Naujasis Šilutės ligoninės Chirurgijos skyriaus vedėjas A.Starkus: „Aukščiausias chirurgo kvalifikacijos laipsnis – pasakyti, kada operacijos nereikia“

gydytojas starkusNuo Naujųjų metų prasidėję pokyčiai Šilutės ligoninėje tęsiasi: birželio 1-ąją ligoninės Chirurgijos skyriaus vedėjo darbą paliko ilgametis gydytojas Algimantas Čeponis, o pareigas perėmė jo kolega Algis Starkus. Chirurgas A.Čeponis ir toliau dirbs Chirurgijos skyriuje, operuos pacientus.

Naujasis vedėjas nėra naujokas nei Šilutėje, nei mūsų ligoninėje, nei chirurgijoje: Šilutės ligoninė – yra pirmoji ir jau tris dešimtmečius vienintelė A.Starkaus darbovietė. Visą tą laiką jis dirbo Chirurgijos skyriuje ir sako, kad per tą laiką ne tik pažino ir padėjo pasveikti daugeliui pacientų, bet tapo tikru krašto patriotu bei gidu savo giminaičiams.


Šilutę pamilo ne iš karto

Kupiškio rajone augęs ir medicinos mokslus bebaigiantis Algis Starkus į Šilutę pirmą kartą atvyko 1985-ųjų vasarą.

Norėjo apsižvalgyti, nes jau turėjo paskyrimą čia dirbti. Sako, jog tuomet susidaręs įspūdis buvo labai slogus.

Iškasinėtos miesto gatvės, tą purvyną merkiantis lietus – tokią sovietinę Šilutę, kurioje reikės dirbti, pamatęs jaunas medikas nedžiūgavo. „Kaip čia reikės gyventi?“ – tada pasvarstė. Bet pasirinkimo nebuvo, sovietmečiu gauti darbo buvo ne taip lengva kaip dabar.

Bet šiandien A.Starkus sako jau seniai tapęs Pamario krašto patriotu, čia nuolat kviečia pasisvečiuoti kitur gyvenančius saviškius ir mielai rodo jiems Pamario įžymybes, organizuoja, jo paties žodžiais tariant, ir edukacines programas.

„Šiandien Šilutė – jau neeilinis miestas“, – įsitikinęs gydytojas.

Steigė Hemodializių skyrių

A.Starkus yra įgijęs abdominalinio (pilvo) chirurgo licenciją, Šilutės ligoninėje jis buvo ir Hemodializių skyriaus įsteigimo iniciatorius ir kurį laiką jam vadovavo.

Prisimindamas šio skyriaus kūrimą, gydytojas sako, jog tai buvo tiesiog atsitiktinumas. Prieš 25-erius metus Šilutei labdara labai padėjo bičiuliai iš Vokietijos, ir kartą Šilutės ligoninė gavo hemodializių aparatą. Toks aparatas buvo tik antras Lietuvoje, vieną turėjo Vilniaus ligoninė. Tad ir iškilo klausimas, ar atiduoti jį sostinei, ar patiems Šilutės ligoninėje steigti Hemodializių skyrių.

Tuometinis ligoninės vyr. gydytojas Algimantas Petkus skyriaus steigimo ir vadovavimo darbo pasiūlė imtis A.Starkui. Trauktis, anot A.Starkaus, nebuvo kur, taip tas skyrius ir atsirado, gydytojas pats pradėjo jame dirbti. Tik vėliau, kai į Šilutę atvyko gydytoja nefrologė Žydrė Dobilinskienė, A.Starkus dializuojamais ligoniais rūpinasi tik tada, kai reikia ją pavaduoti.

Gydytojas džiaugiasi, kad šiandien Šilutės ligoninės Hemodializių skyrius yra vienas tobuliausių visoje šalyje, šilutiškiai naudoja moderniausias medžiagas ir įrangą.

Daug metų A.Starkus buvo ir Šilutės ligoninės Audito grupės vadovu.

