„80 proc. imuninės sistemos veiklos priklauso nuo mūsų žarnyno veiklos. Jei atsikėlę iš ryto veidrodyje matote išblyškusią odą, įdubusias akis, pajuodusius paakius, o jeigu dar ir herpes virusas, tai reiškia imuninei sistemai galas“, – įsitikinęs Tautvydas Katkus, lietuviško kapitalo įmonės „fhlife“ atstovas. Ši įmonė dirba trimis kryptimis: atlieka tyrimus, gamina sveikatą stiprinančius preparatus (funkcinį maistą) ir užsiima švietėjiška veikla.
Pakviestas Šilutės r. savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro specialistų, T.Katkus rugsėjo 9-10 dienomis šilutiškiams pasakojo apie sveiką gyvenseną – atskleidė, kodėl maistinių skaidulų turinčius produktus į savo mitybos racioną turi įtraukti kiekvienas sveikata besirūpinantis žmogus.
Vėliau visi norintieji galėjo nemokamai išsitirti kaulų tankį, kurį T.Katkus nustatė nešiojamu ultragarso principu veikiančiu aparatu. Pasak specialisto, osteoporozė (kaulų retėjimas) yra nejuntama, o kai žmonės pajunta, jau būna per vėlu – kaulai lūžta einant gatve, lipant laiptais, netgi miegant. Todėl labai svarbu šiai ligai, užklumpančiai vis jaunesnius žmones, užbėgti už akių ir laiku išsitirti kaulų tankį.
Kaulai gali lūžti net miegant
Osteoporozė – kaulų liga, kuri pasižymi kaulų tankio mažėjimu, maža kauline mase, kaulų trapumu. Dažnai osteoporozė vadinama „tyliąja epidemija“, nes pats kaulų retėjimas nejuntamas. Simptomai – skausmas, kaulų lūžiai net dėl menkų traumų – pasireiškia tik ligai progresavus.
Dažniausiai serga vyresnio amžiaus žmonės, ypač moterys. Tačiau šia liga serga ir jauni žmonės.
Pagal priežastis osteoporozė skirstoma į pirminę ir antrinę.
Pirminė arba senatvinė osteoporozė būdinga vyresniems abiejų lyčių asmenims, tačiau moterys ja serga kelis kartus dažniau. Liga pasireiškia maždaug vienai iš trijų moterų, sulaukusiai 50 metų, ir vienam iš penkių vyrų, vyresnių nei 50 metų.
Antrinė osteoporozė gali išsivystyti dėl įvairių kitų – skydliaukės, inkstų, plaučių, žarnyno, genetinių ligų. Kartais ją sukelia nuo kitų ligų vartojami vaistai.
Osteoporozei įsigalėjus ir nedidelis griuvimas, staigus judesys ar net apsivertimas lovoje sukelia kaulų lūžius. Dažniausiai lūžta stuburo slanksteliai, šlaunikaulis, dilbis, riešas, dubuo, žastikaulis. Ypač skausmingi – slankstelių lūžiai. Susiglaudus dviem slanksteliams krypsta stuburas, formuojasi kupra.
„Labai pavojingi šlaunikaulio, šlaunikaulio kaklelio lūžiai. Vienas iš penkių atvejų netgi baigiasi mirtimi, nes šie lūžiai sukelia dideles komplikacijas“, – pabrėžė lektorius.
T.Katkus kaulų tankio tyrimus atliko pėdą įstatęs į specialų aparatą, mat kulno kaulo sudėtis yra panašiausia į stuburo sąnario. Jei 97 proc. tikslumu kaulų tankį matuojantis aparatas diagnozuoja polinkį į osteoporozę, įmones „fhlife“ atstovai rekomenduoja kreiptis į gydytojus ir konsultuotis dėl tolimesnių tyrimų ar gydymo.
Šilutėje vykusių paskaitų metu nustatytas tik vienas kitas osteoporozės atvejis, daugumai žmonių kaulų tankio tyrimai buvo geri arba šiek tiek nukrypę nuo normos.
