Renovuotame name – moderniausia šildymo apskaitos sistema

sildymo sistema sojaus 10 pirmininkasNuo šio mėnesio Šilutėje, H.Šojaus gatvėje stovinčiame 10 numeriu pažymėtame daugiabutyje pradėjo veikti moderniausia – vadinamoji individuali nepriklausoma šildymo apskaitos sistema, turinti nuotolinę rodmenų nuskaitymo funkciją.

Pirmieji mieste renovavę savo daugiabutį, pirmieji gavę leidimą įsirengti uždarą savo kiemą, į kurį svetimiems įvažiuoti draudžiama, šio namo gyventojai ir toliau lenkia kitų, dar sovietmečiu statytų miesto daugiabučių bendrijas.

Neseniai būtent dėl šios modernios šilumos apskaitos sistemos į Šilutę atvyko ją sumontavusio Kaune įsikūrusio Informacijų ir ryšių technologijų centro (IRTC) atstovas Darius Keršys, kuris suderino visą sistemą ir prijungė ją prie šilumos gamintojų tinklų.

Nuo šiol šio namo gyventojai ne tik patys reguliuos šilumą savo butuose, bet nei jiems, nei bendrijos pirmininkui nebereikės rūpintis kiekvieną mėnesį pateikti šilumos tiekėjams skaitiklių rodmenis – tai už juos padarys kompiuterizuota sistema.

Asfaltuota teritorija apie visą namą

Ne tik individualių, bet ir daugiabučių namų gyventojai, vadovaujami naujovių ieškančio pirmininko, puikiai gali rūpintis ne tik sildymo sistema sojaus 10 namassavo namu, bet ir visa jo aplinka, būti tikri namo šeimininkai, – tokia mintis peršasi kalbantis su H.Šojaus 10 namo bendrijos nariais ir jų pirmininku Aleksandru Filičkinu.

Bene prieš 10 metų H.Šojaus 10-ąjį renovuoti ėmęsi UAB „Varnių projektai“ po kelerių metų paskelbė bankrotą. Pastatą perėmusiam bankroto administratoriui tik po ilgus metus trukusių vargų neseniai pavyko parduoti jau paskutinį butą šiame daugiabutyje.

Tam, kad galėtų oficialiai namą priduoti, gyventojai dar turėjo sutvarkyti kiemą ir nauja danga uždengti stogą. Šiems darbams iš viso prireikė apie 250 tūkst. litų, o kaina atskiriems butams skaičiuota pagal kvadratūrą. Sumos ir vėl buvo nemažos: pavyzdžiui, 50 kvadratinių metrų butui reikėjo investuoti apie 3800 litų.

Ėmęsi kiemo remonto gyventojai nutarė iš karto pažymėti ir vietas automobiliams laikyti. Jie suprato, jog tai vienintelė galimybė išvengti daugumoje daugiabučių kiemų pasitaikančios problemos, kai vienas kaimynas savo automobiliu užstato išvažiavimą kitam.

Greit paaiškėjo, kad namo priekyje esančio kiemo visiems neužteks, tad pirmininkas ėmėsi organizuoti kitoje pusėje esančios teritorijos tvarkymo ir asfaltavimo darbus. Šiandien visa teritorija aplink daugiabutį tvarkingai asfaltuota ir apsodinta eglaitėmis, o joje sužymėtos automobilių laikymo vietos visiems butams. Nežinantis ir neįsivaizduos, kad dar prieš kelerius metus čia buvo neišbrendama klampynė.

Teisybės dėlei reikia pasakyti, jog dėl tų automobiliams nužymėtų vietų būta ir aplinkinių namų gyventojų nepasitenkinimo. Bet visiems teko įsisąmoninti, jog čia – privati, tik šiam daugiabučiui priklausanti valda. O tuos, kas tikino, jog taip tiesiog negali būti, prieš metus sudrausmino svetimiems automobiliams įvažiuoti į kiemą draudžiantys ženklai.

Sunkiausia buvo įtikinti žmones

Tokią šilumos apskaitos sistemą, kokia įrengta šiame daugiabutyje, pasak IRTC inžinieriaus D.Keršio, Šilutėje iki šiol turėjo tik vienas Gluosnių gatvės daugiabutis namas.

Kaip mintis įrengti tokią naujovę ir šiame name kilo A.Filičkinui? Vyras pasakoja apskritai besidomintis visomis naujovėmis, tarp jų – ir šilumos ūkio. Juo labiau tomis, kurios, nors šiandien ir nemažai kainuoja, bet ateityje labai padeda pinigus taupyti.