Chirurgijos skyriuje ne tik operuojaligonine operacine

Chirurgijos skyriaus vedėjų pasikeitimą A.Starkus nevadina revoliucija. Pasak jo, jis ir toliau dirbs chirurgo darbą, tik prisidės atsakomybės už visą padalinį ir administracinio darbo.

Chirurgijos skyriuje dirba 7 gydytojai (5 chirurgai ir 2 urologai), beveik 10 slaugytojų ir pagalbinio personalo darbuotojų. Vedėjo nuomone, tai pakankama komanda, kuomet visi dirba. Sudėtingiau būna tik tada, kai gretas praretina pačių medikų ligos.

A.Starkus nustebina sakydamas, kad tik kiek daugiau nei pusė – apie 60 proc. pacientų, patekusių Chirurgijos skyriuje, yra operuojami. Kitiems ligoniams operacijų nereikia, nes, gydytojo žodžiais tariant, ne visos chirurginės ligos gydomos peiliu. A.Starkaus teigimu, aukščiausias chirurgo kvalifikacijos laipsnis yra pasakyti, kada operacijos reikia, o kada galima išgydyti medikamentais.

Dėl tos priežasties, pasak A.Starkaus, šios specializacijos gydytojams dažnai tenka tartis su kolegomis, išgirsti ir jų nuomones.

Chirurgas laikosi nerašytos gydytojų taisyklės – savo artimųjų sveikatą patikėti kitiems medikams: kuomet operacijos prireikė jo sūnui, pats josnesiėmė, tik padėjo kolegoms.

Chirurgus pašnekovas vadina aktyviais žmonėmis, kurių profilis – labai platus, jiems darbe reikia ir intensyviosios terapijos, reanimacijos, ir daugelio kitų sričių žinių.

Jis džiaugiasi, kad Šilutės ligoninės operacinės ir visas Chirurgijos skyrius aprūpinti moderniausia įranga, tad čia galima teikti visą reikalingą pagalbą.

Neuždelsus gydymas paprastesnis

Skubiųjų, vadinamųjų ekstrinių, operacijų Šilutės ligoninėje atliekama tiek, kiek pasitaiko atvejų, kuomet apžiūrėjus žmogų ir atlikus tyrimus tampa aišku, jog to reikia.

Iš viso dar prieš penkmetį mūsų ligoninės medikai atlikdavo apie 1200 įvairių operacijų per metus, pastaraisiais metais šis skaičius kiek sumažėjo.

Šilutės ligoninėje atliekamų vadinamųjų dienos chirurgijos operacijų skaičius vasarą smarkiai sumažėja – šilutiškiai, anot A.Starkaus, vasarą neranda laiko tvarkytis savo sveikatą.

Tai planinės operacijos, kai operuoti pacientai po paros ar dviejų jau išleidžiami namo.

Deja, chirurgams neretai tenka gydyti smarkiai užleistas ligas, kurias būtų buvę žymiai paprasčiau įveikti, jei pacientai būtų kreipęsi anksčiau. Dažnai iki „paskutiniosios“ tempia venų varikozę, išvaržas turintys, akmenukų tulžies pūslėje „užsiauginę“ ligoniai, kenčiantys pilvo skausmus, kurių priežasčių irgi yra labai įvairių.

„Daugeliu atvejų gydymas būtų žymiai efektyvesnis, paprastesnis ir greitesnis, jei žmogus kreiptųsi, vos pajutęs pirmuosius simptomus“, – sako A.Starkus.

Šilutės chirurgai kasdien iki 16 valandos konsultuoja poliklinikoje, tad pacientai visada gali pritaikyti pusvalandį pasitarti su specialistais. A.Starkus patikina, kad jei Šilutės medikai mato, jog žmogui reikia pagalbos, kokia teikiama tik aukštesnio lygio medicinos centruose, jam nedelsiant rašomas siuntimas.