6 keistos vietos po vandeniu Lietuvoje, kurias verta įamžinti

1Žemė skirta realistams, dangus – idealistams, o povandeninis pasaulis nutrūktgalviams. Tačiau jeigu manote, kad pamatyti ką nors įdomaus po vandeniu galima tik Egipte ar Turkijoje, klystate, nes Lietuvoje esama bent keleto vietų po vandeniu, kurios žavi povandeninio pasaulio mylėtojus. „Nardymo akademija“ pristato projektą AQUAlangas ir siūlo susipažinti su kai kuriais povandeninio pasaulio objektais.

Nuskendę laivai Baltijos jūroje. Baltijos jūroje ties Klaipėda neseniai buvo aptiktas nuskendęs povandeninis nacių karo laivas U-580. Laivas guli 38 metrų gylyje, apie 14 km nuo Klaipėdos Nidos pusėn. Nacių laivas nuskendo 1941 m. lapkričio 11 d. po susidūrimo su kitu laivu „Angelburg“. Laivo ilgis – 67 metrai, tad apžiūrėti tikrai yra ką. O iš viso Baltijos jūros dugne guli 42 nuskendę povandeniniai laivai.

Kauno hidroelektrinė (HES). Patys nutrūktgalviškiausi nardytojai šturmuoja Kauno marias prie hidroelektrinės. Nors tai mirtinai pavojinga ir nelegalu, tačiau drąsiausieji ryžtasi įveikti galingų turbinų sukeliamas sroves ir priplaukti prie šio milžino. Kas juos žavi? Ogi galybė ir pavojus. Tiesa, pradedantieji tokios kelionės net neįveiktų, nes tai patyrusiųjų užsiėmimas.

Merginos skulptūra Platelių ežere. Šiame ežere apie 200 metrų nuo Pilies salos 12 metrų gylyje riogso sėdinčios moters skulptūra. Tai šiauliečio Aloyzo Toleikio skulptūra, sukurta 1972 metais. Skulptūra ežero dugne įkurdinta stengianti ją prikelti naujam gyvenimui, mat nepriklausomybės pradžioje ją suniokojo vandalai – nuplėšė visas metalo konstrukcijas. Galiausiai apsispręsta skulptūrą nuleisti į Platelių dugną, kur ją gali apžiūrėti nardytojai.

Platelių ežere 8-13 metrų gylyje taip pat glūdi XVI a. viduryje statyto tilto į Pilies salą liekanos. Tilto konstrukcijos virš dugno iškilusios apie 10 metrų.

Tauragno ežeras. Tai giliausias ežeras Lietuvoje – didžiausias gylis 62,5 metro. Nors tokiame gylyje ne ką tepamatysi, tačiau nardytojus žavi absoliuti tyla ir iš dugno nebesimatanti dienos šviesa.

Neries upė. Jeigu domitės ekologija, nardymas Neries dugne kaip tik jums. Panėrę galite suprasti, kokios nelaimingos yra šios upės žuvys, kurios turi plaukioti tarp žmonių išmestų rakandų.

Kauno VIII fortas. XIX a. carinės Rusijos laikais pastatytas VIII Kauno fortas yra išsidėstęs Neries slėnio viršutinėje terasoje. Visos forto patalpos užmaskuotos po žeme, tačiau šiuo metu didelė dalis forto yra užtvindyta, todėl fortas yra tapęs mėgstama nardytojų vieta. Gal todėl, kad ten glūdi painūs tuneliai, nepažintos patalpos, keisti šuliniai.

„Nardymo akademija“ kartu su meno po vandeniu įkvėpėju „General Financing“ pristato projektą „AQUAlangas“: siūlo dalyvauti povandeninės fotografijos konkurse ir laimėti nardymo kostiumą su plaukmenimis, pažintinį nėrimą su instruktoriumi į ežero gelmes ir galimybę dalyvauti povandeninės fotografijos kursuose.   

Iki liepos 28 dienos geriausias fotografijas tiesiog būtina talpinti svetainėje www.aqualangas.lt.

Geriausiai povandeninį pasaulį atspindinčios nuotraukos bus eksponuojamos po vandeniu įrengtose meno galerijose Platelių, Alaušo, Baltųjų Lakajų ir Galvės ežeruose.

Neturinčiuosius kamerų mielai kviečiame atvykti į renginius ir susipažinti su povandeniniu pasauliu nemokamai. Laukiame Jūsų:

•    Liepos 20 d. prie Galvės ežero;
•    Liepos 21 d. prie Alaušo ežero;
•    Liepos 23 d. ant Baltojo tilto;
•    Liepos 24 d. ant Palangos tilto;
•    Liepos 26 d. prie Platelių ežero.

Taip pat visi norintys turės galimybę aplankyti parodas po vandeniu:

•    Platelių ežere rugpjūčio 3-4 d.;
•    Galvės ežere rugpjūčio 10-11 d.;
•    Alaušo ežere rugpjūčio 17-18 d.;
•    Baltųjų Lakajų ežere rugpjūčio 24-25 d.