90-metis šilutiškis S.Ruikys: „Gyvenau aktyviai“

Riauba sveikinaIr vardinės, ir garbus 90-mečio jubiliejus – tokias progas gegužės 7-ąją šventęs šilutiškis Stanislovas Ruikys turi ką papasakoti apie ilgą savo gyvenimą. Prisipažįsta: buvo „kaip juodas arklys“ – tiek įvairiausių darbų ir papildomų pareigų visada ir vienu metu jam tekdavo.

Šilutėn senolis su žmona Joana atsikėlė tik prieš 10-metį ir dabar dienas leidžia dailiame namelyje Vandens gatvėje, greta podukros sodybos.

Daug dirbo, važinėjo ir repetavo

„Galėčiau daug kalbėti, tik atmintis nebe ta“, – sako svečius sutikęs jubiliatas, prašomas prisiminti įdomesnius ilgo gyvenimo įspūdžius.

Gimė ir augo jis Telšių rajone, Žarėnuose. Šeima nebuvo gausi – Stanislovas turi tik vieną jaunesnę seserį. Vaikystėje iš tėvo – gabaus staliaus – išmoko jo amato, tad vėliau dažnai sulaukdavo kaimynų prašymų ką nors sumeistrauti.

Gyvenimas nenuskriaudė Stanislovo dėl mokslų – nemažai teko jų krimsti. Ir pagrindinę mokyklą baigė, ir vėliau, jau agronomu besidarbuodamas, į vadovaujančių kadrų mokyklą tuometėje Dotnuvos akademijoje buvo išsiųstas. Vėliau mokytojavo vienoje Mažeikių kaimo mokykloje, teko įvairius dalykus vaikams dėstyti, kasdien po 6 pamokas turėjo. Vis prisimena, kaip nenorėjo to darbo imtis, baiminosi, kad nesusitvarkys. Bet mokyklos direktorius buvo neperkalbamas – Stanislovui tik pranešė, kad pats už jį jau ir pareiškimą priimti dirbti mokytoju surašė.

Dar Stanislovui teko darbuotis konservų fabrike – toks tuomet buvęs Telšių rajone, Telšių skaičiavimo mašinų gamykloje.

„Išvažinėjau daugybę miestų medžiagų ieškodamas, daug padėkų ir pagyrimo raštų esu gavęs“, – pasakojo jis.

Aktyvus buvo ir Stanislovo visuomeninis gyvenimas. Buvo jis ir teismo tarėjas, ir deputatas, ir dar visokių pareigų turėjo. O laisvesnę valandėlę ištaikęs dar ir į agitmeninės brigados repeticijas skubėdavęs – tokios brigados, apdainuojančios negeroves, sovietmečiu buvo itin populiarios.

„Gyvenau aktyviai. Buvau kaip juodas arklys, įkinkytas visą amžių“, – šypsodamasis palygina jis pats.

Vyro sveikata priklauso nuo moters rūpesčio

Daug metų Žarėnuose gyvenęs jubiliatas ten sutiko ir antrąją savo žmoną Joaną. Abu pasakoja, jog tuomet savo šeimas buvo sukūrę ir po porelę vaikų turėję. Vienas – viename, kitas – kitame Žarėnų pakraštyje gyveno, bet visgi susitikę. Tiesa, Joana tuomet dar santuokos nebuvo nutraukusi, nors su savo pirmuoju vyru nebeilgai gyveno – jis pernelyg mėgo taurelę.

Kaip gyvenimas klostėsi su Stanislovu? 82-ejų sulaukusi Joana sako, jog gerai: „Nebuvo pijokas, todėl man nepakyrėjo su juo gyventi“, – atvirai sako moteris.

Spalį bus jau 40 metų, kai jiedu drauge. Joana šmaikštauja, jog kai girdi aplinkinių pagyras vyrui, esą šis labai gerai išsilaikęs, visuomet savo trigrašį įkišanti: „Pasakau, kad jis gerą moterį šalia savęs turi, todėl ir atrodo gerai. Nes tik nuo šalia esančios moters rūpesčio pareina vyro sveikata ir gerovė“.

Joanos dukra Vida Majauskienė patvirtina, kad mama išties labai rūpinasi šeimos sveikata, stebi, kad ir vyras nepraleistų kokio būtino vizito pas gydytojus. Jei ne jos rūpestis, kas žino, kaip būtų, nes Stanislovo tėvai nebuvo ilgaamžiai.

Dar sprendžia kryžiažodžius

Prieš dešimtmetį Ruikiai persikėlė į Šilutę. Anot Joanos, vaikai pradėjo vilioti ir parviliojo. Įsikūrė ant Šyšos kranto, Vandens gatvėje, visai šalia Joanos dukters Vidos Majauskienės namų. Bet gyvena vienudu, nes sveikata tai dar leidžia. Lyg norėdamas tai įrodyti, Stanislovas svečius pasitinka leisdamasis laiptais iš antrojo namo aukšto, nors priekyje žengianti žmona vis primena jam būti atsargiam.

Vida pasidžiaugia, kad abiejų sutuoktinių vaikams pavyko visą gyvenimą išlikti labai draugiška šeima. Ne visi gali vienodai rūpintis tėvais, nes yra ir labai toli nusikėlusių, bet ji nuolat jaučia ir tikrojo brolio, gyvenančio Telšiuose, ir abiejų Stanislovo vaikų rūpestį ir pagalbą. Nors pastarieji dar toliau – sūnus gyvenimą kuria Jungtinėje Karalystėje, dukra – Šiauliuose.

Dabar jau ramiai bėga ilgaamžių dienos. Stanislovas pasakoja dar ir kryžiažodžius sprendžiantis, ir mėgiamų televizijos laidų turintis. Kartu su žmona jis džiaugiasi 9 anūkų bei 5 proanūkių būriu.