A.Čekuolis šilutiškiams gyvai skambėjo dar įdomiau

A.Čekuolis pernai kovą atsakinėjo į šilutiškių klausimus. / Simonos Pužaitės nuotr.Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė 80-ojo jubiliejaus proga passveikino žurnalistą Algimantą Čekuolį.

Savo sveikinimo laiške šalies vadovė pabrėžė, jog daugelis Lietuvos žmonių yra dėkingi ilgamečiui televizijos laidų vedėjui už pasaulio patyrimą, gyvenimo džiaugsmo ir smalsumo užkratą.

Šia proga perpublikuojame 2010 m. kovą rašytą straipsnį, kuomet A.Čekuolis lankėsi Šilutėje. Charizmatiškojo žurnalisto mintys nepraranda aktualumo ir šiandien.

„Su Jūsų redaguotu laikraščiu „Gimtasis kraštas”, televizijos popietėmis ir knygomis pasaulį tyrinėjo ir tyrinėja ištisos Lietuvos kartos. Žiulio Verno herojus Filijus Fogas susilažino pasaulį apkeliauti per 80 dienų. Jūsų lažybos trunka jau 80 metų ir mes džiaugiamės galėdami keliauti su Jumis”, – rašo valstybės vadovė.

Pasak Prezidentės, A. Čekuolis pažindina Lietuvą su pasauliu ir pasaulį su Lietuva.

„Jūsų dėka apie Lietuvą už geležinės uždangos išgirdo tuo metu, kai mūsų šaliai to labai reikėjo. Jūs drąsiai kalbėjote apie 90-ųjų įvykius ir stengėtės, kad mažos valstybės balsas būtų girdimas. Kai kam tai buvo nepatogi tiesa, bet Lietuvai labai svarbi. Jūs neabejotinai įkvėpėte ne vieną jauną žmogų pasirinkti žurnalisto profesiją ir nuolat tobulinti gebėjimą pateikti žinias įdomiai ir įtaigiai. Jūs stebinate savo iškalba, išmone ir įžvalgumu tiek Jus pažįstančius, tiek matančius pirmąkart. Sveikinu Jūsų, gerbiamas Algimantai, šventės proga! Linkiu paprastų, bet nepaprastai svarbių dalykų – sėkmės ir sveikatos”, – rašoma Lietuvos vadovės sveikinime.


„Nežinau, ar aš jaunatviškas, bet panos neatmeta mano pasiūlymų”, – šmaikštavo vyriausias amžiumi profesionalus televizijos laidų vedėjas pasaulyje Algimantas Čekuolis, ir atskleidė faktą, kad prieš daugelį metų Šilutėje turėjo draugę, su kuria šokdamas jai net stuburo slankstelį išnarino.

„Bičiuliai”, taip į susirinkusiuosius kreipėsi žurnalistas, šį kartą į popietę pakvietęs Šilutės „Pegaso” knygyne. Galintis skaityti 13 pasaulio kalbų, o laisvai kalbantis 6-iomis, A.Čekuolis greitai atrėmė popietės dalyvio provokaciją, ar moka žemaičių kalbą, sakydamas „žemaičiams nekelti uodegos”, ir pats pateikė dar ne vieną netikėtumą.

Lietuvio savybė – statyti

Energingas ir jaunatviškas A.Čekuolis pateikė ne vieną netikėtumą į susitikimą susirinkusiems šilutiškiams. / Simonos Pužaitės nuotr.Pristatydamas neseniai pasirodžiusią knygą „Staigmenos ir kiti žinomi dalykai”, į kurią Loreta Paškevičienė sudėjo pasakojimus iš televizijos laidos „Popietė su A.Čekuoliu”, publicistas prikaustė visų dėmesį savo pasakojimu, kitokiu žvilgsniu į įdomiausius pasaulio reiškinius.

Ar susimąstėte, kad amerikiečiai gali padaryti visas klaidas, kokias įmanoma padaryti? Kad islamas – tam tikra komunizmo forma? Tokiais ir panašiais svarstymais buvo stebinami susirinkusieji.

Paklaustas, kodėl kalba apie pasaulį, bet ne apie Lietuvą, A.Čekuolis atskleidė, kad kalbėdamas apie užsienį jis visada turi omenyje Lietuvą, kurią padeda pažinti pavyzdžiais iš kitų šalių. Amerikoje, Japonijoje pabuvojęs po keliasdešimt kartų, aplankęs per 60 šalių, toliau keliauti jis nebenori – „nu-si-bo-do!”, – vos ne koja trepteli dar ir gidu dirbantis rašytojas, paskutinę kelionę ateinantį sekmadienį planuojantis į Keniją.