Vartojama per mažai augalinės ląstelienos
Anot T.Katkaus, žmogaus organizme yra dvi vietos, kurioms sklandžiai dirbant kartu, organizmas su dauguma ligų kovoja pats ir nereikia vaistų.
Visų pirma, viskas prasideda galvoje, todėl labai svarbu būti geros nuotaikos, pozityviai mąstyti, mokėti susidoroti su stresu.
Antroji gyvybiškai svarbi vieta – žarnynas. Lektorius papasakojo, ką reikia daryti norint užtikrinti sklandžią žarnyno veiklą ir tokiu būdu kartu pagerinti savijautą.
Šiais laikais augalinės kilmės ląstelienos yra suvartojama ypač mažai. Per paskutinius 40 metų augalinės ląstelienos suvartojimas yra sumažėjęs nuo 100 proc. iki 20 proc. Jei valgome mažai skaidulų turinčių produktų, užkietėja viduriai, „užsiteršia“ organizmas.
„Jeigu per pietus suvalgome gabalėlį mėsos, tai daržovių šalia jo reikėtų suvalgyti dvigubai ar trigubai daugiau. Netgi žmonių dantų sandara yra labiau panaši į žolėdžių nei į mėsėdžių“, – pasakojo lektorius. Anot jo, mėsos nereikėtų atsisakyti, tačiau jos valgyti ne tiek daug, kiek mes jos valgome, ir ji turėtų būti įvairesnė, neperdirbta.
Vidurių užkietėjimą lemia ir mažas skysčių suvartojimas bei menkas fizinis aktyvumas. Anot T.Katkaus, sportas – sveikata, jis gerina medžiagų apykaitą, nuotaiką, darbingumą. Bet jei sunku prisiversti intensyviam sportui sporto salėje ar bėgiojimui, užtenka ir ilgiau pasivaikščioti. Ėjimas geriau nei bėgimas, nes bėgant labai dyla sąnariai. „Mes esame gimę vaikščioti“, – sako lektorius.
Daug pieno produktų vartojantys žmonės taipogi apsunkina savo virškinamojo trakto veiklą. Pieno negali vartoti apie 35 proc. žmonių, nes netoleruoja laktozės ir kazeino. Žmonės to nežino, ir gerdami pieną save apsunkina. Negana to, visas pienas parduotuvėse yra pasterizuotas, pakeista natūrali jo struktūra, todėl žmogaus organizmas šio produkto „neatpažįsta“ ir toks produktas rūgština organizmą. „Kai rūgštėja organizmas, mes senstame“, – sako T.Katkus.
Tačiau drąsiai galima vartoti fermentuotus pieno produktus, neturinčius saldiklių, – kefyrą, pasukas, jogurtą.
Laisvinamieji vaistai sukelia priklausomybę
Žmogus turėtų tuštintis kasdien ir netgi tuo pačiu laiku. Esant nuolatiniam vidurių užkietėjimui, gali išsivystyti tokios ligos kaip dirgliosios žarnos sindromas, žarnyno nepraeinamumas, taip pat storosios žarnos vėžys.
„Neskubėkite pirkti laisvinamųjų priemonių, jos kelia priklausomybę“, – sako lektorius. Pavartojus laisvinamųjų vaistų, žarnyne sukuriamas dirbtinis impulsas, išsituštinama, tačiau po kurio laiko jis vėl pradės kimštis ir norint palengvinti sau dalią vėl norėsis griebtis tos pačios tabletės.
Anot atstovo, ilgiau pavartojus tokius vaistus, mūsų žarnyno sienelė tampa nejautri ir ilgainiui netgi tie preparatai nepadeda. „Tada pjaunam, kerpam, siuvam“, – žarnyno ligų gydymą chirurginiu būdu apibūdino lektorius.
Žarnyno sienelių kišenėlėse gali užsilikti ir 10, 12 ar net 15 metų senumo maisto atliekų. Jos mus nuodija, sukelia alergijas, dėl to atsiranda spuogų.
Visas su žarnynu susijusias problemas „fhlife“ atstovas rekomenduoja spręsti natūraliomis priemonėmis.
Rašyti atsakymą