„Vis daugiau šilutiškių supranta atliekų rūšiavimo svarbą, todėl atliekų vežėjai turėtų jiems labiau padėti – dažniau tuštinti antrinių žaliavų konteinerius“, – tikino į redakciją paskambinusi šilutiškė.
„Šilutiškiai labai vangiai rūšiuoja atliekas, dar nesuvokia, kad į vieną maišą mesdami ir maisto atliekas, ir popierių, plastiką bei stiklo tarą ne tik nepadeda švarinti mūsų visų aplinkos, bet ir neprisideda prie galimybės visiems ir kiekvienam mažinti mokesčius už šiukšlių išvežimą“, – sako UAB „Ecoservice“ Šilutės padalinio darbuotojai.
Taigi tiesa turi dvi puses, o gatvėse stovintys šiukšlių konteineriai – geriausi to liudininkai.
Šilutiškius piktina netvarka konteinerių ūkyje
Liepų gatvėje gyvenanti šilutiškė pasakoja, kad žmones piktina, jog čia stovintys atliekų konteineriai – nuolat pilni. Greičiausiai pripildomas popieriaus konteineris, tad neretai tenka matyti, kad vėjo gūsiai po visą gatvę gainioja iš konteinerio išplėštus visokiausius popiergalius. Konteineriai stovi greta lietaus kanalizacijos grotelių – jos irgi dažnai būna aplipusios popieriais.
Moteris teigė skambinusi į Savivaldybės Viešųjų paslaugų skyrių. Jo specialistė tikinusi, esą antrinių žaliavų konteineriai išvežami kas dvi savaites, ir pastarąjį kartą išvežti prieš savaitę. Tačiau Liepų gatvės gyventoja su tuo nenori sutikti, nes, jos pastebėjimu, tai vyksta kur kas rečiau.
„Šilutiškiai jau sąmoningi, atsakingai rūšiuoja, tai ir konteinerius pripildo labai greitai. Tai kodėl atliekų vežėjai mums nepadeda?“ – klausė pašnekovė.
Dar vienas skambutis atskriejo iš Cintjoniškių gatvės. Anot čia gyvenančio šilutiškio, jau bent 3 savaitės aplinką „puošia“ pavojingai pasviręs stiklo konteineris, pro kurio dugną į aplinką pasklido visokiausi tušti buteliai.
Vyras vis tikėjosi, kad atliekų vežėjai patys susiprotės ir tokį atgyvenusį konteinerį pakeis nauju, bet to nesulaukęs nutarė juos paraginti per spaudą.
Ir šis pašnekovas mano, kad mūsų miesto gyventojams labai rūpi ekologija, todėl antrinių žaliavų konteinerius jie pripildo greičiau, nei vežėjai juos ištuština. Vyras įsitikinęs, kad atliekų vežėjai turėtų taikytis prie realijų ir pastebėti netvarką savo ūkyje.
Prisitaiko net prie užmaršiųjų
Visai kitokios nuomonės apie šilutiškių sąmoningumą yra UAB „Ecoservice“ Šilutės padalinio vadybininkė – dispečerė Jūratė Glazauskienė. Ji sako, kad mums iki sąmoningų Europos piliečių dar, oi, kaip toli.
Pasak J.Glazauskienės, visi popieriaus ir plastiko konteineriai išties yra ištuštinami kas antrą savaitę, o stiklo tara išvežama kartą per mėnesį. Štai popieriaus konteineriai ištuštinti praėjusią savaitę, kita jų išvežimo diena bus vasario 21-oji.
Toks yra grafikas, tačiau vežėjai geranoriškai reaguoja ir tais atvejais, kai koks užsimiršęs pilietis paskambina ir pasiguodžia, jog užmiršo nustatytą dieną išstumti į privažiuojamą vietą savo konteinerį.
„Tikrai stengiamės prisitaikyti – kur nors netoliese esanti šiukšliavežė užsuka ir paima užmaršaus žmogaus konteinerį“, – sakė J.Glazauskienė.
Tiesa, vadybininkė pripažino, jog visada maloniau, kai žmogus mandagiai to paprašo, o ne suskumba kaltinti pačius vežėjus.
Popierius ir plastikas vežamas į rūšiavimo liniją Klaipėdoje, o stiklas – į Kauną. Iš ten ir pasiekia šilutiškius atliekų vežėjus nuomonės, jog iš mūsų miesto atvežtose antrinėse atliekose yra labai daug – maždaug pusė – neišrūšiuotų atliekų.
Šienainio plėvelę reikia kaupti
Pasak J.Glazauskienės, ypač nepatenkinama padėtis yra kaimuose, kur gyventojai į bendrųjų atliekų konteinerius meta viską, ką sumanę. Blogiausia, kad tuose konteineriuose atsiduria net ir statybinės atliekos, ir plėvelė, kuria vyniojami šienainio rulonai. Šios plėvelės negalima mesti nei su kitomis atliekomis, nei į plastiko konteinerius. Ją privalu kaupti, o sukaupus didesnį kiekį galima paskambinti į „Ecoservice“ telefonu 51430, ir pranešti. Vežėjai sutartu laiku paims plėvelę iš žmogaus namų.
Kiek mažiausiai tos plėvelės reikėtų sukaupti, kad atvažiuotų atliekų vežėjai? J.Glazauskienė sako, kad vieną ar dvi karvutes turintys ūkininkai ją galėtų kaupti net visą šėrimo šienu sezoną, stambesnieji, žinoma, trumpiau.
Vežėjai neteigia, kad visi žmonės piktybiškai nerūšiuoja, greičiausiai tiesiog dar vis nemažai mūsų kraštiečių nežino, į kuriuos konteinerius kokias atliekas reikia dėti. Bet tam kad sužinotum, reikia… domėtis.
Stiklo konteineriai – benamių verslo niša
Atskiros kalbos verti stiklo taros konteineriai, kurie, pasirodo, yra tapę kai kurių benamių verslo niša. „Ecoservice“ darbuotojams ne kartą teko matyti, kaip šie žmonės, įsitaisę specialias lazdas, traukia iš konteinerių butelius. O pastaruoju laiku jie įsigudrino paversti stiklo konteinerius, kad galėtų susirinkti ir vėliau priduoti iš jų išriedėjusią tarą. Taip nutiko ir su konteineriu Cintjoniškių gatvėje.
Stiklo konteineriai yra tokios konstrukcijos, kad pakėlus ar pavertus jų dugnas atsiveria ir visa tara iškrenta. Bet sugrąžinti jį į įprastą būseną nebeįmanoma, tad dabar „Ecoservice“ darbuotojams teko į Cintjoniškių gatvę siųsti daugiau transporto ir žmonių, kurie jau išvalė išverstas stiklo liekanas.
„Ecoservice“ darbuotojai sako, kad įrengus požeminius konteinerius toji benamių verslo niša gerokai susiaurėjo. Bet pastarieji įsigudrino į požeminius konteinerius primesti lentų, kurios neleidžia atliekoms nukristi į dugną. Tada konteinerių tuštintojams lengviau jas „sužvejoti“. Darbuotojams yra tekę girdėti net ir atvirų grasinimų padegti tokius konteinerius.
Rašyti atsakymą