Sukčiai įsilaužė į elektroninius paštus ir bandė išvilioti pinigus

sukciaiBūkite atsargūs – Šilutėje plinta naujas pinigų išviliojimo būdas. Informacines technologijas įvaldę sukčiai įsilaužia į įstaigų vadovų elektroninius paštus ir vadovų vardu išsiunčia laiškus kitiems darbuotojams, nurodydami į kitas sąskaitas pervesti solidžias pinigų sumas.

Per savaitę tokius įsilaužimus patyrė du Šilutės lopšeliai – darželiai – „Raudonkepuraitė“ bei „Pušelė“.

Laimei, šių įstaigų darbuotojai buvo budrūs: gavę laiškus iš „direktorių“, nepervedė prašomų sumų, žodžiu pasitikslino, ar tikrai direktorės atsiuntė tokius nurodymus, o supratę apgavystę kreipėsi į policijos pareigūnus.

Rašė laiškus buhalterėms

Ankstų sausio 13-osios rytą, apie 7.45 val., buvo įsilaužta į lopšelio – darželio „Raudonkepuraitė“ direktorės elektroninį paštą. Įsilaužėliai iš šio pašto išsiuntė elektroninį laišką darželio buhalterei, kuriame nurodė už konsultacijos paslaugas pervesti 10 200 eurų į kitą banko sąskaitą.

„Raudonkepuraitės“ bu  halterė „Šilutės naujienoms“ komentavo, kad gavus tokį laišką iš direktorės, jai iškart kilo įtarimas, nes buvo prašoma pinigus pervesti į užsienio banką.

„Esame komandos žmonės, nedirbame individualiai, dėl kiekvieno žingsnio, klausimo tariamės su vadove“, – sakė buhalterė.

Taigi ir šiuo atveju ji išlaikė blaivų protą ir visų pirma kreipėsi į įstaigos vadovę, o vėliau – ir į policiją.

Lygiai po savaitės, sausio 20 dieną, buvo įsilaužta ir į lopšelio – darželio „Pušelė“ direktorės elektroninį paštą.

Sukčiai pasinaudojo tuo pačiu principu ir išsiuntė laišką šios įstaigos buhalterei su prašymu, kad ji padarytų pinigų pavedimą į kitą sąskaitą.

Ir šįkart pinigai sukčių nepasiekė.

Pataria turėti saugius slaptažodžius

Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos grupės specialistė Rūta Janavičiūtė „Šilutės naujienoms“ komentavo, kad abiem atvejais pradėti ikiteisminiai tyrimai dėl neteisėto prisijungimo prie informacinių sistemų, tačiau tyrimo eigoje straipsnio klasifikacija gali kisti.

Kad žmonės nenukentėtų nuo panašaus pobūdžio nusikalstamų veikų, policijos pareigūnai pataria:

* tinkamai pasirinkti slaptažodį: kuo ilgesnis slaptažodis – tuo geriau (ekspertai rekomenduoja turėti ne mažiau kaip 8 simbolių slaptažodžius);

* slaptažodyje turi būti bent vienas skaičius, bent viena didžioji raidė, bent vienas simbolis (#; &; %);

* sugalvokite daug slaptažodžių, kiekvienam skirtingam prisijungimui – vis kitas prisijungimo kodas;

* patartina keisti slaptažodžius kas 3-5 mėnesius arba iš karto, jei įtariate, kad kažkas jį sužinojo arba buvo įsibrauta į Jūsų kompiuterį.

Na, o gavus laišką iš darbdavio su prierašu, kad reikia pervesti pinigus į kitą sąskaitą, visada tikslinga paskambinti ir paklausti paties darbdavio, ar toks pavedimas išties reikalingas.