „paties pačiausio literato“ pagerbimo šventę.

Vertinimo komisijos pirmininkė, prozininkė, vertėja, humanitarinių mokslų daktarė Alma Lapinskienė prisipažino, kad ir visas šiemetinis jos pavasaris, ir visa vasara praėjo su šilutiškių knygomis rankose. „Be galo kūrybingi mūsų žmonės, puikios jų knygos ir aš džiaugiuosi, kad tokį turtą priėmiau į savo širdį“, – sakė ji.

Apžvelgdama šio rudens literatūrinį meninio žodžio kraitį, kiekvieną kūrinį komisijos pirmininkė pavadino šviesuliu. „Prasmingi ir gražūs žodžiai, lyg paukščiai sutūpė į knygas“, – sakė A.Lapinskienė.

Anot pirmininkės, pastarųjų metų kraštiečių kūryba labai įvairi: daug poezijos, yra prozos ir vaikams skirtų knygų, memuaristikos ir mokslinės humanitarikos leidinių. Ji išskyrė vertimų barą ir pabrėžė, kad mūsų kraštiečiai verčia net iš retesnių kalbų.

Laureato kūryboje – daug jaukumo ir skausmo

Šiemetinis literatūrinis ruduo turi ir daugiau išskirtinių bruožų: pirmoji literatūrinė Fridricho Bajoraičio premija įteikta penkių poezijos ir prozos knygų autoriui – pagryniškiui A.Šikšniui.

Apžvelgdama laureato kūrybą A.Lapinskienė sakė, kad trys paskutinės jo knygos atveria tikrosios poezijos magiją. Temų spektras platus, bet vienas pagrindinių – išsivaikštančios Lietuvos motyvas. „Kažin, ar mes dar Lietuva, ar tik šiaip pakeleivių tauta?..“ – retoriškai klausia autorius.

Jo poetinio pasaulio atramos – rugiai ir girios – tai Lietuva, miškas jam – gyva esybė, o skausmas dėl kertamų miškų persipina su skausmu dėl išsivaikštančios tautos.

„Daug jaukumo Andriaus kūryboje ir daug sielos skausmo“, – pastebėjo A.Lapinskienė.

Pirmąją F.Bajoraičio literatūrinę premiją įsteigė AB DNB Šilutės Klientų aptarnavimo skyrius ir jo vadovė Asta Balodienė, o laureato ženklą – UAB „Šilutės būstas“, vadovaujamas Alekso Kvederio.
literaturinis siksnius
A.Šikšnius ypač dėkojo jau penkių savo knygų mecenatui, rajono Tarybos nariui Arvydui Jakui, iš kurio kišenės jo knygų leidybai jau išplaukė, pasak autoriaus, penkiaženklė investicija į tai, kas niekada nebesugrįš materialiai.

A.Jakas jam linkėjo, kad jėgos neapleistų kurti, ir prisipažino tikėjęs juo, bet nemanęs, kad juodu tiek „prisidirbs“ – gaus aukščiausią rajono literatūrinį įvertinimą.

Apie jo gyvenimą lydinčius ženklus prabilęs poetas kiekvienam jį parėmusiam ir supratusiam rado gerą žodį.

Kraštą garsina bibliotekininkės

Poezijos ir prozos nominacija skirta rašytojui Rokui Flick; už ištikimybę Šilutei ir jos krašto tematikai apdovanotas švėkšniškis Petras Čeliauskas; jaunojo kūrėjo nominacija įvertintas moksleivis Lukas Arlauskas; mokslinės literatūros nominacija atiteko Dainorai Pociūtei; publicistikos – memuaristikos nominaciją pelnė Rimvydas Eugenijus Stancikas; už vertimus apdovanotas Algirdas Jakulis; už kūrinius vaikams ir jaunimui – Giedrė Bulotaitė; vizualinės raiškos nominacija įvertintas fotografas Vytas Karaciejus; nominacija „Literatūrinio rudens staigmena“ atiteko saugiškei Adelei Judeikienei.

Įspūdingas regalijas visų nominacijų laureatams įnešė Šilutės kamerinio dramos teatro aktoriai, jas įteikė rajono merė Daiva Žebelienė, vertinimo komisijos pirmininkė A.Lapinskienė ir Vydūno gimnazijos moksleivis Oskaras Venckus.

D.Žebelienė pasidžiaugė tokiu gausiu šiemetinių kūrėjų būriu ir ypatingą padėką išsakė F.Bajoraičio bibliotekos kolektyvui. Anot merės, veržlios šio kolektyvo narės atlieka didžiulį darbą surasdamos ir sukviesdamos iš šio krašto kilusius kūrėjus ir taip garsina ir patį mūsų kraštą.

Daugiau nuotraukų – fotogalerijoje joomplu:7535 joomplu:7551 joomplu:7563

 spaudos remimo fondas Projektas „Šilutės krašto kultūra ir žmonės: tradicijos, istorija, kūryba”.