Lietuvių tankiai apgyventoje Čikagoje ir visoje Ilinojaus valstijoje koronaviruso atvejai auga kaip ant mielių. Ne vienoje Ilinojaus ir Indianos ligoninėje dirbanti medicinos sesuo Jurgita Šedienė kiekvieną savaitę susiduria su COVID-19 pacientais, ir spėja, kad laukia pragariškas metas visai JAV medicinos sistemai.
„Niekas iš mūsų nieko panašaus nėra nei matę, nei girdėję. Mūsų protai, ypač pradžioje, negalėjo suvokti, kas vyksta,“ – pripažino J. Šedienė.
Prognozuojama, kad Jungtinėse Valstijose koronavirusas nusineš 100-240 tūkstančių gyvybių.
Apie tai, ką reiškia dirbti JAV ligoninėse pandemijos epicentre, „Lietuvos rytas“ pasikalbėjo su trimis lietuvėmis medicinos seserimis Niujorke, Čikagoje ir Baltimorėje. Pateikiame iš Šilutės kilusios ir 30 metų JAV ligoninėse dirbančios Jurgitos pasakojimą.
Nebekalba, kaip „viskas puiku“
JAV prezidentas Donaldas Trumpas antradienį COVID-19 pavadino maru ir perspėjo Ameriką, kad laukia vienas juodžiausių laikotarpių: „Tai bus labai skausmingos dvi, o gal trys savaitės. Tai bus trys savaitės, kokių dar nesame regėję“.
Atrodo, D. Trumpas galiausiai pripažino, kad koronavirusas nėra tik eilinis gripas, kaip kad jis pats įtikinėjo žmones vasarį. JAV prezidentas šešias savaites aiškino, kad „viskas puiku“ ir neruošė Amerikos pandemijai, o daugiau laiko skyrė kaltindamas žiniasklaidą, esą ši kelia paniką, svaičiojo apie tai, kad užsikrėtusiųjų mažėja, o ne daugėja, kad vieną dieną virusas „tarsi stebuklas išnyks“, kad nuo Velykų Amerika galės gyventi kaip visada, nes negalima sau leisti „išjungti ekonomikos“, todėl laikas visiems grįžti į darbą. Tarsi iš savo iliuzijų pasaulio pabudęs D. Trumpas dabar pripažino, kad jaučiasi sukrėstas per televiziją pamatęs vaizdus, kaip prie jo gimtųjų namų Niujorko Kvinse esančios ligoninės koridoriuose guli eilės maišų su lavonais. Prezidentas pasidalijo su tauta pasakojimu apie tai, kad vienas jo draugų susirgo COVID-19 ir dabar yra komoje. JAV pratęsta rekomendacija laikytis socialinio nuotolio visą balandį, nesirinkti didesnėse nei 10 žmonių grupėse, viruso labiausiai paliestos valstijos paragintos toliau laikyti uždarytas mokyklas ir restoranus.
Niujorko, Naujojo Džersio ir Konektikuto gyventojų paprašyta atsisakyti nebūtinų išvykų. Bet uždrausti žmonėms keliauti tarp valstijų JAV valdžia negali. „Šimtas tūkstančių yra siaubingas skaičius, o spėjama, kad gali mirti iki 200 tūkstančių, – apie prognozuojamų aukų kiekį kalbėjo D. Trumpas. – Jei išsilaikysime ties šimtu, tai būsime gerai atlikę savo darbą“.
Amerika ruoštis pragarui pradėjo statydama laikinąsias ligonines.
Priekinėse kovos su pandemija linijose atsidūrę medicinos darbuotojai Amerikoje pasiryžę laimėti lenktynes su koronavirusu. Tačiau vaistų nėra, trūksta slaugytojų ir niekas neturi reikalingo kiekio plaučių ventiliavimo aparatų, nors kompanija „General Motors“ pradėjo jų gamybą.
