90-metė S.Daukšienė mena prieškarį ir išmano šiandienos politiką

90 mete_DauksienePraėjusią savaitę gausūs sveikintojų būriai suko į atokų Gardamo seniūnijos Šiaudėnų II kaimą, mat čia gyvenanti Stanislava Daukšienė šventė savo 90-ąjį jubiliejų.

Garbaus amžiaus senolė sveikintojus sužavėjo ne tik šmaikštumu ir optimizmu, bet ir puikia atmintimi, neprilygstamomis politikos ir visuomeninio šalies gyvenimo žiniomis.

Visas gyvenimas nuo gimimo, visi 9 dešimtmečiai – tame pačiame kaime, tokia reta šiaudėniškės S.Daukšienės patirtis. Čia senolė augo su broliais ir sese, čia visi jie lankė pradinę mokyklą. Vėliau, jau trečią dešimtį bebaigdama, ji sutiko gretimame kaime gyvenusį ir per sodybas keliavusį siuvėją Juozą Daukšį, kuris jau buvo nebe jauniklis – ketvirtą dešimtį įpusėjęs. Sukūrę šeimą Stanislava ir Juozas susilaukė sūnų Petro ir Stasio. Vėliau Juozas daug metų dirbo ir eigulio darbą.

Skaudžiausias senolės išgyvenimas – prieš du dešimtmečius sunki liga palaužė jaunėlio sūnaus sveikatą, tad dabar mamai liko tik vyresnėlis Petras.

Dar po 3 metų, 2000-aisiais, Anapilin iškeliavo ir vyras Juozas, tad Stanislava jau antrą dešimtmetį našlauja.

Už geros dešimties kilometrų nuo mamos, bet jau Šilalės rajono Pajūrio miestelyje gyvenantis Petras apie mamą pasakoti gali nesustodamas. Anot jo, tai ypač tvirto charakterio moteris, apie visus gyvenimo reiškinius turinti griežtą ir nekeičiamą savo nuomonę, kurios „nepalenksi kur sumanęs“.

Pasak Petro, mama gerai prisimena visų prieškario ir pokario žymesnių rajono politikų ir veikėjų pavardes ir netgi žino, iš kur jie atklydo į šį rajoną. Puikiai ji prisimena ir rusų enkavedistų siautėjimus, trėmimus į Sibirą, todėl nemėgsta rusų, atgrasios jai būdavo ir sovietmečiu skleistos kalbos apie „šviesią komunizmo perspektyvą“, ir ji be galo laukė Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo.

Ne blogiau S.Daukšienė išmano ir šiandienos politines realijas. Kasdienės žinios per televiziją jai yra „šventa valanda“, kurios metu šeimynykščiams neleidžiama nei trukdyti, nei kalbėtis. Ji skaito laikraščius ir tam jai dar nereikia akinių, nors vieną akių operaciją jau teko patirti.

„Mano mamai nenurodysi, už kurią partiją balsuoti, ji apie visus politikus turi savo nuomonę“, – pasakoja Petras. Anot jo, naujai išrinktoji Lietuvos valdžia mamai įtinka, bet dabar ji pasiryžo sekti visus jų darbus ir sako, kad tik vėliau susidarys galutinę nuomonę.   

Keltis iš savo namų S.Daukšienė nenori. Namuose ji turi įvedusi griežtą tvarką, kurios laikytis privalo ir sūnus, ir nuolat ją lankantys 5 anūkai bei vienintelė proanūkė Andrėja. Šeimynykščiai savo senolę lanko beveik kasdien, atveža jai visko, ką ji nurodo.

„Visas mūsų laisvalaikis dabar sukasi apie močiutę“, – sako sūnus Petras.

Jubiliatę sveikino Gardamo seniūnijos atstovai – seniūnas Tomas Balčytis ir socialinė darbuotoja Jūratė Mockienė, Šylių bendruomenės „Švylys“ pirmininkas Arūnas Uselis ir narės Vaida Mockienė bei Aldona Jonikaitienė, net iš Šilutės atskubėjo ir Savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėjas Alvidas Šimelionis. Visi teikė gėlių, dovanojo „100 metų sulaukti padėsiančių vitaminų“, linkėjo ilgiausių metų.