Besidomėdamas jis išsiaiškino, jog dar šiek tiek investavus įmanoma turėti individualią nepriklausomą šilumos apskaitą kiekvienoje iš 70-ies namo patalpų. Tam, kad sužinotų daugiau, nepatingėjo ir į „Šilutės šilumos tinklus“ nueiti, su specialistais Stasiu Strakšiu ir Viktoru Bučiumipasikalbėti.

Susisiekęs su IRT centro specialistais šilutiškis sako buvęs maloniai nustebintas, jog šie – tokie malonūs žmonės: ir į Šilutę atvažiavo, namą apžiūrėjo, preliminarią kainą pasakė.

Pirmasis susirinkimas šių metų pavasarį, kuriame A.Filičkinas ryžosi prabilti kaimynams apie galimą įdiegti naujovę, rezultatų nedavė: žmonės nenorėjo nė girdėti, kad vėl reikės investuoti nemenkas sumas.

Bet atkaklusis pirmininkas rankų nenuleido, nes sako jau gerai žinantis, kad pagrindinis darbas imantis bet kokios naujovės yra įtikinti žmones. Todėl toliau bendravo su Kauno įmone, gavo net kelis kainos pasiūlymus, vėliau – ir nuolaidų. Ir taip ledai pajudėjo.

Reikia domėtis ir klausti

DSCF7987Dabar daugiabučio rūsyje sumontuota moderniausia šių dienų suvartotos šilumos rodmenų nuskaitymo įranga – vadinamasis duomenų kaupiklis.

Butuose įrengti modernūs skaitikliai nuotoliniu būdu tuos duomenis perduoda sistemą sumontavusiai įmonei ir „Šilutės šilumos tinklams“. Čia suskaičiuotos išlaidos irgi perduodamos kiekvienam butui.

Tokiems naujiesiems skaitikliams, kokie sumontuoti šiame name, gamintojai duoda net 10 metų garantiją.
Be to, gyventojai turi galimybę kontroliuoti ne tik savo butų šilumą: prisijungę prie interneto prieigos jie mato konkretaus savo buto per mėnesį sunaudotą šilumos kiekį.

„Tai perspektyvus žingsnis į priekį pačių čia gyvenančių žmonių labui. Tokias sistemas diegia tie, kas moka skaičiuoti ir taupyti“, – taip naująją įrangą įvertino D.Keršys. Prieš savaitę jis visą sistemą paleido ir prijungė prie „Šilutės šilumos tinklų“.
Žinia, perspektyvūs žingsniai niekada nebūna pigūs, ne išimtis buvo ir šis. Pasak A.Filičkino, visam namui tai kainavo 14 tūkst. eurų, taigi – 2000 eurų kiekvienam butui.

Bet svečias iš Kauno jam atitaria, kad pirmasis įnašas visada būna solidus, o po to labai greit išlaidos pradeda atsipirkti.

D.Keršys pastebėjo, kad didžiuosiuose šalies miestuose tokia moderni šilumos apskaitos įranga jau nebėra naujovė, panašias sistemas įsirengia vis daugiau namų. Didmiesčius sparčiai vejasi ir mažesni miestai. Dažniausiai naujovių ieško namus renovuoti besiruošiantys gyventojai, bet įmonės atstovui tenka matyti, kad ne visi apie jas laiku sužino.

„Kartais tik jau renovavę namą žmonės sužino, kad galėjo įsirengti daug modernesnę apskaitą, ir gailisi dėl savo neapsižiūrėjimo“, – sako jis.

„Todėl reikia iš anksto domėtis, eiti tiesiai pas šilumos gamintojus, klausti, ir tikrai kiekvienas atras sprendimų, kurie ateityje padės tvarkytis šiuolaikiškiau“, – duoda patarimą iš savo praktikos A.Filičkinas.

Smagu, kai pirmininkas – šeimininkas

Pirmininkas A.Filičkinas neneigia, kad norint savo kieme tvarkytis taip moderniai, reikia ir kantrybės, ir dokumentų nemažai surinkti. Bet, anot jo, viskas įmanoma.

„Mes irgi nieko nebūtume pasiekę, jei mūsų gyventojai nebūtų tokie geranoriški, nebūtų norėję gyventi tvarkingai ir tvarkytis savo kieme šiuolaikiškai“, – sako pirmininkas.

Tiesa, jis neneigia kartais pasigendantis kaimynų supratimo, kad viskas aplinkui namą ir jame kartu yra ir kiekvieno gyventojo turtas.

„Smagu, kad turime pirmininką, kuris yra tikras viso namo šeimininkas“, – taip apie A.Filičkino rūpestį atsiliepė viena kieme sutikta šio namo gyventoja.

Norintiems turėti šiltas ir komfortiškas grindis siūlome rinktis: Grindų šildymo automatika