9-ojo Žuvienės čempionato rekordai: 47 komandos išvirė 3 tonas žuvienės su lietaus prieskoniu

1p zuvieneTarptautinis žuvienės virimo čempionatas – tikrai labai reikalinga ir mėgstama šventė. Tai užtvirtinta šeštadienį, kai tūkstančiai šilutiškių ir svečių plaukte plaukė į Šilutės uostą, nepaisydami be sustojimo pliaupiančio lietaus.

Renginys pavyko ir vėl sumušė rekordus: į jį suvažiavo 47 komandos, jos virė 53 katilus įvairios žuvienės ir žuvies sriubos, o išvirė 3 tonas ir 50 litrų žuvienių.

 Į katilus vandens pylė ir gamtaZUVIENE 2017__335

Nors prieš šventę lyg tyčia prakiuro dangus, dar toli iki vidudienio Šilutės uoste buvo karšta tiesiogine žodžio prasme – čia rūko laužų dūmai ir garavo pirmieji kaičiami katilai. Vienos komandos ant ugnies dėjo pusšimčio litų talpos, kitos – net viso 100 litrų talpos katilus ir pradėjo joms vienoms žinomus ir suvokiamus įvairiausius ritualus. Vieni virėjų komandų nariai paprasčiausiai skuto bulves, kiti, palinkę ties katilais, šnabždėjo kažkokius burtažodžius ir dėjo nuo pašalinių akių slepiamus ingredientus.

Tiesa, vieno ingrediento papildomai dėti nereikėjo niekam – lietaus vandens tądien pati gamta sočiai įpylė į visus katilus.

Klaipėdos socdemai viešumo baiminosi mažiausiai – ant didžiulio plakato surašė savosios „Mėmelio socdeminės žuvienės“ ingredientus ir iškabino visiems matomoje vietoje. Tad visi, kas stojo eilėn prie klaipėdiečių kiemelio, iš anksto žinojo, jog į šią žuvienę sudėta šios partijos ZUVIENE 2017__147_Xvadų surinktų produktų: rausvoji žuvis, raudonieji pipirai, rožinė jūros druska, „ružavos“ bulvės ir „morkavos“ morkos.

„Žuvies sriuba pagal Povilą“ – tokią virė renginio debiutantai, svečiai iš Panevėžio rajono savivaldybės, pasivadinę „NE vėžis“. O procesui vadovavo, anot kolegės Stasės, žaviausias visos Lietuvos Povilas – meras Povilas Žagunis. Beje, panevėžiečiai pirmieji ir garsiausiai iš visų pradėjo vieną po kitos traukti dainas. O sužinojęs, kad jų žuviene domisi ir „Šilutės naujienos“, meras skubiai užsakė dainą ir mums: „Jei nemyli, nenori, nereikia…“ – skambėjo net lietaus šniokštimo nenustelbiama stiprių panevėžiečių balsų traukiama gerai žinoma daina.

Tie komandų nariai, kuriems žuvienės virimas taip ir liko neįkandama paslaptis, ruošė palapines ir stalus – dėjo ant jų visokiausias pačių atsigabentas ir čia pat iš prekybininkų nusipirktas gėrybes.

Meras pasirūpino skėčiais, organizatoriai – prijuostėmisZUVIENE 2017__138_X

Liūtis nesutrukdė ir renginio atidarymo – jis pradėtas tiksliai laikrodžiams išmušus vidudienį. Čempionato sumanytojas ir vedėjas Marijus Budraitis pastebėjo, kad jeigu tądien į Šilutę būtų atvykę rekordus fiksuojančios agentūros „Factum“ atstovai, jie būtų užregistravę ne tik žuvienės, bet ir vienoje vietoje atsidūrusių skėčių rekordą. Tikra skėčių jūra bangavo priešais sceną, kai vedėjas pradėjo pristatyti komandas. Virš visų iš toliausiai buvo matoma „Šilutės polderių“ komandos vėliava.

Beje, M.Budraitis išdavė paslaptį, kad Šilutės rajono meras Vytrautas Laurinaitis, nujausdamas, jog dangus gali prakiurti, iš anksto savo svečiams nupirko 15 naujų skėčių. Jie, žinoma, pravertė.

Pirmoji susirinkusiuosius pasveikino šio renginio globėja, europarlamentarė Vilija Blinkevičiūtė. Ji – pirmoji moteris, tapusi oficialia Žuvienės virimo čempionato globėja. Viešnia pripažino, kad unikalesnio renginio ji nematė nei Briuselyje, nei kur kitur. O lietaus priemaiša, anot viešnios, žuvienei nepakenks. Ji pasidžiaugė, kad grįždama galės dar ir grybų pasirinkti.

ZUVIENE 2017__84_XKad nėra blogo oro, o tik prasta nuotaika ar apranga, priminė ir Seimo narys Alfredas Stasys Nausėda. Jis taip pat visiems linkėjo sėkmės.

