Šiemet kaip niekad sekasi šieną gaminantiems ūkininkams – bemaž kiekviena vasaros diena tiko pjauti žolę, ją sukti į rulonus ir vežtis namo.
Liko tik nepilnos dvi savaitės – iki spalio 1 d., kai visi rulonai turės būti išvežti iš laukų, kuriuos apsemia potvynių vandenys. Praėjusiais metais būtent nuo spalio mėnesio pradžios prasidėjo lietūs ir potvyniai, o Šilutės savivaldybės ūkininkų sklypuose dar buvo likę šimtai rulonų šieno, kuriuos vanduo nešiojo ten kur norėjo. Todėl būta atvejų, kai tokie į vandens siurblines nunešti rulonai trukdė normaliam siurblinių darbui.
Spalio 1 d. – laukai be rulonų
Šilutės savivaldybės Kaimo reikalų skyriaus vyr. specialistas Darius Lidžius “Šilutės naujienoms” pateikė informaciją, kuri yra ypač aktuali ūkininkams, šeimininkaujantiems užliejamose pievose. Jo teigimu, pagrindiniuose Nacionalinės mokėjimų agentūros reikalavimuose yra nurodytos ir datos, kurių turi laikytis siekiantys gauti tiesiogines išmokas už žemės ūkio naudmenų ir kitus plotus žemdirbiai.
Pasak D.Lidžiaus, šių metų Geros agrarinės būklės laikymosi dokumentuose yra reikalavimų, kuriuos privalo įvykdyti ūkininkai, norintys gauti paramą už deklaruotus pasėlius užliejamų pievų teritorijose Priekulės, Lumpėnų, Natkiškių, Pagėgių, Stoniškių, Vilkyškių, Gardamo, Juknaičių, Katyčių, Kintų, Rusnės ir Saugų, Šilutės, Švėkšnos, Usėnų, Vainuto, Žemaičių Naumiesčio pasėliuose. Tačiau jiems nurodyta derlių pasiimti iki spalio 1 d.
D.Lidžiaus nuomone, yra daug laukų išvardintose teritorijose, kuriuose dar yra daug šieno rulonų, padengtų plėvele ir be plėvelės. Yra laukų, kurie dar nežinia kelintą kartą šienaujami, nors laiko liko tik dvi savaitės.
D.Lidžius įsitikinęs, kad žemės ūkio NMA inspektoriai tikrins ir reikalaus laikytis nustatytų terminų. Jis jau turi patirties, kad pažeidę kokius nors terminus ūkininkai skuba į Kaimo reikalų skyrių ir prašo įvairiausių raštų, kurie padėtų išsisaugoti prarandamas išmokas ar jų dalį.
Ramina grūdininkus
Pasak D.Lidžiaus, grūdus auginantys ūkininkai šiemet nerimauja dėl per mažo grūdų derliaus. Ūkininkai, kurie turėjo išankstines sutartis su grūdų supirkėjais nerimauja, kad jie pardavė per mažai grūdų arba jų visai nepristatė supirkėjams.
Jau buvo atvejų, kai supirkėjai siuntė raštus ūkininkams, primindami įsipareigojimus parduoti sutartus grūdų kiekius ir galimas sankcijas tų kiekių nepristačiusiems ūkininkams. Bet D.Lidžiui yra žinoma ir visa eilė grūdų supirkėjų, kurie geranoriškai taikosi su nederliaus metais ir neprievartauja ūkininkų. Žinoma ir tokių ūkininkų, kurie gudrauja: jie turėjo sutartis, tačiau nusprendė grūdus parduoti tiems, kurie pasiūlė didesnę kainą. Tokiais atvejais, pasak D.Lidžiaus, ūkininkams gali tekti bylinėtis teismuose.
Pasak D.Lidžiaus, dalies rajono ūkininkų šiemetinis grūdų derlius yra itin menkas ir dėl praėjusį rudenį buvusios perteklinės drėgmės, ir dėl šiemetinės sausros. Jo nuomone, LR Vyriausybė ir Šilutės savivaldybės administracija yra priėmusi visus reikalingus sprendimus, kurie nurodo nederliaus priežastis.
Rašyti atsakymą