Pasaulis darė chaotiškus sprendimus
„Pajėgumai nėra tokie, kad galėtume visiems padėti. Kai kurie medicinos darbuotojai žiūri išsigandusiomis akimis… Susiduriame su psichologiniais sunkumais. Šis virusas toks klastingas, jis taip juokiasi iš mūsų. Stebiu naujienas, po truputį iš detalių susidėlioja paveikslėlis, bet nieko nėra raminančio ar guodžiančio“,
– sakė J. Šedienė, kurios specializija – sudėtingos kraujagyslių kateterizacijos procedūros. – Vienoje Indianos ligoninėje moteriai pasidarė sunku kvėpuoti, ją intubavo, iškvietė mane. Buvo paskirtas gydymas prieštaringai vertinamais antivirusiniais vaistais nuo maliarijos: hidroksichlorochino ir azitromicino mišiniu. Tai gali turėti šalutinių poveikių, bet elgiamasi atsargiai – ką nors juk reikia bandyti“.Iš Šilutės kilusi J.Šedienė JAV ligoninėse
dirba daugiau nei 30 metų. Kai žiemą koronavirusas siautė tik Kinijoje, ji jau nuspėjo, kad bėda neaplenks Europos ir Amerikos. Medikė išgyveno matydama, kaip pasaulis į grėsmę nesureagavo taip, kaip turėtų.
„Kai virusas atkeliavo į Italiją, buvau šokiruota, kad Lietuvos prezidentas su pirmąja ponia stebėjo krepšinio rungtynes, kai „Žalgiris“ žaidė su Milano komanda, užuot rodęs pavyzdį žmonėms, kad reikia saugotis. Bet žmogus toks sutvėrimas, kad iš karto negali suvokti realybės, visada norisi prieštarauti. Visas pasaulis darė chaotiškus sprendimus“, – sakė J. Šedienė.
J. Šedienė kiekvieną savaitę aplanko keletą ligoninių, atlieka procedūras savo pacientams namuose Čikagos centre ir slaugos namuose. Prieš keletą savaičių lietuvė pati jautėsi keistai: užspaudė gerklę, prasidėjo sausas kosulys, deguonies kiekis kraujyje buvo sumažėjęs. Tačiau ji nurašė viską alergijoms ir nebėgo prašytis testuojama dėl koronaviruso.
„Galbūt jį turėjau, o gal ir ne – vis tiek pagrindinė taisyklė yra viena: gyvenk taip, tarsi nešiotum tą virusą. Žmonėms sunku tai suvokti, bet net jei nėra jokių simptomų, saugokimės ir saugokime kitus. Reikia izoliuotis, gerai maitintis, laikytis atstumo ir taip mažinti viruso koncentraciją“, – sakė J. Šedienė.
Čikagos priemiestyje gyvenanti J. Šedienė pati sugalvojo būdą, kaip geriausia dezinfekuoti savo veido apsaugas – naudoja iš karto dvi: pirma užsideda respiratorių, o ant viršaus – medicinos kaukę. „Anksčiau jei užeidavai, tarkime, į tuberkulioze sergančiojo palatą, kaukę išėjęs išmesdavai. O dabar išdalinta visiems po vieną. Įsidedame į rudą popierinį maišelį, užsirašome vardą, kad niekas nesupainiotų, ir datą. Po to kiekvienas savo kaukes dezinfekuoja kaip kas išmano. Aš į buteliuką pripyliau 70 laipsnių spirito ir išpurškiu, o spiritas išgaruoja“, – sakė J. Šedienė.
Kaip ir visi medicinos srities darbuotojai, ji negalvodama apie save kasdien jaučia pareigą keltis ir eiti padėti žmonėms: „Pirmasis COVID-19 pacientas kėlė daugiausia baimės, bet dabar tai mūsų kasdienybė. Tai didžiulės pamokos visai žmonijai. Turime nepamiršti dvasinių, emocinių dalykų, išlaikyti fizinį balansą. Ar bus lengva? Ne. Bet mes išliksime ir pamatysime įdomių pokyčių pasaulyje“.
Parengta pagal „Lietuvos ryto“ straipsnį „Koronaviruso pragare JAV
ligoninėse dirbančios lietuvės meldžia stebuklo“ (autorė Rita Stankevičiūtė).
Rašyti atsakymą