Televizijos reportažuose vis dažniau rodomi Lietuvos ūkininkai, kurie nerimauja dėl sauso ir vėsaus pavasario. Jų teigimu, šiemet silpnai vegetuoja žiemkenčiai, ankstyvosios bulvės žemėje pelija, o vasarojų tenka sėti į visai išsausėjusią dirvą.
Ūkininkauti pamario žemėse, kaip visuomet, yra šiek tiek kitaip – kai kurios dirvos dar per šlapios nuo užsilikusio potvynio vandens. Kai kurie Šilutės krašto žemdirbiai bulves pasodino jau kovo viduryje ir dabar džiaugiasi, kad jos dar neišdygo, nes gąsdina nemenkos naktinės šalnos. Tuo tarpu grūdininkai dar nepraranda vilties, nes iki paskutiniųjų sėjos terminų dar bemaž visas mėnuo.
Daug metų taikosi prie gamtos
Armalėnų kaime ūkininkaujantis Algimantas Elijošius, kartu su broliu Kazimieru, valdo bendrą ūkį nuo 1992 metų. Jie augina bulves, žiemkenčius, vasarojaus javus ir žirnius. Kitaip tariant, visi laukai – apie 120 ha žemės – yra tvarkomi prisilaikant sėjomainos taisyklių ir siekiant gauti kuo geresnį derlių iš visų pasėlių.
Toko sauso ir vėsaus pavasario, pasak Algimanto, jis per savo ūkininkavimo metus neprisimena. „Kad ir praėjusį pavasarį laukuose dirbome mūvėdami marškinius trumpomis rankovėmis. Dabar jau baigėme sodinti bulves ir pradedame sėti grūdines kultūras, tačiau vis dar apsirengę striukėmis.
Žiemkenčiai sudygo gražiai, bet jų daigai vis dar vegetuoja silpnai – jiems trūksta šilumos ir drėgmės. Ankstyvųjų bulvių nesodinome, tik vidutines ir vėlyvas veisles. Tenka taikytis su faktu, kad jos turi sudygti praėjus gegužės šalnoms“, – pasakojo A. Elijošius.
Sėti grūdines kultūras Armalėnų ūkininkai pradeda tik dabar, nors šiltesniais ir drėgnesniais metais vasarojų jie sėdavo anksčiau. Taigi pavasarinė šalna ir sausra verčia vėlinti sėją. Nors, pasak A. Elijošiaus, dar negalima panikuoti, nes sėjos darbams laiko yra. Tik kaip ten bebūtų, lietaus jau tikrai trūksta. Visus bulvių sodinimo ir vasarinės sėjos darbus šie ūkininkai atlieka ne tik pagal nuorodas, bet ir atsižvelgdami į Pamario gamtines sąlygas. Gal todėl dažniausiai didelių nuostolių jie sako išvengiantys.
„O kartais padeda tik sėkmė. Praėjusiais metais gegužės mėnesį praslinko šalnos, kaimynų bulvių laukai apšalo, o mūsų laukus šaltis aplenkė. Tikra nepaaiškinama sėkmė”, – sakė ūkininkas.
Bulvių laukų agroplėvele nekloja
Rusniškis bulvių augintojas Alvydas Daukintis šiemet apsodinti žada apie 10 ha žemės. Pusę laukų nuo balandžio mėnesio 10 d. jis jau apsodino daigintomis bulvėmis, o dabar kelias dienas sodina nedaigintas. Rusnės dirvos dar nėra išsausėjusios, taigi dabar trūksta tik šiek tiek daugiau šilumos.
Pasak A. Daukinčio, ankstyvųjų bulvių sodinimas yra kiekvieną kartą rizikingas. Kai bulvės sudygsta per anksti, visuomet yra rizika, kad jų daigus apšaldys gegužės mėnesio šalnos. Praėjusiais metais apie 1 ha jo bulvių apšalo net birželio mėnesį. Keisčiausia, kad tie laukai buvo prie pat gyvenvietės, kur šalnos būna silpnesnės. Tad iš tų laukų užaugo tik sėklinių bulvių derlius.
A. Daukintis pastebi, kad yra ūkininkų mėginančių agroplėvele dengti po kelis hektarus bulvių laukų, apsodintų net viduryje kovo mėnesio. Taip bandoma sušildyti dirvą ir apsaugoti nuo šalnos daigus. Tačiau jis mano, kad jam dar neapsimoka tiek vargti, nes tai yra didelės sąnaudos ir neaiškus rezultatas.
„Kiekvienas augintojas kiekvieną kartą rizikuoja. Pelnas priklauso ne tik nuo darbo, bet ir nuo aplinkos sąlygų“, – sako rusniškis.
Gali prireikti trąšų
Juknaičiuose esančios bendrovės „Agromanija“ agronomas Albinas Bakutis „Šilutės naujienoms“ sakė, kad bendrovės valdomuose 500 ha žemės auginami žieminiai ir vasariniai javai, žirniai ir rapsai. Laukuose dar jaučiami drėgmės likučiai, o šilumos tikrai reikėtų daugiau.
Pasak A. Bakučio, jo tyrimai rodo, kad žiemkenčiams augalams stiprinti šiemet gali prireikti mikroelementinių trąšų, mat gali tekti sustiprinti augalų šaknis. „Visa viltis, kad kitą savaitę prognozuojamas lietus, tad reikia tikėtis, jog gerokai palis ir mūsų krašte“, – sako A. Bakutis.
Panikuoti neverta
Gardamo ūkininkas, Ūkininkų sąjungos Šilutės skyriaus pirmininkas Kęstutis Andrijauskas sakė, kad vėsus ir sausas pavasaris Šilutės krašto ūkininkus erzina, tačiau pulti į neviltį jie dar neskuba. Kaip ten bebūtų, iki sėjos pabaigos (apie gegužės mėnesio 14 d.) dar liko bemaž mėnuo. Vėliau sodinant ar sėjant jau nebegalima tikėtis didelių derlių.
Todėl dabar, kai ūkinnkai sėja anksčiau, jie žino, kad rizikuoja dėl geresnio ir ankstyvesnio derliaus. O rizikuojant kartais tenka patirti ir nesėkmių.
Pasak K. Andrijausko, žemkenčių augintojai dabar nerimauja labiau, negu auginantys vasarines kultūras. Jų pasėliai šiltesnį ir drėgnesnį pavasarį tokiu metu jau būtų daug stipresni. „Kiek ilgai užsitęs sausra ir vėsa, kaip tai vėliau atsilieps derliui, pamatysim vėliau, tačiau geriausių metų derliaus galimybė jau blėsta. Visi tikimės, kad oras greit atšils ir palis“, – sakė K. Andrijauskas.
Rašyti atsakymą