„Aš einu gatve ir kas dvidešimtas, iš akių matau, nori pasisveikinti, o kas šimtasis prieina ir kalbasi taip, lyg būtume susitikę vakar”, – iš tokių akimirkų A.Čekuolis semiasi energijos ir jam gera gyventi Lietuvoje.

Jis neabejoja, kad patriotu šalyje būti verta, nes didžiulis džiaugsmas mylėti savo žemę, to jausmo niekas negali atimti. Juokingiausia Lietuvoje – „įsivaizdavimas, kad esame pasaulio bamba”.

Kokia savybė lietuvį skiria nuo kitų? „Pavydas”, – pasigirsta skaitytojų atsakymas, kurį p.Algimantas suskumba paneigti – jį turi visi. Prisitaikėliškumas irgi nėra tas bruožas – „būti ąžuolu ar nendre sprendžiame nuolatos”.

„Statyti. Pakelti didesnį krūvį, negu galima pakelti”, – tokį atsakymą pateikia A.Čekuolis. Ir naudos sau siekime jis nemato nieko blogo – „jeigu statydami, kurdami tai darome”.

Vienas skaitytojas paprašė pakomentuoti, kodėl A.Čekuolio kalba buvo nutraukta Jono Meko dokumentiniame filme „Lietuva ir SSRS žlugimas”. JAV televizijoje ir filme žurnalistas tiesioginiame eteryje iš studijos Lietuvoje visai Amerikai aiškino apie Lietuvos ir SSRS santykius.

„Tam, kad išsiskirtum, pirma reikia susituokti. Mes niekada nesituokėme. Mes buvome išprievartauti”, – teigė jis, o paklaustas, kaip šalis priešinsis, buvo nutildytas.

Šilutiškiams atskleidė, kad tuomet norėjo pasakyti, jog Sąjūdis žmones ruošė indiško (taikaus) pasipriešinimo, bet pabūgę „sovietai” šią mintį nutraukė. SSRS A.Čekuolis palygino su meška, kuri prarijo 3 ežiukus (Baltijos šalis). Nelabai patogu buvo ir meškai, ir ežiukams.

Skaito rytdienos laikraščius

Internete sklando net folkloras, kartais per dantį traukiantis A.Čekuolio erudiciją – jis vienintelis žino, kur šuo pakastas, juokauja internautai. Negi iš tiesų jis žino viską?A.Čekuolis pasirašinėjo ant savo naujosios knygos. / Simonos Pužaitės nuotr.

„Žinoma, ne! – šypsosi p.Algimantas, – matėte, kaip dirba arklių traukiamas grėblys? Dobilus, žoles kabina. Taip ir aš kiekvieną dieną traukiu žinias, informaciją. Šiandien dėl laiko juostų kaitos galima skaityti rytdienos laikraštį.”

12-os metų pirmąjį straipsnį parašęs žurnalistas A.Čekuolis 6 metus buvo savaitraščio „Gimtasis kraštas” redaktoriumi. Tuomet teko nuolat spręsti, kas yra aktualu ir įdomu, ką būtina spausdinti dabar, o kas gali palaukti. Tai padėjo išugdyti uoslę.

„Nesigilinu į bankinius dalykus – reikia žinoti arba viską, arba nieko. Taip pat nesidomiu sportu, nes nesuprantu, kaip galima sėdėti ant sofos ir žiūrėti, kaip bėgioja kiti”, – prisipažįsta p.Algimantas, turintis dar daugybę neištyrinėtų temų. Jis atskleidė keletą dalykų, apie ką kalbės ateinančioje laidoje po dviejų savaičių.

Vilniaus knygų mugėje šiemet A.Čekuolis išdalijo rekordinį skaičių autografų. Per keturias mugės dienas naujausią jo knygą „Staigmenos…” įsigijo beveik 2000 skaitytojų. Tai, kad jis vertinamas ir Šilutėje, liudijo sausakimšas knygynas, į kurį vos tilpo visi norintieji.

Po susitikimo šilutiškė p.Aldona labai džiaugėsi tokiu šiltu bendravimu, o p.Algiui atrodo, kad A.Čekuolis gyvai skamba dar įdomiau nei per televizorių.

Už įdomiausius klausimus padovanotos knygos dviem gimnazistams. Vienas jų paklausė, ką sakytų A.Čekuolis, jei reikėtų pristatyti žemiečius kitos planetos gyventojams vienu sakiniu?

„Nemušk!” – šyptelėjo rašytojas ir čia pat pridūrė, jog tokio sakinio nėra.

Lietuvos šviesuliu, matomu net iš kosmoso, vadinamas p.Algimantas, linki visada matyti kituose tai, kas gera, nes žmonėse yra ir tamsioji pusė, ir akys, siela. Reikia mokėti pasirinkti.