A.S.Nausėda kviečia ūkininkus žengti į energetikos verslą

 

NAUSEDA 2Atlikus tyrimą paaiškėjo, kad Šilutės krašte nėra nė vieno ūkininko, kuris elektros energijos savo ūkiui pasigamintų pats, naudodamas atsinaujinančius energijos šaltinius. Lig šiol galiojo reglamentas, kad ūkininkai galėjo įsirengti jėgaines tik kaip fiziniai asmenys ir tokių jėgainių galia negalėjo viršyti 10 kilovatų (kw).

Mūsų krašte Seimo nariu išrinkto Alfredo Stasio Nausėdos iniciatyva neseniai mūsų šalies ūkininkai buvo prilyginti verslo įmonėms, ir dabar galės statytis 10 kartų pajėgesnes elektros jėgaines – iki 100 kw galios.
Sukėlė diskusiją dėl diskriminacijos

Mūsų krašte išrinktas parlamentaras Alfredas Stasys Nausėda, kartu su savo padėjėju Valentinu Dylertu bendraudami su ūkininkais išsiaiškino, kad mūsų krašte nėra nė vieno ūkininko, kuris savo ar verslo poreikiams būtų įsirengęs atsinaujinančios energetikos jėgainę. Diskutuojant su ūkininkais paaiškėjo, kad Saulės energijos ar mūsų krašte populiarią vėjo jėgainę gali įsirengti bet kuris ESO klientas. Tačiau tokių jėgainių pajėgumas negali būti didesnis nei 10 kw ir neviršyti kliento objektui suteiktos pusės leistinosios naudoti galios dydžio. Juridiniam asmeniui leidžiama naudoti iki 50 kw galios elektros jėgaines.

Bet kuriam ūkininkui 10 kw elektros gamybos pajėgumai yra per maži. Tokio pajėgumo gal ir pakaktų gyvenamojo namo buitinių prietaisų ir centralizuotos šilumos gamybai, tačiau fermų apšvietimui ar mėšlo šalinimo ir kitiems įrengimams reikia kur kas daugiau galios. Todėl nors ir daug reklamuota ir raginta statytis atsinaujinančios energetikos jėgaines ūkiuose, šis procesas vis dar stringa. Ir ne tik Šilutės savivaldybės ūkiuose, bet ir kituose Lietuvos rajonuose.

Praėjusių metų rudenį A.S.Nausėdai pavyko Kaimo reikalų komitete organizuoti diskusiją dėl ūkininkų diskriminavimo elektros energijos gamybos srityje, lyginant juos su verslo įmonėmis. Mat pastarosioms jau nuo seno buvo leidžiama statytis net 100 kw galios jėgaines. A.S.Nausėdos teigimu, daug informacijos apie elektros energijos gamybos plėtrą ir perspektyvas ūkiuose suteikė Seimo Energetikos komiteto pirmininkas Virginijus Poderys.

Po šių diskusijų Kaimo reikalų komiteto iniciatyva, buvo pateikti Atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymo pakeitimai bei papildymas. Tokie pakeitimai pagerins sąlygas ūkininkams, norintiems tapti elektros energiją gaminančiais vartotojais. Siūloma kad jie, kaip ir juridiniai asmenys, galėtų įsirengti iki 100 kilovatų galios atsinaujinančius energijos išteklius naudojančias elektrines.

Nori ir apsaugos nuo monopolistų

Lietuvos ūkininkų sąjungos Šilutės skyriaus pirmininkas Kęstutis Andrijauskas sveikina A.S.Nausėdą bei jo komiteto kolegas, kad, anot jo, ištaisė iki šiol buvusią klaidą. Išties ankstesnis įstatymas ūkininkams užkirto kelią pasigaminti elekros sau.

„Galios ribojimas iki 10 kw išties buvo nelogiškas – trys vandens virduliai sunaudoja tiek elektros, kiek pagamina tokia maža jėgainė. O vien tik žemės ūkio produkcijos sandėlių ventiliacijos sitemoms reikia apie kelių dešimčių kilovatų galios“, – sakė K.Andrijauskas
Kita vertus, anot jo, svarbu ir tai, kad galimybė statytis savo ūkiui elektros jėgainę mažins elektros skirstomųjų tinklų norą didinti paslaugų kainas. Svarbu, kad valstybė sudariusi galimybę ūkininkams statytis atsinaujinančio kuro jėgaines reguliuotų monopolinės paslaugų teikėjos Elektros tiekimo bendrovės „Gilė“ aptarnavimo įkainius. Juk niekas nenori investuoti tam, kad didintų monopolisto pelną.

Seimas priėmė, Prezidentė pasirašė

Seimo narys A.S.Nausėda „Šilutės naujienoms“ pasakodamas apie jau įvykusius minėto įstatymo papildymus stebėjosi, kad taip puikiai ir sklandžiai viskas įvyko. Vos tik pateikus pasiūlymą, visos įstatymo priėmimo procedūros įvyko galima sakyti per pusmetį.

Seimo komitetuose bei posėdyje įstatymas, panaikinantis ūkininkų diskriminaciją atsinaujinančių išteklių energetikos gamybos versle, praslydo galima sakyti be kliūčių.  2018 metų balandžio 12 dieną atnaujintą ir papildytą įstatymą pasirašė ir Prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Naujai priimtame įstatyme nustatyta, kad elektros energiją iš atsinaujinančių energijos išteklių gaminantys vartotojai turi teisę įsirengti saulės šviesos, vėjo ir biomasės išteklius naudojančias elektrines, kurių galia neviršija 10 kw.

Iki 100 kw galios jėgaines turi teisę įsirengti juridinis asmuo arba ūkininkas, kurio ūkis įregistruotas Ūkininkų ūkių registre ir kurio ūkio metinės pajamos iš žemės ūkio veiklos sudaro daugiau kaip 50 procentų visų gautų pajamų ir kurių ekonominis dydis praėjusių metų mokestiniu laikotarpiu nuo sausio 1 dienos iki gruodžio 31 dienos pagal valstybės įmonės Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro atliktus skaičiavimus yra didesnis negu 14 ekonominio dydžio vienetų (EDV). 1 EDV yra 1 200 Eur, tačiau dėl infliacijos ir kitų makroekonominių rodiklių jo dydis gali būti keičiamas.

Gaminančio vartotojo įsirengiamos elektrinės įrengtoji galia negali viršyti gaminančio vartotojo objektui suteiktos leistinosios naudoti galios.

Numatyta, kad jeigu elektros gamintojas elektros energiją parduoda biržoje, elektros energijos gamyba iš AEI bus skatinama sumokant šiam gamintojui skirtumą tarp nustatyto fiksuoto tarifo ir šio gamintojo elektros energijos biržoje parduotos elektros energijos pardavimo kainos, kuri negali būti mažesnė nei praėjusio mėnesio kaina, skelbiama elektros energijos biržoje Lietuvos zonoje. Manoma, kad šis principas, kai gamintojas pardavinėja elektros energiją elektros biržoje, ateityje bus vienas iš pagrindinių skatinimo schemos elementų.