Žinios, gebėjimas jas atsirinkti, taikyti, suprasti, interpretuoti ir analizuoti – įvairių gyvenimo sričių varomoji jėga. Žemės ūkis – ne išimtis. Ne veltui į Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos (KPP) priemonių sąrašą buvo įtraukta „Žinių perdavimas ir informavimo veikla“ su veiklos sritimi „Parama parodomiesiems projektams ir informavimo veiklai“. Veiklos sritis skirta skatinti žinių perteikimą ir inovacijas žemės ūkio sektoriuje. Džiugu, jog „Parama parodomiesiems projektams ir informavimo veiklai“ populiari ir tarp projektus įgyvendinančių institucijų, ir tarp parodomųjų bandymų demonstravime dalyvaujančių ūkininkų.
Tiek viena, tiek kita pusė sako, jog į priekį su pasenusiomis žiniomis ilgai neisi, todėl plėsti akiratį, kad veiklos rezultatai augtų, – būtina, o su minėtosios veiklos srities pagalba tai padaryti yra paprasta.
Mokslo ir mokymo įstaigos – ūkininkams
Paramą pagal šią priemonę ir veiklos sritį gali gauti mokslo ir studijų institucijos, profesinio mokymo įstaigos, juridiniai asmenys, turintys licenciją vykdyti formalųjį profesinį mokymą. Pagal veiklos sritį „Parama parodomiesiems projektams ir informavimo veiklai“ parama teikiama parodomiesiems bandymams rengti, seminarams, lauko dienoms ir kitiems informavimo renginiams organizuoti, kuo plačiau skleidžiant mokslo žinias ir inovacijas tarp ūkininkų, mokslininkų, kitų žemės ūkio specialistų, kad tai, ko pasiekta, taptų žinoma ir prieinama visiems.
Vis dėlto atkreipiamas dėmesys, jog parama neskiriama fundamentiniams ir taikomiesiems moksliniams tyrimams, o tik jau sukurtoms technologijoms, organizaciniams sprendimams demonstruoti. Didžiausia paramos suma vienam projektui negali viršyti 150 000 eurų su PVM, tačiau tinkamos finansuoti projekto išlaidos gali būti finansuojamos iki 100 proc.
Gerina gyvulių produktyvumą ir taupo pinigus
Lietuvos sveikatos mokslų universitetas (LSMU) pagal KPP veiklos sritį „Parama parodomiesiems projektams ir informavimo veiklai“ įgyvendina keletą projektų, skirtų ūkininkams ir žemės ūkio specialistams, siekiantiems efektyviau vystyti gyvulininkystės ūkių veiklą. Vienas iš jų yra LSMU Gyvulininkystės instituto vykdomas parodomųjų bandymų projektas „Skystos formos mikroelementų ir jų mišinių panaudojimas galvijų produktyvumo didinimui ir produkcijos kokybės gerinimui“.
„Šis projektas svarbus ir išskirtinis tuo, jog ūkininkus mokome ir gamybinėmis sąlygomis praktiškai parodome, kaip mikroelementus (cinką, varį, seleną ir kitus) gyvuliams paduoti ne su pašaru, o su vandeniu. Gyvuliai, tokiu būdu gaudami mikroelementų, iki 40–50 proc. geriau juos įsisavina, palyginus su gaunamais per pašarą.
Svarbu, kad toks mikroelementų įsisavinimas glaudžiai siejasi su gyvulių produktyvumo didėjimu. Skaičiuojama, kad mikroelementams į karvių organizmą patekus su vandeniu, pieno kiekiai gali padidėti iki 5 proc. O pagerėjus mikroelementų įsisavinimui organizme, į aplinką su išmatomis jų patenka mažiau. Tai reiškia, kad projektas svarbus ir aplinkosaugos prasme“, – aiškino LSMU Gyvulininkystės instituto direktoriaus pavaduotojas Artūras Šiukščius.
Naujausia informacija – tiesiogiai
Įgyvendindamas šį projektą LSMU Gyvulininkystės institutas organizuoja lauko dienas, seminarus, kurių metu ūkininkai kviečiami į fermas susipažinti su naujausiomis technologijomis, galinčiomis teikti naudos privačiuose ūkiuose.
Pasak A. Šiukščiaus, „džiaugiamės turėdami galimybę įgyvendinti tokį projektą, nes dalydamiesi žiniomis, atradimais, įvairių tyrimų rezultatais, padedame ir skatiname žemės ūkio sektorių diegti naujausias technologijas. Svarbu tai, kad projekto metu šviečiamuosiuose renginiuose dalyvaujantys ūkininkai, konsultantai, žemės ūkio specialistai mokslo žinias gauna tiesiogiai iš mokslininkų, be jokių tarpininkų, ūkininkai taip pat patys prisideda prie projekto įgyvendinimo, nes jų ūkiuose yra įrengiami parodomojo bandymo pakartojimai, jie dalyvauja dalijimosi ūkininkavimo patirtimi grupių susitikimuose. Tikėtina, kad toks bendravimo, žinių perdavimo būdas stiprina ūkininkų domėjimąsi žemės ūkio mokslu ir didina norą plėsti, taip pat efektyvinti žemės ūkio veiklą“.
Žinioms neleidžia užsigulėti stalčiuose
Suprasdamas įgyvendinamų projektų naudą ūkininkams, žemės ūkio specialistams, o ir akademinei bendruomenei, LSM universitetas pagal veiklos sritį „Parama parodomiesiems projektams ir informavimo veiklai“ vertinimui šiemet pateikė naują projektą „Išsiskiriančio iš srutų azoto išsaugančių technologijų diegimas galvijininkystės ir kiaulininkystės ūkiuose“. Jei projektui bus skirtas finansavimas, LSMU mokslininkai demonstruos ir skatins ūkininkus organines galvijų atliekas tvarkyti aplinkai palankiu būdu.
„Žinių perdavimas ir informavimo veikla“ ir šios veiklos sritis „Parama parodomiesiems projektams ir informavimo veiklai“ – puiki priemonė ir galimybė mokslininkams užsiimti naujausių žinių sklaida, neleidžiant joms užsigulėti stalčiuose. Informacijos gavėjams, ūkininkams ir žemės ūkio specialistams tai yra šansas praplėsti akiratį, atnaujinti žinių bagažą ir galbūt pagerinti vystomos veiklos rezultatus. Tad dar nebaigę vieno projekto, nusprendėme teikti paraišką kitam. Labai tikimės, kad naujasis projektas bus įvertintas teigiamai, nes jame planuojamos nagrinėti temos šiuo laikotarpiu yra labai aktualios“, – mintimis dalijosi A. Šiukščius.
Užsakymo nr. 20181031
Rašyti atsakymą