Afrikinis kiaulių maras apsiautė mus iš visų pusių – tokį faktą konstatuoja Šilutės valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai. Praėjusią savaitę nauji ligos židiniai užfiksuoti Latvijoje, o šios savaitės pradžioje dar 5 nugaišusiems šernams ji patvirtinta dviejose Lenkijos apskrityse.
Dėl šios priežasties mūsų rajone uždrausta turgavietėse prekiauti gyvomis kiaulėmis, taip pat rengti šiai ligai imlių gyvūnų parodas, muges bei pasirodymus.
Liga supa iš visų pusių
Ypatingą nerimą mūsų šalies veterinarijos specialistams sukėlė Latvijos teritorijoje nustatyti keli afrikinio kiaulių maro (AKM) atvejai. Paskutiniaisiais duomenimis, ten ištyrus sumedžiotų šernų organų mėginius nustatyta, kad užsikrėtę buvo 13 iš jų, rasta ir keletas sirgusių kiaulių, augintų skirtingose savivaldybėse esančiuose ūkiuose.
Pasak kaimyninės šalies veterinarijos pareigūnų, Kraslavos ir Dagdos savivaldybėse iš viso nuo birželio 27 iki liepos 4 dienos patvirtinta 12 teigiamų AKM atvejų ir dar 5 buvo įtariami su aiškiais AKM požymiais. Šiose ir keliose kitose savivaldybėse Latvijos Seimas paskelbė ekstremalią situaciją.
„Mus liga jau supa iš visų pusių, jos židinių nustatyta Baltarusijoje, Lenkijoje ir Latvijoje“, – su nerimu konstatuoja Šilutės VMVT viršininkas Edmundas Ciparis.
Dėl šios priežasties Lietuvoje birželio 27-ąją irgi įvesti papildomi apribojimai. Į Lietuvą draudžiama įvežti kiaulieną ir jos produktus iš 14-kos Latvijos savivaldybių.
Žinoma, mūsų šalyje tebegalioja ir sausio 27-ąją Vyriausybės nutarimu paskelbta ekstremali situacija – ji pratęsta iki 2015 metų sausio pabaigos. Tai reiškia, kad mažiausiai tiek laiko reikės vykdyti gyvūnų stebėseną, atlikti tyrimus, laikytis apsaugos priemonių.
Dotacijų dar niekas negavo
Šilutės VMVT neseniai situaciją dar kartą priminė savivaldybės ir seniūnijų vadovams, dar kartą apsaugos priemones aptarė ir su medžiotojų būrelių nariais.
Beje, medžioklių būreliai, kurie šiemet nuo vasario 7-osios iki balandžio 1 dienos medžiojo šernus, už juos privalo gauti valstybės dotacijas – po 150 litų. Tokiu nutarimu buvo siekiama kuo labiau sumažinti šernų populiaciją, kad liktų kuo mažiau ligą platinti galinčių žvėrių.
Pinigus buvo žadama išmokėti po liepos 1-osios, bet kol kas, E.Cipario žiniomis, jų dar nėra gavęs nė vienas šalies medžiotojų klubas.
Už po balandžio 1-osios sumedžiotus žvėris dotacijos nebus mokamos.
Miške būkite atidūs
Iš viso šiemet nuo sausio 1-osios Šilutės VMVT tyrimams dėl afrikinio kiaulių maro išsiuntė 131 nušauto šerno mėginius, visi atsakymai buvo neigiami. Ištirti ir 47 kiaulių, augintų 6-šiuose skirtinguose ūkiuose, mėginiai. Jie irgi buvo neigiami. Tirtos tik daugiau nei 10 kiaulių auginančių ūkių kiaulės.
Dėl klasikinio kiaulių maro ištirti 57 šernų ir 42 kiaulių iš 6 ūkių mėginiai. Nė viename mėginyje užkrato irgi neaptikta.
„Bet užmigti neturime teisės“, – sako E.Ciparis. Ir prašo į miškus uogauti ir grybauti einančių gyventojų pagalbos. Jei rinkdami miško gėrybes aptiktumėte nugaišusį šerną, nedelsdami skambinkite Šilutės VMVT vadovams, telefonais 8 698 01532 arba 8 693 58441. Galite skambinti ir nemokamu Lietuvos VMVT telefonu 8 800 40403.
Kritusių gyvūnų gaišenas griežtai draudžiama liesti.
Rašyti atsakymą