Klimato kaita gali iškreipti gimstančių vyriškos ir moteriškos lyties kūdikių santykį. Tokią išvadą padarė tyrimą rugsėjo viduryje užbaigę japonų mokslininkai. Apie tai praneša portalas livescience.com
Mokslininkai išsiaiškino, jog vyriškos lyties vaisius nėščios moters kūne klimato kaitos padariniams yra jautresnis nei moteriškos lyties vaisius.
Įvertino 45 metų temperatūros svyravimus
Nuo 1970-ųjų Japonijoje pastebėti neįprasti klimato svyravimai. Nuo tų pačių metų fiksuotas ir dažnesnis persileidimų skaičius tuo atveju, jei moteris laukdavosi berniuko.
Taip pat pastebėta, jog lyginant gimstančių berniukų ir mergaičių santykį, berniukų skaičius mažėjo: berniukų gimdavo vis mažiau ir mažiau, lyginant su gimstančių mergaičių skaičiumi.
Tyrimo autorius iš D&M Sveikatos instituto Ako regione, Japonijoje, daktaras Misao Fukuda portalo livescience.com žurnalistams teigė, jog įvertinus įvairią faktinę medžiagą iškelta hipotezė, kad klimato kaitos ekstremumai neigiamai veikia vyriškos lyties embrionus.
Mokslininkai neburia iš kavos tirščių: jie susirinko visus oro temperatūros duomenis, kuriuos turėjo Japonijos meteorologijos agentūra ir įvertino temperatūros svyravimus nuo 1968-ųjų iki 2012-ųjų metų.
Taip pat jie surinko duomenis iš Japonijos Gyvybingumo statistikos duomenų bazių ir įvertino, kiek tuo pačiu laikotarpiu buvo persileidimų ir kaip kito gimstančių abiejų lyčių vaikų santykis.
Pastaraisiais metais Japonijoje gimė apie 90 tūkst. vaikų, tačiau kas mėnesį žūdavo maždaug po 1000 embrionų. Mokslininkai vaisiaus žūtimi laikė savaiminį persileidimą, kai būdavo praėję daugiau nei 12 savaičių nuo nėštumo pradžios, arba neišnešioto vaiko gimimą.
Mokslininkai taip pat įvertino pastarųjų metų ekstremalius klimato reiškinius. Pavyzdžiui, 2010-aisiais Japonijoje buvo itin karštra vasara, 2011-aisiais – labai šalta žiema. Per minėtą karštąją vasarą (kuri buvo karščiausia šalyje nuo 1898-ųjų) išaugo vaisiaus žūties atvejų skaičius rugsėjo mėnesį (vos pasibaigus vasarai) ir dar devynis mėnesius po šios vasaros išliko pakitusi moteriškos ir vyriškos lyties kūdikių proporcija – berniukų gimė santykinai mažiau, nei gimsta įprastai.
Toks pat fenomenas pasikartojo ir vėlesniais metais – 2011-ųjų sausį praūžus aršiems šalčiams tą mėnesį, išaugo žuvusio vaisiaus atvejų skaičius ir dar 9 mėnesius po to sumažėjo įprastas berniukų gimstamumas, t.y. jų gimė mažiau, nei proporcingai gimsta berniukų ir mergaičių.
Kada gimsta mažiau mergaičių?
Įvertinę šiuos duomenis mokslininkai padarė išvadą, jog „klimato temperatūros svyravimai Japonijoje gali būti siejami su pakitusiu naujagimių berniukų – mergaičių santykiu. Esant tokiems svyravimams dažniau žūsta vyriškos lyties vaisius“.
Tiesa, mokslininkai kol kas neįrodė, jog gimstančių berniukų ir mergaičių skaičiaus santykiui įtaką padarė būtent klimato kaita. Japonijoje taip pat itin aktuali oro taršos problema, kuri taip pat gali neigiamai veikti gimstamumą.
Tačiau mokslininkai pabrėžė, jog jie rado ryšį su gimstančių berniukų skaičiumi konkretų mėnesį, kai šalyje pasireiškė neįprasta temperatūra, ir dar 9 mėnesius po to.
Žurnalistai paieškojo ir kitų mokslininkų tyrimų, kurių tema buvo tokia pati. Atrastas 2008-aisiais skandinavų šalyse atliktas tyrimas, kurio išvada buvo tokia: tiriant temperatūrą ir gimstamumo rodiklius tarp 1865-ųjųj ir 1914-ųjų atrasta, jog šaltesnės temperatūros lemia krentantį vyriškos lyties kūdikių gimstamumą. Užtat šiltesnės temperatūros, skandinavų mokslininkų teigimu, kaip tik nulemia, kad berniukų ir mergaičių naujagimių santykis krypsta mergaičių nenaudai. Kitaip tariant, berniukų gimsta daugiau, nei įprastai.
Būsimi berniukai mažiau atsparūs neigiamam poveikiui
Analogiškos Naujojoje Zelandijoje ir Suomijoje atliktos studijos, tyrę klimato pokyčius maždaug nuo 1950-ųjų iki 2000-ųjų metų, ryšio tarp temperatūros svyravimų ir gimstančių berniukų – mergaičių santykio neužfiksavo.
Kita vertus, reikia pabrėžti, jog nė vienoje iš šių šalių nebuvo tokių ekstremalių klimato sąlygų, kaip Japonijoje minėtais mėnesiais. Japonijoje vidutinė metinė temperatūra pastaraisiais metais taip pat šoktelėjo aukštyn gerokai daugiau, nei Suomijoje ar Naujojoje Zelandijoje.
„Labai knieti sužinoti, ar dar kurioje nors šalyje tyrimų metu buvo gautas toks pat rezultatas, kaip mūsų tyrimuose: kad ekstremaliai kintant oro temperatūrai, krito ir gimstančių berniukų skaičius lyginant su įprastu berniukų – mergaičių santykiu“, – sakė Japonijos mokslininkai.
Jie negali atsakyti, kodėl būtent vyriškos lyties vaisius gali būti mažiau atsparus temperatūros svyravimams. Tačiau M.Fukunda primena, jog būsimi naujagimiai berniukai taip pat stipriau veikiami kitų neigiamų faktorių, pavyzdžiui, mamos streso dėl kilusio žemės drebėjimo arba kai nėščioji iš aplinkos gauna kokių nors pavojingų medžiagų.
Rašyti atsakymą