90-mečio jubiliejus atnešė begalinį skausmą

90 mete DSCF4520Gardamo seniūnijos atstovai prieš savaitę skubėjo į atokų Ramoniškių kaimą pasveikinti 90-metį švenčiančios Petronėlės Vilniškienės.

Tik garbus močiutės jubiliejus šįkart sutapo su begalinio skausmo diena – savojo gimtadienio dieną ji laidojo sūnų…

Ruošėsi jubiliejui

Gardamo seniūnas Tomas Balčytis ir socialinė darbuotoja Jūratė Mockienė stebisi, kodėl likimas taip sudėliojo kortas, kad tokio garbaus jubiliejaus diena P.Vilniškienei atnešė tokį neišsakomą skausmą. Bet seniūnija negali likti abejinga ne tik skausmui, bet ir garbiai sukakčiai, tad ir suko į atokią jubiliatės sodybą su gėlių puokštėmis ir dovanomis. Prie seniūnijos atstovų prisijungė ir Ramučių seniūnaitė Dalia Minkevičienė.

Svečius sutikusi jubiliatės dukra Virginija Klimašauskienė pasakojo, jog mama augo gausioje šeimoje – su dar 8 broliais ir sesėmis. Baigė tik 4 klases, bet nuo vaikystės išsiskyrė talentu piešti, labai gražiai mezgė ir siuvinėjo. Dirbo daug ir sunkiai – ir įvairius darbus sovietiniame ūkyje, ir nemažą ūkį turėjo namuose, bet kiekvieną retą laisvalaikio valandėlę jos rankose tuoj pat atsirasdavo siūlai, vąšelis ar virbalai.

P.Vilniškienė išaugino dukrą ir du sūnus. Tik abiejų sūnų jau nebėra: Viktoras mirė 2006-aisiais, Vytautas – prieš pat mamos jubiliejų. Dar vieną sūnelį palaidojo visai mažą.

Prieš 36-erius metus močiutė palaidojo ir vyrą Stasį, už kurį buvo 10-čia metų jaunesnė. 

„Ruošėmės šiemet gražiam mamos jubiliejui, bet likimas surikiavo kitaip“, – liūdnai tarsteli Virginija.

Į ligoninę pateko pirmą kartą

Senolė gyvena viena, bet yra labai globojama anūkų. Tomas ir Kęstutis Vilniškiai, kur buvę kur nebuvę, vis suka močiutės sodybon. Dažna viešnia čia ir Šyliuose gyvenanti Virginija.

Ant vaizdingo Ramučių tvenkinio kranto stovinčioje P.Vilniškienės sodyboje veši vaismedžiai, serbentų krūmai. Virginija pasakoja, jog iš tos pačios seniūnijos Žiogų kaimo tėvai čia atsikėlė dar karui nesibaigus – 1943-aisiais. Tuomet buvusi molinė sodyba dabar sutvarkyta, namelis šviečia baltų plytų mūru.

„Mama kartais dar pabando net lazdele pasiramščiuodama braškes nuravėti“, – stebina svečius Virginija.

Jei ne paskutinieji skaudūs gyvenimo smūgiai ir nelaimingas pernykštis kluptelėjimas, jubiliatė galėtų pasigirti stebėtinai stipria sveikata. Bet pernai griuvusi ji susilaužė pirštą, susimušė koją ir dėl šių traumų atsidūrė ligoninėje. Tai buvo pirmas ir iki šiol vienintelis kartas, kai 90-metė pateko į gydymo įstaigą, iki tol ji net medicininės kortelės neturėjo.

Pasak Virginijos, prieš porą metų mama dar be akinių skaitė ir vėrė į adatą siūlą.

Šiemet tai pirmoji, bet ne paskutinė Gardamo seniūnijos 90-metė, seniūnijos atstovai ruošiasi sveikinti ir 90-mečius, ir net 100-metį jubiliatą.