Absolventams: ką daryti, kai darbo paieškos nesėkmingos?

darbo birza dalyviaiNuo liepos 15 iki rugpjūčio 31 d. visoje Lietuvoje Darbo birža kviečia absolventus į specialiai jiems organizuojamus seminarų ciklus „Būk matomas“. Ten jauni, „švieži“ specialistai supažindinami su situacija darbo rinkoje, jiems patariama, kaip susirasti tinkamą darbą.

Patarimų jaunuoliams negaili ir į seminarą pakviesti darbdaviai – jie dalijasi savo gyvenimo istorijomis atskleisdami, kaip sugebėjo pasiekti tai, ką turi šiuo metu.

darbo birza samoskaVerslo dirvonai Šilutėje

Seminarų „Būk matomas“ seminarų metu jauni specialistai turi galimybę pabendrauti tiesiogiai su darbdaviais, sužinoti, kaip pasiruošti darbo pokalbiui, kaip elgtis, atrodyti, susirasti tinkamą darbą ir planuoti savo karjerą.

Šilutės jaunimui nupiešti karjeros galimybes atėjo UAB „Rambyno kalnas“ direktorius Pranas Justinas Samoška.  Verslininkas džiaugėsi, kad į seminarą susirinko nemažai jaunų žmonių ir kad jie ne emigravo, o įgijo specialybes, baigė mokslus Lietuvoje ir toliau bando siekti svajonių savo šalyje.

Sužinojęs, kokius mokslus baigė, kokias profesijas įgijo susirinkęs jaunimas, P.Samoška kai kuriuos pradžiugino pateikdamas ir kelis darbo pasiūlymus savo įmonėse. Taip pat verslininkas negailėjo patarimų, kad visų pirma specialybę reikia pačiupinėti savomis rankomis, karjeros laiptais pradėti lipti nuo žemiausio laiptelio ir niekada nepamiršti verslo plano, kasdien tobulinti jį savo mintyse.

„Čia dar tik jūsų pradžia. Aš, būdamas jaunas, taip pat stengiausi atrasti save: norėjau būti ir kunigu, ir lakūnu. Tačiau pamačiau, kad kunigo darbas man per sudėtingas. Kai iš lėktuvo šokau su parašiutu, pajutau, kad lakūno profesija – ne mano sveikatai. Tačiau atradau savo kitą pomėgį – automobilius. Vėliau, subrandinę idėją, su bičiuliais atidarėme automobilių servisą.

Todėl noriu patarti, kad dirbtumėte ten, kur jums patinka, pačiupinėtumėte, ar trokštamas darbas – jums ne per sunkus. Vėliau galbūt pajusite, kad iš savų marškinių išaugote ir pradėsite vadovauti bei raginti kitus tapti tokiais specialistais, kokie jau būsite jūs“, – kalbėjo verslininkas, skatindamas jaunimą visuomet mąstyti apie verslo idėją.

P.Samoška sakė, kad tobulėjimui, įmonių kūrimuisi Šilutėje – platūs dirvonai, todėl palinkėjo kiekvienam jaunuoliui atrasti save būtent čia, kur jo namai, draugai, šeima ir širdžiai mielas kraštas.

Įsidarbinimo galimybės ir profesijų perspektyvumas

Nuo liepos 1 d. Klaipėdos jaunimo darbo centras aptarnauja Šilutės, Skuodo, Palangos, Kretingos, Neringos, Gargždų klientus. Šiame centre specialiste dirbanti Indrė Vaitiekutytė supažindino su įsidarbinimo galimybėmis Lietuvoje – kokios specialybės perspektyviausios yra dabar ir kokių darbuotojų labiausiai bus ieškoma po 5 metų.

Šių metų įsidarbinimo tendencijos aukštąjį išsilavinimą turintiems žmonėms: reikalingi elektros, elektronikos inžinieriai, programuotojai, kompiuterinių sistemų specialistai, siuvimo technologai, pardavimo vadybininkai, finansininkai, gydytojai, bendrosios praktikos slaugytojai.

Iš darbininkiškų profesijų, remiantis darbdavių apklausomis ir laisvų vietų analize, reikalingi vairuotojai (ypač tarptautinių krovinių pervežimo), siuvėjai, pardavėjai -kasininkai, virėjai, padavėjai, suvirintojai, automobilių meistrai, miškų ūkio darbininkai, plataus profilio statybininkai.

Mažiausias įsidarbinimo galimybes Lietuvoje šįmet turi pradinių klasių mokytojai, socialiniai darbuotojai, turizmo vadybininkai, teisininkai, ekonomistai, psichologai, agronomai, aplinkos apsaugos inžinieriai, apželdinimo technologai.

Iš darbininkiškų profesijų sunkiausia darbą rasti floristams, kirpėjams, kosmetologams, manikiūrininkams, krautuvų vairuotojams. Kosmetologams, kirpėjams, manikiūrininkams darbo vietos dažniausiai nesiūlomos, nes jie dirba pagal individualią veiklą, verslo liudijimus.

Numatoma, kad po 5 metų perspektyviausios profesijos Lietuvoje bus biotechnologų, biochemikų, įvairių sričių inžinierių, gydytojų, slaugytojų, odontologų, informacinių technologijų specialistų. O vis mažiau darbo vietų bus sukurta ir vyraus didelė konkurencija tarp vadybininkų, socialinių darbuotojų, teisininkų, ekonomistų, pedagogų, viešojo administravimo darbuotojų, miškininkų.

I.Vaitiekutytė Šilutės jaunuoliams patarė, kad į savo darbą visuomet reikia žvelgti lanksčiai, pradėti nuo mažiausio laiptelio, kuris vėliau galėtų atverti dideles galimybes. Taip pat būti atkakliems, mokytis, tobulėti. Jei trūksta darbo praktikos ir dėl to sunku rasti darbą, galima savanoriauti, šiek tiek padirbėti be atlygio vien tam, kad įgytų patirties, dalyvauti įvairių organizacijų veikloje ir taip kaupti savo žinių ir gebėjimų bagažą.