A.Skardžius siūlo kompromisą – Traksėdžiuose steigti progimnaziją

TRAKSEDZIAIPraėjusį savaitgalį Seimo narys Artūras Skardžius susitiko su Traksėdžių pagrindinės mokyklos kolektyvu, moksleivių tėvais ir įsitikino, kad savivaldybės vadovybės planai šią mokyklą reorganizuoti į pradinę mokyklą yra skuboti ir nepakankamai suderinti su bendruomenės poreikiais.

Reformos neišvengiamos, bet…

Ne paslaptis, kad į susitikimą su traksėdiškiais A.Skardžius atvyko, turėdamas savivaldybės vadovų parengtą informaciją apie Šilutės rajono mokyklų tinklo optimizavimo būtinybę ir naudą. Mat rugsėjo 1 dieną į mokyklas atėjo pustrečio šimto moksleivių mažiau nei įprasta, 2015 metais visų rajono mokyklų bendra skola buvo 118 tūkst. eurų, o 2016 metų gruodį Savivaldybės Švietimo skyrius ugdymo veiklai mokyklose organizuoti pritrūks apie 300 tūkst. Eur mokinio krepšelio lėšų. Pasak savivaldybės administracijos direktoriaus Sigito Šepučio, spaudžia galvosūkis, iš kur reikės gauti lėšų švietimo įstaigų darbuotojų gruodžio atlyginimams sumokėti – trūks dviejų trečdalių reikiamos sumos.

Todėl Savivaldybės administracija ir Švietimo skyriaus specialistai politikams pasiūlė paprasčiausią išeitį – taupyti moksleivio krepšelio lėšas reorganizuojant tris pagrindines mokyklas – Traksėdžių, Gardamo ir Pašyšių.

A.Skardžius, bendraudamas su traksėdiškiais, sakė, kad Lietuvos viešoji socialinė infrastruktūra yra sukurta tikintis, jog šalyje gyvens 5 milijonai gyventojų, tačiau dabar Lietuvoje yra mažiau nei 3 milijonai gyventojų. Tik mažoji jų dalis dirba ir moka mokesčius, skirtus švietimui, sveikatos apsaugai, socialinėms, kultūrinėms ir kitoms reikmėms. Šilutės savivaldybė, A.Skardžiaus duomenimis, prarado daugiau nei 5 tūkstančius gyventojų, todėl suprantamos valdžios pastangos optimizuoti rajono mokyklų tinklą.

Tačiau, pasak A.Skardžiaus, toks procesas turi vykti ypač daug kalbantis su bendruomene. Svarbu gauti mokinių, jų tėvų ir visos gyvenvietės bendruomenės pritarimą tokioms reformoms.

A.Skardžius – traksėdiškių pusėje 

A.Skardžių nustebino žinia, kad savivaldybės valdžia apie Traksėdžių mokyklos reorganizavimo planus prakalbo tik likus 2-3 savaitėms iki galutinio apsisprendimo savivaldybės Tarybos posėdyje. Jo nuomone, kad ir koks sunkus būtų pokalbis, mokyklų reorganizavimo iniciatoriai turėjo daug anksčiau pasidalinti planais su mokyklos ir gyvenvietės bendruomene.

Be to, A.Skardžių nustebino faktai, kad Traksėdžių pagrindinė mokykla, turinti 109 moksleivius ir 46 pradinukus, bemaž be skolų baigė praėjusius finansinius metus. Mokykla turi visus reikiamuskabinetus, sukomplektuotą kvalifikuotų pedagogų kolektyvą ir nemažėjančią moksleivių skaičiaus perspektyvą, todėl mokyklos bendruomenė ne be pagrindo pasijuto paaukota Savivaldybės skoloms kamšyti.

Traksėdžių bendruomenės pirmininkė Eglė Paulauskienė ir kiti tėvų atstovai kalbėjo, kad toks skubotas, kone slaptas ir tik paskutinėmis dienomis paviešintas politikų ketinimas reorganizuoti Traksėdžių pagrindinę mokyklą į pradinę juos tiesiog sukrėtė. Traksėdiškiai netiki valdžios pažadais, kad jų vaikams ugdymo sąlygos nepablogės, kad visi vaikai bus pavežami į miesto mokyklas.

Pasak E.Paulauskienės, Savivaldybės administracija jau dešimtmetį niekaip nesugeba sutvarkyti pėsčiųjų tako nuo Šilutės iki Traksėdžių. Kas atsakys už vaikų žūtis, jeigu jie vaikščios ar važinės dviračiais ne išklaipytu  taku, o pavojinga Klaipėdos gatve. Pasak pirmininkės, yra daug soduose gyvenančių vaikų, kurie iki Traksėdžių mokyklos turi bristi kelis kilometrus baisios būklės keliais. Ar tikrai visi jie bus vežiojami į Šilutę? Jau ne vienerius metus prašymai tvarkyti tuos kelius lieka be atsako, nes seniūnija tam neturi pinigų. „Tai koks stebuklas įvyks, kad po mokyklos reorganizacijos dings visos tos problemos?“ – klausė tėvai.

Išklausęs mokyklos bendruomenės atstovų argumentus A.Skardžius pripažino, kad traksėdiškių argumentai išsaugoti savo mokyklą yra pagrįsti. Jis sakė siūlys Savivaldybės politikams koreguoti mokyklų reorganizavimo projektą – vertėtų Traksėdžių pagrindinę mokyklą reorganizuoti į progimnaziją ar į kurios nors miesto pagrindinės mokyklos skyrių. Taip per kelerius metus įvyktų bendruomenei neskausmingas įsiliejimas į kitas miesto mokyklas, o Savivaldybė sugebėtų pagerinti kelių infrastruktūrą.

Seimo narys A.Skardžius sakė nesuprantantis rajono mero Vytauto Laurinaičio užsispyrimo sunaikinti Traksėdžių pagrindinę mokyklą nedelsiant, nors dar visai neseniai – rinkimų kampanijos metu –  įsipareigojo pasirūpinti, kad Traksėdžių pagrindinė mokykla būtų išsaugota. Pirmadienį pas merą atvykusios Traksėdžių bendruomenės pirmininkė ir mokyklos direktorė nesulaukė jokių kompromisinių siūlymų.

A.Skardžius „Šilutės naujienoms“ sakė negalintis nurodyti merui ir jo vadovaujamai politikų koalicijai, kaip balsuoti dėl Traksėdių pagrindinės mokyklos reorganizavimo. Tačiau jis sakė remsiantis traksėdiškių bendruomenės apsisprendimą skųsti skubų mokyklos sunaikinimo  sprendimą Vyriausybės atstovei apskrityje ir kitoms teisinėms institucijoms.

Trečiadienį, savivaldybės Tarybos posėdžio išvakarėse, Seimo narys bendravo su Vyriausybės atstove Daiva Kerekeš, kuri paaiškino, kad norint reorganizuoti mokyklas, Savivaldybės administracija turėjo gauti reorganizuojamų mokyklų bendruomenių ir joms atstovaujančių mokyklos tarybų sutikimus dėl reorganizacijos. Jeigu Savivaldybė turi neigiamą mokyklos tarybos ir bendruomenės sprendimą, privalo dėl reorganizacijos atsiklausti Švietimo ir mokslo ministerijos. Pasak A.Skardžiaus, jeigu savivaldybės meras V.Laurinaitis ir jo vadovaujami politikai pažeis reorganizacijos tvarką, jų sprendimas bus pripažintas neteisėtu.