Rajono meras Vytautas Laurinaitis prisipažino, kad toks orų posūkis – jo paties kaltė. Mat Šilutėje pastaruoju metu keitėsi katalikų parapijos dvasiškiai, o su naujuoju klebobu savivaldybės vadovas dar nebuvo susitikęs, tad ir tinkamo oro neužsakė.

Meras ypač dėkojo toliausio kelio nepabūgusiems svečiams – dviem iš Lenkijos ir po vieną iš Latvijos bei Rusijos atvykusioms komandoms, svečiams iš Turkijos, kurie nors nekaitė katilo, bet taip pat parodė, jog pripažįsta mūsų čempionatą.

Visų miestų partnerių merams užrištos specialios čempionato prijuostės – kad visi žinotų, jog žuvienė šiame krašte svarbesnė už bet kurią kitą sriubą.

Pristatyta vertinimo komisija, kuriai vadovavo tradicinio Pamario patiekalo žinovė, Rusnės Salos etnokultūros ir informacijos centro direktorė Birutė Servienė.ZUVIENE 2017__157_X

Išdavė daug virėjų paslapčių

Vedėjo dėmesio teko visiems čempionato senbuviams ir naujokams. O pastarųjų irgi buvo nemažai. Štai buvusi šilutiškė, dabar Palangos turizmo ir informacijos centrui vadovaujanti Rasa Kmitienė su kurorto verslininkais susibūrė į trijų šio kurorto riterių komandą „Stintų ordinas“, kuri virė net gintaru pagardintą žuvienę!

Iš pajūrio -iš Klaipėdos – pirmą kartą atvyko ir įspūdingai pasirodė „Neužšąlančio kultūros uosto“ komanda. Jie teigė, kad pačios gardžiausios yra… kultūringos žuvys, o patys per liūtį mosikuodami savo skėčiais dar ir šokį palei sceną sušoko.

Sulaukta ir daugiau pajūrio miestų žuvienės virėjų: atvyko Neringos ir Juodkrantės profesionalai, ypač svetinga buvo ir „Šilutės naujienoms“ pastogę nuo lietaus suteikusi Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija.

ZUVIENE 2017__183_XĮmantrumu ir išmone vienas kitą lenkė ir komandų pavadinimai: „Kilkės ir kompani“, „Elektrėnų tritonas“, „Kilbukai“, „Kablys“, „Vieningos Plungės kilbukai“ ir Latvijos Saldus miesto „Saldžios bitės“.

Ypač įspūdingai atrodė Šilutės rajono seniūnų komanda, vadovaujama Rusnės seniūnės Dalios Drobnienės: kai aukštai iškėlę visų 11 seniūnijų vėliavas, žvejybos kostiumais pasipuošę seniūnai susėdo fotografijai, įvaizdžiu jie nurungė visas svečių ir šilutiškių komandas.

Beje, M.Budraitis paslapčių neišlaikė ir išdavė tądien ne vieną. Pavyzdžiui, visi sužinojo, jog „Lampetros“ komandos šefas Andrejus Repinas, gaudydamas žuvis savo žuvienei ir siekdamas aukščiausio rezultato, kiekvienai ištrauktai iš vandens sakė komplimentus…

Nugalėtojas iš laimės apsiverkė scenoje

Absoliutaus Žuvienės virimo čempiono titulas pirmą kartą šio čempionato istorijoje atiteko svečiams iš užsienio – Lenkijos Ostrodos miesto komandai ir jos vyr. virėjui Kazimierz Pumpur. Svečias taip susijaudino dėl jį ištikusios laimės, kad džiaugsmo ašaromis apsipylė tiesiog scenoje. Ir čia pat scenoje suskubo skambinti saviškiams į Lenkiją. Jam atiteko ir kelionių agentūros „Viatora“ prizas – kelionė. Čempionas pasirinko keliauti į Kroatiją.
ZUVIENE 2017__100_X
Beje, šiemet pirmą kartą čempionato istorijoje čempiono žiedas atiteko ne tradicinę žuvienę, bet žuvies sriubą virusiai komandai.

Žuvies sriubos nominacijoje I vietą ir Šilutės seniūno Raimondo Steponkaus prizą iškovojo Palangos „Stintų ordinas“ ir jų virėjas Nerijus Stasiulis. II vieta atiteko šilutiškių „Kabliui“ ir jų vyr. šefui Ramūnui Marozui, III vieta – „Mes už“ (Šilutė) ir vyr. šefui Giedriui Griciui.

Tradicinės žuvienės kategorijoje komisija neprilygstama pripažino ir Šilutės r. savivaldybės administracijos direktoriaus Sigito Šepučio prizą įteikė Šilutės kredito unijos komandai ir jų vyr. šefei Audrai Budginienei. II vieta atiteko „Kešeriui“ (Šilutė) ir jo vyr. virėjui Remigijui Baltučiui, III vieta – „Rusniečiui“ (Rusnė) ir vyr. virėjui Mindaugui Budreckui.

Primename, kad pernai čempionate dalyvavo 42 komandos, ir buvo išvirta 2850 litrų žuvienių.

Daugiau nuotraukų „Facebook“ albume.